Czy ubezpieczenie OC i AC jest obowiązkowe?
Czy ubezpieczenie OC i AC jest obowiązkowe?
W Polsce obowiązkowe jest tylko ubezpieczenie OC, do którego w ramach polisy dokupisz np. dodatkowe ubezpieczenie NNW. Polisę OC musisz odnawiać co roku w określonym czasie. Składkę ubezpieczeniową opłacisz jednorazowo za cały okres trwania umowy lub w ratach co pół roku lub co kwartał. Kiedy zapomnisz o zapłaceniu składki za ubezpieczenie OC swojego pojazdu i spowodujesz wypadek, narazisz się na kosztowne i nieprzyjemne konsekwencje.
Ubezpieczenie AC w Polsce nie jest obowiązkowe. Możesz wykupić taką polisę dobrowolnie. Kiedy zdecydujesz się na taką składkę przy okazji poszukiwania polisy OC, otrzymasz spory rabat i dodatkowo zyskasz ochronę pojazdu w razie uszkodzenia z Twojej winy. W ofercie Fines znajdziesz około 30 propozycji ubezpieczenia OC i AC od różnych towarzystw ubezpieczeniowych działających na terenie Polski.
Umowa z ubezpieczycielem samochodu – jak ją podpisać?
Umowa z ubezpieczycielem samochodu – jak ją podpisać?
Chcesz wiedzieć, jak podpisać umowę z ubezpieczycielem samochodu? To proste. Zrobisz to wygodnie w stacjonarnej placówce Fines, gdzie ekspert ubezpieczeniowy przedstawi Ci wszystkie dostępne opcje. Kiedy już wybierzesz konkretną polisę OC i opcjonalnie AC, pamiętaj, aby wypowiedzieć umowę w poprzednim towarzystwie ubezpieczeniowym. Następnie sporządzana jest nowa umowa z kolejnym ubezpieczycielem, którą należy podpisać i odesłać do firmy ubezpieczeniowej.
Kolizje drogowe a wysokość składek OC i AC?
Kolizje drogowe a wysokość składek OC i AC?
Wszelkie kolizje drogowe wpływają na wysokość składek w ramach polisy OC i AC. Im więcej kolizji masz w swojej historii drogowej, tym wyższe będą Twoje składki. Pamiętaj też, że kolizje drogowe odbierają Ci zniżki, które mogą sporo obniżyć koszt wykupienia ubezpieczenia pojazdu.
Jaki jest czas na ubezpieczenie OC po zakupie samochodu?
Jaki jest czas na ubezpieczenie OC po zakupie samochodu?
Po zakupie nowego samochodu polisa ubezpieczeniowa OC i opcjonalnie AC automatycznie przechodzi na nowego właściciela. Warto jednak wiedzieć, że poprzedni właściciel zobowiązany jest powiadomić swoje towarzystwo ubezpieczeniowe o zbyciu pojazdu. Czas na wysłanie zawiadomienia to 14 dni od czasu podpisania umowy z kupującym.
Polisa ubezpieczeniowa AC – wady i zalety
Polisa ubezpieczeniowa AC – wady i zalety
Zalety
- Ochrona pojazdu przed jego nieumyślnym uszkodzeniem z winy kierującego
- Zabezpieczenie auta przed czynnikami zewnętrznymi np. grad lub działalność osób trzecich
- Holowanie pojazdu w ramach usterki
- Pakiety łączące AC i OC są tańsze
- Zakres polisy AC można samodzielnie ustalić z ubezpieczycielem.
Wady
- Wysokie koszty składki ubezpieczeniowej
- Autocasco ma ograniczone możliwości, np. nie chroni przed wszystkimi awariami i kolizjami
- AC nie obejmuje uszkodzeń, które wynikają z zaniedbań właściciela pojazdu.