Jak zmiana pracy wpływa na zdolność kredytową?
Jak zmiana pracy wpływa na zdolność kredytową?
Miejsce zatrudnienia, okres pracy oraz rodzaj umowy z pracodawcą może mieć kluczowe znaczenie na etapie ubiegania się o kredyt gotówkowy lub hipoteczny. Dlaczego? Otóż banki w Polsce weryfikują dokładnie sytuację finansową potencjalnych klientów. Oznacza to, że po złożeniu wniosku do banku o udzielenie kredytu, instytucja dokładnie zweryfikuje takie kwestie, jak:
- zdolność kredytowa, czyli wysokość dochodów i zobowiązań kredytowych,
- miejsce zatrudnienia, czas pracy oraz rodzaj posiadanej umowy z pracodawcą,
- historię kredytową w BIK,
- wyciągi z rachunku bankowego – najczęściej dotyczące wpływów.
Zdolność kredytowa jest w dużej mierze uzależniona od tego, jak często kredytobiorca zmienia miejsce zatrudnienia. Oczywiście, im wyższe zarobki, tym lepiej, ale warto jednocześnie zadbać o to, aby umowa była podpisana na jak najdłuższy okres oraz obowiązywała już od co najmniej kilku miesięcy.
Jak zmiana pracy wpływa na ubieganie się o kredyty bankowe?
Jak zmiana pracy wpływa na ubieganie się o kredyty bankowe?
Nawet jeśli zmienisz pracę na znacznie lepiej płatną, ale zrobisz to tuż przed złożeniem wniosku o kredyt, bank może wydać negatywną decyzję. Jednym z warunków udzielenia finansowania jest posiadanie nie tylko odpowiednio wysokiego poziomu zdolności kredytowej, ale także stałej umowy z pracodawcą. Zmiana pracy tuż przed procesem ubiegania się o kredyt może skutkować nawet tym, że bank całkowicie odrzuci wniosek ze względu na zbyt krótki staż pracy (choć wiele zależy od rodzaju zobowiązania, o które się ubiegasz).
Kredyt hipoteczny,
Kredyt hipoteczny,
W przypadku kredytu hipotecznego zmiana pracy może istotnie wpłynąć na decyzję o jego udzieleniu. Na taki krok zdecyduj się tylko wtedy, kiedy wiesz, że zawrzesz stałą umowę z pracodawcą (co najmniej rok), a także przepracujesz co minimum 3 miesiące w nowym miejscu. To podstawowe wymogi banków, które pozwolą Ci przystąpić do procesu ubiegania się o kredyt hipoteczny po zmianie pracy.
W sytuacji, kiedy podpiszesz nową umowę z pracodawcą, np. na okres próbny i jednocześnie złożysz wniosek o kredyt hipoteczny, prawdopodobnie spotkasz się z odmowną decyzją banku już na etapie weryfikacji wniosku kredytowego.
Kredyt gotówkowy
Kredyt gotówkowy
Na etapie ubiegania się o kredyt gotówkowy również warto przemyśleć zmianę zatrudnienia, szczególnie jeśli jeszcze nie podpisałeś umowy kredytowej. W ramach kredytów gotówkowych banki wymagają, aby umowa z pracodawcą trwała już od co najmniej miesiąca oraz na minimum 6 miesięcy. W wielu przypadkach wymogi te obejmują jednak okres 3 miesięcy wstecz, a także minimum roku w przyszłość.
Zmiana pracy – czy trzeba poinformować bank o nowym miejscu zatrudnienia?
Zmiana pracy – czy trzeba poinformować bank o nowym miejscu zatrudnienia?
Według aktualnych przepisów kredytobiorcy mają obowiązek informowania banków o zmianie miejsca zatrudnienia w terminie do 30 dni od rozpoczęcia pracy . W praktyce jednak wiele osób nie informuje instytucji o tym, że zmieniło pracę. Najczęściej pozostaje to bez konsekwencji – te mogą pojawić się wtedy, kiedy kwota raty kredytu hipotecznego lub gotówkowego nie będzie spłacana w terminie.
Aby uniknąć ewentualnych problemów , najlepiej przeczytaj dokładnie swoją umowę kredytową, a następnie poinformuj swój bank o zmianie miejsca zatrudnienia lub wysokości miesięcznych dochodów.
Pamiętaj:
Jeżeli planujesz w ciągu najbliższego miesiąca złożyć wniosek o kredyt hipoteczny lub gotówkowy, koniecznie przemyśl zmianę zatrudnienia, ponieważ może ono znacznie utrudnić uzyskanie zgody na kredyt od wybranego przez Ciebie banku.