fbpx

Złóż wniosek bez wychodzenia z domu.

Jeśli poszukujesz dodatkowej gotówki a nie możesz odwiedzić naszego biura,
serdecznie zachęcamy do złożenia wniosku przez Internet.

Kliknij przycisk złóż wniosek przy interesującej Cię ofercie.

Produkt
Kwoty
Akceptowane źródła dochodu
RRSO
Produkt
Kwoty
od 800 zł
do 20 000 zł
Akceptowane źródła dochodu
 • Umowa o pracę/zlecenie/o dzieło,
 • Emerytura/Renta/ Zasiłek przedemerytalny
 • Działalność/ gospodarcza/Kontrakt/Gospodarstwo rolne
 • Inne
RRSO
77,12%
Produkt
Kwoty
do 3000 zł
Akceptowane źródła dochodu
 • umowa o pracę/ umowa zlecenie/ o dzieło/ kontrakt
 • Renta/ emerytura/ zasiłek przedemerytalny
 • zasiłek
 • gospodarstwo rolne
 • działalność gospodarcza
 • 500 +
 • Alimenty
 • inne
RRSO
144,00%
06.06.2022
3 min czytania

Sprzedaż kredytów gotówkowych i pożyczek w kwietniu 2022. Najnowsza analiza

Okres pandemii był wyjątkowo trudny dla branży finansowej. Ograniczenia spowodowane sytuacją epidemiczną spowodowały, że banki i firmy pożyczkowe mniej chętnie udzielały finansowania. Sami konsumenci także odłożyli w czasie swoje plany zakupowe, wymagające kredytowania. Z tego powodu zamknęło się wiele biur kredytowych. Jak wygląda sprzedaż kredytów i pożyczek w 2022 roku? Czego można spodziewać się w najbliższych miesiącach? Sprawdź naszą najnowszą analizę.

Strona główna > Porady > Sprzedaż kredytów gotówkowych i pożyczek w kwietniu 2022.

Kredyty gotówkowe – ile zostało ich udzielonych i na jaką kwotę w kwietniu 2022?

Wg danych BIK w kwietniu banki i SKOK-i udzieliły łącznie 240,4 tys. kredytów gotówkowych, których wartość wyniosła 5,355 mld zł. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku sprzedaż była wyższa o 3,9% w ujęciu liczbowym oraz niższa o 0,9% w ujęciu wartościowym.

W pierwszych czterech miesiącach 2022 r. w porównaniu do tego samego okresu w 2021 r. odnotowano dodatnią dynamikę kredytów gotówkowych, zarówno w ujęciu liczbowym (+6,2%), jak i wartościowym (+3,4%).

Kredyty gotówkowe
Miesiąc Ujęcie liczbowe Ujęcie wartościowe
Styczeń +17,7% +14,2%
Luty +5,5% +4,7%
Marzec +0,2% -1,1%
Kwiecień +3,9% -0,9%

Dynamika udzielonych kredytów gotówkowych – porównanie pierwszych czterech miesięcy 2022 r. do analogicznego okresu w 2021 r. Przygotowano na podstawie danych BIK-u.

Analitycy BIK szacowali, że rok 2022 przyniesie wzrost sprzedaży kredytów gotówkowych, co do tej pory sprawdza się. Niebawem przekonamy się, jak wypadną kolejne miesiące.

Warto dodać, że kwietniowe wyniki udzielonych kredytów gotówkowych wypadają znacznie lepiej od pozostałych produktów kredytowych, czyli kredytów ratalnych, kredytów mieszkaniowych, kart kredytowych i limitów kredytowych. Szczególnie wysoki spadek odnotowały kredyty mieszkaniowe i karty kredytowe – i to zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym, co pokazuje poniższa tabela.

Produkt kredytowy Ujęcie liczbowe Ujęcie wartościowe
Kredyty mieszkaniowe -38,7% -32,5%
Karty kredytowe -33,6% -17,1%

– Jedna trzecia roku na rynku kredytów gotówkowych należy do w miarę udanych i to pomimo serii podwyżek stóp procentowych, które spowodowały, że stopy procentowe wróciły do poziomu sprzed 14 lat, a rynek oczekuje dalszych podwyżek, kredyty gotówkowe odnotowały w ujęciu r/r dodatnie dynamiki liczby udzielonych kredytów. Jak już wspomniałem rozwija się akcja kredytowa głównie w segmencie kredytów gotówkowych zaciąganych na niższe kwoty. Należy również wskazać, że obecnie odnotowujemy również wysoką dodatnią dynamikę w sektorze pożyczek pozabankowych. Zarówno kredyty gotówkowe niskokwotowe, jak i pożyczki pozabankowe zaciągane są najczęściej w celu sfinansowania bieżących potrzeb gospodarstwa domowego. W obecnej sytuacji mogą więc one stanowić źródło finansowania nagłych potrzeb na finansowanie, na które nie wystarcza bieżących dochodów – wyjaśnia prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Pożyczki pozabankowe – czy sprzedaż wraca do poziomu sprzed pandemii?

Jak pokazują dane z ostatnich miesięcy, po niemal dwóch latach rynek pożyczek pozabankowych powoli wraca do poziomów osiąganych przed pandemią.

W kwietniu 2022 r. – w porównaniu do kwietnia 2021 r. – firmy pożyczkowe udzieliły więcej (+30,7%) i na wyższą wartość (+41,0%) pożyczek pozabankowych. Średnia wartość nowo udzielonej pożyczki pozabankowe w kwietniu 2022 r. wyniosła 2237 zł i była wyższa o +3,9% od średniej kwoty udzielonej w analogicznym okresie zeszłego roku.

W całym, pierwszym kwartale 2022 r. również zostały odnotowane duże, dwucyfrowe wzrosty w tym obszarze – w ujęciu liczbowym +33%, a wartościowym +48,6%. Firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 808,2 tys. pożyczek na kwotę 2,01 mld zł. Warto dodać, że najwyższe dodatnie dynamiki w ujęciu liczbowym i wartościowym odnotowały pożyczki ze skrajnych przedziałów: niskokwotowe do 500 zł oraz wysokokwotowe poniżej 5000 zł. Jak podkreśla Waldemar Rogowski, zainteresowanie konsumentów niskimi kwotami do 500 zł może wiązać się z koniecznością podreperowania budżetu domowego, co jest z kolei spowodowane rosnącą inflacją.

Pożyczki pozabankowe
Miesiąc Ujęcie liczbowe Ujęcie wartościowe
Styczeń +43,8% +64,9%
Luty +26,8% +43,2%
Marzec +29,5% +44%
Kwiecień +30,7% +41%

Dynamika udzielonych pożyczek pozabankowych – porównanie pierwszych czterech miesięcy 2022 r. do analogicznego okresu w 2021 r. Przygotowano na podstawie danych BIK-u.

Odbudowa kondycji rynku trwała stosunkowo długo, w szczególności w porównaniu z wieloma innymi gałęziami gospodarki. Co więcej, pandemia i związane z nią regulacje spowodowały, że z rynku zniknęła ⅓ firm działających na nim jeszcze w 2019 roku.

Jesteś pośrednikiem kredytowym? Sprawdź, jak możesz zwiększyć swoją sprzedaż!

Warto podkreślić, że pomimo rosnącego zainteresowania pożyczaniem online, wciąż bardzo ważna jest rola agenta kredytowego. Klienci potrzebują wsparcia eksperta, który porówna dla nich oferty, odpowie na wszystkie pytania i rozwieje wątpliwości. Dzięki tej pomocy konsumenci znacznie chętniej podejmują decyzję o zawarciu umowy o kredyt lub pożyczkę.

W odpowiedzi na potrzeby klientów i agentów, którzy chcieliby zwiększyć swoją sprzedaż, powstała aplikacja efines.pl. To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce, łączące stacjonarną sieć agentów kredytowych z klientem, który może otrzymać finansowanie bez wychodzenia z domu. Obecnie w aplikacji dostępne są produkty pozabankowe, ale wkrótce pojawią się również kredyty gotówkowe.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wystarczy, że wypełnisz formularz.

Źródła:

 1. Newsletter BIK o rynku pożyczkowym, Biuro Informacji Kredytowej, online: https://media.bik.pl/publikacje/5115
 2. Newsletter kredytowy BIK – najnowsze informacje o sprzedaży kredytów w Polsce, Biuro Informacji Kredytowej, online: https://media.bik.pl/informacje-prasowe
 3. Rynek pożyczkowy wraca do kondycji sprzed pandemii, CRIF, online: https://www.crif.pl/wiadomości/dla-prasy/2022/luty/rynek-pożyczek-w-polsce-styczeń-2022/
0 0 oceny
 
Subscribe
Powiadom o
guest
Twoja ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments