fbpx

Złóż wniosek bez wychodzenia z domu.

Jeśli poszukujesz dodatkowej gotówki a nie możesz odwiedzić naszego biura,
serdecznie zachęcamy do złożenia wniosku przez Internet.

Kliknij przycisk złóż wniosek przy interesującej Cię ofercie.

Produkt
Kwoty
Akceptowane źródła dochodu
RRSO
Produkt
Kwoty
od 800 zł
do 20 000 zł
Akceptowane źródła dochodu
 • Umowa o pracę/zlecenie/o dzieło,
 • Emerytura/Renta/ Zasiłek przedemerytalny
 • Działalność/ gospodarcza/Kontrakt/Gospodarstwo rolne
 • Inne
RRSO
77,12%
Produkt
Kwoty
do 3000 zł
Akceptowane źródła dochodu
 • umowa o pracę/ umowa zlecenie/ o dzieło/ kontrakt
 • Renta/ emerytura/ zasiłek przedemerytalny
 • zasiłek
 • gospodarstwo rolne
 • działalność gospodarcza
 • 500 +
 • Alimenty
 • inne
RRSO
144,00%
13.01.2023
2 min czytania

Zmiana pracy a kredyt hipoteczny i gotówkowy – co warto wiedzieć?

Zastanawiasz się od jakiegoś czasu nad zmianą miejsca zatrudnienia? Jeśli w najbliższych miesiącach nie planujesz kredytu gotówkowego ani hipotecznego, nie musisz się niczego obawiać. Sytuacja wygląda nieco inaczej, kiedy zamierzasz złożyć wniosek do banku o udzielenie kredytu. Dowiedz się, kiedy zmiana pracy jest ryzykowna w odniesieniu do kredytów gotówkowych i hipotecznych.

Strona główna > Porady > Zmiana pracy a kredyt hipoteczny i gotówkowy – co warto wiedzieć?

zmiana pracy a kredyt

Jak zmiana pracy wpływa na zdolność kredytową?

Miejsce zatrudnienia, okres pracy oraz rodzaj umowy z pracodawcą może mieć kluczowe znaczenie na etapie ubiegania się o kredyt gotówkowy lub hipoteczny. Dlaczego? Otóż banki w Polsce weryfikują dokładnie sytuację finansową potencjalnych klientów. Oznacza to, że po złożeniu wniosku do banku o udzielenie kredytu, instytucja dokładnie zweryfikuje takie kwestie, jak:

 • zdolność kredytowa, czyli wysokość dochodów i zobowiązań kredytowych,
 • miejsce zatrudnienia, czas pracy oraz rodzaj posiadanej umowy z pracodawcą,
 • historię kredytową w BIK,
 • wyciągi z rachunku bankowego – najczęściej dotyczące wpływów.

Zdolność kredytowa jest w dużej mierze uzależniona od tego, jak często kredytobiorca zmienia miejsce zatrudnienia. Oczywiście, im wyższe zarobki, tym lepiej, ale warto jednocześnie zadbać o to, aby umowa była podpisana na jak najdłuższy okres oraz obowiązywała już od co najmniej kilku miesięcy.

Jak zmiana pracy wpływa na ubieganie się o kredyty bankowe?

Nawet jeśli zmienisz pracę na znacznie lepiej płatną, ale zrobisz to tuż przed złożeniem wniosku o kredyt, bank może wydać negatywną decyzję. Jednym z warunków udzielenia finansowania jest posiadanie nie tylko odpowiednio wysokiego poziomu zdolności kredytowej, ale także stałej umowy z pracodawcą. Zmiana pracy tuż przed procesem ubiegania się o kredyt może skutkować nawet tym, że bank całkowicie odrzuci wniosek ze względu na zbyt krótki staż pracy (choć wiele zależy od rodzaju zobowiązania, o które się ubiegasz).

Kredyt hipoteczny,

W przypadku kredytu hipotecznego zmiana pracy może istotnie wpłynąć na decyzję o jego udzieleniu. Na taki krok zdecyduj się tylko wtedy, kiedy wiesz, że zawrzesz stałą umowę z pracodawcą (co najmniej rok), a także przepracujesz co minimum 3 miesiące w nowym miejscu. To podstawowe wymogi banków, które pozwolą Ci przystąpić do procesu ubiegania się o kredyt hipoteczny po zmianie pracy.
W sytuacji, kiedy podpiszesz nową umowę z pracodawcą, np. na okres próbny i jednocześnie złożysz wniosek o kredyt hipoteczny, prawdopodobnie spotkasz się z odmowną decyzją banku już na etapie weryfikacji wniosku kredytowego.

Kredyt gotówkowy

Na etapie ubiegania się o kredyt gotówkowy również warto przemyśleć zmianę zatrudnienia, szczególnie jeśli jeszcze nie podpisałeś umowy kredytowej. W ramach kredytów gotówkowych banki wymagają, aby umowa z pracodawcą trwała już od co najmniej miesiąca oraz na minimum 6 miesięcy. W wielu przypadkach wymogi te obejmują jednak okres 3 miesięcy wstecz, a także minimum roku w przyszłość.

Zmiana pracy – czy trzeba poinformować bank o nowym miejscu zatrudnienia?

Według aktualnych przepisów kredytobiorcy mają obowiązek informowania banków o zmianie miejsca zatrudnienia w terminie do 30 dni od rozpoczęcia pracy . W praktyce jednak wiele osób nie informuje instytucji o tym, że zmieniło pracę. Najczęściej pozostaje to bez konsekwencji – te mogą pojawić się wtedy, kiedy kwota raty kredytu hipotecznego lub gotówkowego nie będzie spłacana w terminie.

Aby uniknąć ewentualnych problemów , najlepiej przeczytaj dokładnie swoją umowę kredytową, a następnie poinformuj swój bank o zmianie miejsca zatrudnienia lub wysokości miesięcznych dochodów.

Pamiętaj:
Jeżeli planujesz w ciągu najbliższego miesiąca złożyć wniosek o kredyt hipoteczny lub gotówkowy, koniecznie przemyśl zmianę zatrudnienia, ponieważ może ono znacznie utrudnić uzyskanie zgody na kredyt od wybranego przez Ciebie banku.

0 0 oceny
 
Subscribe
Powiadom o
guest
Twoja ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments