fbpx

Złóż wniosek bez wychodzenia z domu.

Jeśli poszukujesz dodatkowej gotówki a nie możesz odwiedzić naszego biura,
serdecznie zachęcamy do złożenia wniosku przez Internet.

Kliknij przycisk złóż wniosek przy interesującej Cię ofercie.

Produkt
Kwoty
Akceptowane źródła dochodu
RRSO
Produkt
Kwoty
od 800 zł
do 20 000 zł
Akceptowane źródła dochodu
 • Umowa o pracę/zlecenie/o dzieło,
 • Emerytura/Renta/ Zasiłek przedemerytalny
 • Działalność/ gospodarcza/Kontrakt/Gospodarstwo rolne
 • Inne
RRSO
77,12%
Produkt
Kwoty
do 3000 zł
Akceptowane źródła dochodu
 • umowa o pracę/ umowa zlecenie/ o dzieło/ kontrakt
 • Renta/ emerytura/ zasiłek przedemerytalny
 • zasiłek
 • gospodarstwo rolne
 • działalność gospodarcza
 • 500 +
 • Alimenty
 • inne
RRSO
144,00%
02.09.2022
3 min czytania

Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu – kiedy jest możliwy?

Planujesz wcześniejszą spłatę kredytu gotówkowego lub hipotecznego? Zastanawiasz się, czy jako kredytobiorcy należy Ci się zwrot pobranej prowizji przez konkretną instytucję? W tym przypadku wiele zależy od tego, jakie są zapiski umowy podpisanej z bankiem na etapie zaciągania nowego zobowiązania. Osoby posiadające kredyty konsumenckie w większości przypadków mogą je spłacić w 100% bez dodatkowych kosztów. W takich sytuacjach banki są zobowiązane do obniżenia kosztów prowizji, opłat oraz ubezpieczeń wprost proporcjonalnie do niewykorzystanego okresu finansowania, a nadpłatę zwrócić konsumentowi.

Strona główna > Porady > Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu – kiedy jest możliwy?

kredyt a zwrot prowizji

Czy bank ma obowiązek zwrócić prowizję kredytobiorcy, który wcześniej spłacił kredyt?

Ogólnie rzecz biorąc wszystkie banki w Polsce mają obowiązek zwrotu pobranej wcześniej prowizji za udzielenie finasnowania w sytuacji, kiedy kredytobiorca dokona całkowitej spłaty zobowiązania przed czasem. Niestety nie wszystkie instytucje dokonują tego automatycznie, dlatego warto wysłać w tym samym czasie wniosek do banku o zwrot należnych prowizji oraz kosztów wprost proporcjonalnie do czasu, kiedy została dokonana całkowita nadpłata zobowiązania. Obowiązek zwrotu prowizji oraz należnych kosztów wynikających z ubezpieczeń dotyczy zarówno kredytów gotówkowych, jak i hipotecznych.

Wcześniejsza spłata kredytu a zwrot prowizji – jak to zrobić?

Według Rzecznika Finansowego w Polsce zwrot prowizji powinien nastąpić w terminie 14 dni od czasu dokonania wcześniejszej spłaty kredytu w całości przez kredytobiorcę. Warto też dodać, że jeśli prowizja w tym czasie nie trafi na konto klienta, ten ma pełne prawo do ubiegania się od banku zwrotu prowizji.

Zwrot prowizji dla kredytu gotówkowego

W przypadku kredytów gotówkowych zwrot prowizji najczęściej odbywa się automatycznie w ciągu kilku dni od czasu zamknięcia zobowiązania przez bank. W przeciwnym razie pierwszym krokiem do odzyskania pewnej kwoty jest wystosowanie specjalnego pisma do banku. Nie musisz go specjalnie uzasadniać, ale zawrzyj we wniosku swoje dane osobowe, informacje odnośnie spłaconego zobowiązania kredytowego oraz preferowaną metodę rozliczenia. Sam wniosek o zwrot prowizji po spłacie kredytu gotówkowego możesz przesłać pocztą na adres banku lub dostarczyć go osobiście do oddziału.

Zwrot prowizji dla kredytu hipotecznego

Odzyskanie prowizji bankowej w przypadku kredytu hipotecznego wygląda nieco inaczej. W tym przypadku zobowiązania hipoteczne zawarte od dnia 22 lipca 2017 podlegają zwrotom prowizji bankowych po ich wcześniejszej całkowitej spłacie. Pamiętaj, że to podstawowy warunek, który pozwala na ubieganie się o zwrot prowizji bankowej. Kredyty hipoteczne, które zostały zaciągnięte przed dniem 22 lipca 2017 roku niestety nie są objęte ustawą, a więc kredytobiorcy nawet w przypadku całkowitej spłaty zobowiązania nie będą mogli ubiegać się o zwrot kosztów finansowania.

Kalkulator spłaty kredytu UOKiK – jak obliczyć zwrot prowizji?

Chcesz obliczyć ewentualną wysokość zwrotu prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu gotówkowego lub hipotecznego? W tym przypadku sięgnij po swoją umowę kredytową i skorzystaj z internetowego kalkulatora spłaty kredytu. Ten dostępny na stronie UOKiK pozwala na wyliczenie realnych oszczędności i zwrotów prowizji po spłacie zobowiązania przed czasem. Wystarczy, że podasz takie informacje, jak: koszty pozaodsetkowe zobowiązania, datę uruchomienia kredytu, datę ostatniej spłaty oraz datę wcześniejszej spłaty całkowitej. To wygodny sposób, aby dowiedzieć się, ile pieniędzy można odzyskać. W niektórych przypadkach kwoty zwrotu mogą być naprawdę pokaźne, a sam kalkulator zobrazuje opłacalność dokonania całkowitej, wcześniejszej spłaty zobowiązania – zarówno hipotecznego jak i gotówkowego. Dla przykładu:

Kredyt gotówkowy z całkowitymi kosztami pozaodsetkowymi w kwocie 20 tys. złotych z datą uruchomienia 15 sierpnia 2020 roku oraz datą zakończenia 15 sierpnia 2030 roku. Osoba decydująca się na wcześniejszą spłatę zobowiązania z takimi kosztami całkowitymi w dniu 23 sierpnia 2023 odzyska prawie 14 tys. złotych w ramach zwrotu prowizji. To całkiem sporo, dlatego zawsze warto przeanalizować opłacalność dokonania spłaty kredytu przed terminem.

Pismo do banku o zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę – wzór

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wniosek o zwrot prowizji musi zawierać podstawowe informacje dotyczące kredytobiorcy oraz spłaconego już zobowiązania, wobec którego ubiegasz się o zwrot prowizji bankowej. We wniosku podaj numer umowy kredytowej, datę jej zawarcia oraz prośbę o proporcjonalny zwrot kosztów w postaci prowizji oraz opłat administracyjnych. Warto powołać się we wniosku na art. 49 ust. Ustawy o kredycie konsumenckim oraz interpretację tego artykułu przez Rzecznika Finansowego oraz Prezesa UOKiK z dnia 16 maja 2016 roku.

We wniosku oprócz podstawowych danych należy wskazać, z jakiego tytułu powinien odbyć się zwrot oraz na jaki numer bankowy instytucja ma przelać należne pieniądze. Finalnie dokument należy podpisać swoim czytelnym podpisem oraz przesłać go na adres banku, dostarczyć osobiście lub przesłać pocztą elektroniczną.

0 0 oceny
 
Subscribe
Powiadom o
guest
Twoja ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments