Ustawowe wakacje kredytowe 2022 i 2023 – co to takiego?
Ustawowe wakacje kredytowe 2022 i 2023 – co to takiego?
Wakacje kredytowe to program wsparcia dla kredytobiorców, którzy mogą mieć ewentualne problemy ze spłatą kredytów. Jest to okresowe zawieszenie spłaty miesięcznych rat kredytu. Projekt ustawy przewiduje ulgę w postaci aż 4-miesięcy w ciągu roku bez konieczności płacenia zobowiązania wobec banku. Zasady odnoszące się do wakacji kredytowych są proste. Na przełomie 2022 i 2023 roku niemalże każdy kredytobiorca będzie mógł zawiesić spłatę raty i wydłużyć okres spłaty zobowiązania bez jakichkolwiek kosztów ze strony banku. Oznacza to, że w ciągu 2 lat kredytobiorcy będą mogli odetchnąć z ulgą aż przez 8 miesięcy. Dla osób z miesięczną ratą na poziomie 5 tys. złotych oznacza to oszczędności sięgające kwoty 40 tys. złotych!
Uwaga! Wakacje kredytowe po nowych poprawkach ustawy 30 czerwca 2022 roku są dostępne tylko dla osób posiadających umowy na kredyty hipoteczne zawarte również przed 2017 rokiem. Alternatywą dla wakacji kredytowych mają być też możliwe negocjacje zmiany wskaźnika WIBOR na inny – po konsultacjach z bankami.
Od kiedy można składać wniosek o wakacje kredytowe?
Od kiedy można składać wniosek o wakacje kredytowe?
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o "Wakacje kredytowe" 14 lipca, która weszła w życie po 14 dniach. Kredytobiorcy mogą ubiegać się o wsparcie w postaci wakacji kredytowych już od 29 lipca 2022 roku. Oznacza to, że w 2022 roku każdy kredytobiorca zawiesi nawet 4 raty kredytu, by tym nieco podbudować swój domowy budżet. Sam wniosek każdy z kredytobiorców może składać bezpośrednio przez bankowość elektroniczną, pocztę e-mail oraz stacjonarnie w oddziałach wybranych banków.
Wsparcie dla kredytobiorców. Kto może ubiegać się o wakacje kredytowe?
Wsparcie dla kredytobiorców. Kto może ubiegać się o wakacje kredytowe?
O pomoc w ramach programu wakacji kredytowych będzie mógł ubiegać się niemalże każdy kredytobiorca posiadający na swoim koncie kredyt hipoteczny na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Przepisy określają, że inwestorzy, którzy zdecydowali się na zakup mieszkania na kredyt w celach np. najmu nie będą mogli skorzystać ze wsparcia w ramach w ramach tego programu. Głównym warunkiem, jaki należy spełnić, by wniosek o przyznanie wakacji kredytowych został pozytywnie rozpatrzony jest terminowa spłata dotychczasowego zobowiązania. Za ogólnie warunki do przyznania wakacji kredytowych uznajemy:
- brak opóźnień w spłacie aktualnego zobowiązania hipotecznego;
- kredyt hipoteczny został zaciągnięty w polskiej walucie;
- tylko jeden kredyt mieszkaniowy, dla którego zostaną przyznane wakacje.
Rodzaj oprocentowania dla kredytu hipotecznego nie ma żadnego wpływu na to czy wakacje kredytowe zostaną przyznane, czy też nie. Według specjalistów zatrzymanie aż 8 rat kredytu nie będzie mieć negatywnego wpływu na historię kredytową w BIK, choć sam fakt skorzystania z takiej pomocy zostanie odpowiednio zanotowany w historii każdego kredytobiorcy. Warto zaznaczyć, że w czasie trwania wakacji kredytowych nie będzie możliwości ubiegania się o żadne inne zobowiązania finansowe.
Ustawowe wakacje kredytowe – na co przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze?
Ustawowe wakacje kredytowe – na co przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze?
Środki zaoszczędzone w ramach wakacji kredytowych można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel. Dobrym pomysłem polecanym przez wielu specjalistów jest nadpłata kredytu hipotecznego. Dzięki temu zaoszczędzone pieniądze można spożytkować na spłatę kapitału w ramach kredytu hipotecznego oraz np. skrócić okres kredytowania. Ostateczna decyzja odnośnie tego, co stanie się z zaoszczędzonymi pieniędzmi należy do każdego kredytobiorcy z osobna.
Czy wakacje kredytowe w 2022 i 2023 są w ogóle opłacalne?
Czy wakacje kredytowe w 2022 i 2023 są w ogóle opłacalne?
Wakacje kredytowe znacznie bardziej opłacają się w przypadku kredytobiorców z naprawdę sporym zobowiązaniem finansowym i długim okresem spłaty. Dla przykładu: kredyt hipoteczny na kwotę rzędu 500 tys. złotych oraz okres spłaty wynoszący 30 lat to obecnie rata około 4-5 tys. złotych w zależności od indywidualnych warunków finansowania. Dzięki wakacjom kredytowym przy wykorzystaniu zwolnienia aż z 8 rat w ciągu 2 lat można zaoszczędzić nawet do 40 tys. złotych. To doskonała opcja, aby spróbować w późniejszym czasie nadpłacić kapitał w ramach kredytu hipotecznego lub po prostu odłożyć zaoszczędzone środki na tzw. poduszkę finansową.