fbpx

Złóż wniosek bez wychodzenia z domu.

Jeśli poszukujesz dodatkowej gotówki a nie możesz odwiedzić naszego biura,
serdecznie zachęcamy do złożenia wniosku przez Internet.

Kliknij przycisk złóż wniosek przy interesującej Cię ofercie.

Produkt
Kwoty
Akceptowane źródła dochodu
RRSO
Produkt
Kwoty
od 800 zł
do 20 000 zł
Akceptowane źródła dochodu
 • Umowa o pracę/zlecenie/o dzieło,
 • Emerytura/Renta/ Zasiłek przedemerytalny
 • Działalność/ gospodarcza/Kontrakt/Gospodarstwo rolne
 • Inne
RRSO
77,12%
Produkt
Kwoty
do 3000 zł
Akceptowane źródła dochodu
 • umowa o pracę/ umowa zlecenie/ o dzieło/ kontrakt
 • Renta/ emerytura/ zasiłek przedemerytalny
 • zasiłek
 • gospodarstwo rolne
 • działalność gospodarcza
 • 500 +
 • Alimenty
 • inne
RRSO
144,00%
05.01.2023
3 min czytania

Zwrot podwyższonej marży kredytobiorcom czekającym na wpis do hipoteki – komu przysługuje?

Banki w Polsce już od wielu lat naliczały na rzecz kredytobiorców koszty dodatkowego ubezpieczenia tzw. pomostowego, które obowiązywało od uruchomienia kredytu aż do czasu zrealizowania wpisu hipoteki do ksiąg wieczystych przez sąd. Ze względu na długi czas oczekiwania na działania sądownictwa, kredytobiorcy byli dotychczas zobowiązani do płacenia wyższych rat kredytów hipotecznych nawet przez 2 lata. Dowiedz się więcej o tym, co zmienia ustawa podpisana przez prezydenta w sprawie zwrotu podwyższonej marży.

Strona główna > Porady > Zwrot podwyższonej marży kredytobiorcom czekającym na wpis do hipoteki – komu przysługuje?

zwrot podwyższonej marży kredytobiorcom czekającym na wpis do hipotekia

Marża kredytu hipotecznego przed wpisem do hipoteki – co to takiego?

Na marżę banku w ramach kredytu hipotecznego składa się wiele czynników, między innymi prowizja za udzielenie finansowania. Dotychczas dodatkowym kosztem dla kredytobiorców było tzw. ubezpieczenie pomostowe, które banki naliczały na czas oczekiwania wpisu do hipoteki. Ze względu na ogromne zainteresowanie konsumentów zakupem nieruchomości, sądy okazały się niewydolne, a same wnioski o wpis do hipoteki były procedowane nawet przez ponad rok. Obecnie sytuacja uległa nieznacznej poprawie, choć wiele zależy od lokalizacji sądu – im większe miasto, tym dłuższy czas oczekiwania na wpis do ksiąg wieczystych.

Ile wynosi ubezpieczenie pomostowe przed wpisem do hipoteki?

Koszty wynikające z podwyższenia marży kredytu hipotecznego sięgają nawet do kilkuset złotych miesięcznie. Końcowa kwota zależna jest od tego, jakie oprocentowanie pomostowe dolicza bank, a także jaka jest całkowita kwota kredytu. Banki w Polsce indywidualnie ustalają wysokość ubezpieczenia pomostowego, które może podnosić marżę w przedziale od 0,5% do nawet 2,5% od jej bazowej wysokości. To całkiem sporo, biorąc pod uwagę kwoty, w jakich zaciągane są kredyty hipoteczne. Osoby z kredytami powyżej 500 tys. złotych musiały do tej pory liczyć się z tym, że rata zobowiązania do czasu wpisu do hipoteki będzie wyższa nawet o kilkaset złotych.

Podwyższona marża dla kredytów hipotecznych – co przyniosła zmiana przepisów?

17 września 2022 roku prezydent podpisał ustawę, która mówi wprost o tym, że koszty poniesione przez kredytobiorców w ramach podwyższonej marży będą zwracane w dwóch przypadkach:

 • Umowa kredytu hipotecznego została zawarta od 17 września 2022 roku,
 • Umowa kredytu hipotecznego została zawarta przed 17 września 2022 roku, ale do tego czasu sąd nie dokonał jeszcze wpisu hipoteki do ksiąg wieczystych.

Jeśli masz kredyt hipoteczny zawarty przed powyższą datą, a sąd zdążył dokonać odpowiednich wpisów do ksiąg wieczystych, nie otrzymasz żadnego zwrotu z tytułu pobieranego wcześniej ubezpieczenia pomostowego. Nowelizacja ustawy o kredycie hipotecznym nakazuje zwrot kosztów wynikających z podwyższonej marży w ramach zabezpieczenia finansowania.

Zwrot podwyższonej marży po wpisie do hipoteki – w jakim terminie banki oddadzą pieniądze?

Według zapisów wynikających z nowelizacji ustawy o kredycie hipotecznym wynika, że dodatkowe opłaty naliczane przez instytucje finansowe na rzecz zabezpieczenia przed wpisem do hipoteki muszą zostać zwrócone kredytobiorcom w następujący sposób:

 • na konto indywidualne kredytobiorcy- całą kwotę, która została pobrana w ramach podwyższonej marży,
 • na poczet spłaty kapitału kredytu hipotecznego.

Ostateczna decyzja o tym, w jaki sposób zostaną zwrócone środki, zależy od indywidualnych zapisów w umowie kredytowej z bankiem. Nowe przepisy określają też termin, w jakim banki są zobowiązane do wypłaty należnych środków. Od momentu przesłania do banku potwierdzenia, że wpis do hipoteki został zrealizowany, instytucja ma 60 dni na zwrot pieniędzy lub zaliczenie ich na poczet spłaty zobowiązania. Kredytobiorca nie musi podejmować żadnych kroków w tej kwestii. Oczywiście można dodatkowo przesłać dokumenty o wpisie do hipoteki bezpośrednio do banku, aby mieć pewność, że te zostały zatwierdzone.

Uwaga! Bank nie może odmówić wypłaty kwoty pobranej w ramach ubezpieczenia pomostowego, o ile spełnione są wszystkie warunki wynikające z ustawy.

Ile zwrotu za podwyższoną marżę kredytu hipotecznego?

Po wpisie hipoteki do ksiąg wieczystych kredytobiorca może otrzymać od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych zwrotu należnych środków. Przykładowo: jeśli rata kredytu hipotecznego z racji podwyższonej marży była większa o 500 złotych miesięcznie, a czas na wpis hipoteki wyniósł 1,5 roku, kwota do zwrotu dla kredytobiorcy wyniesie nawet 9000 złotych.

0 0 oceny
 
Subscribe
Powiadom o
guest
Twoja ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments