fbpx

Złóż wniosek bez wychodzenia z domu.

Jeśli poszukujesz dodatkowej gotówki a nie możesz odwiedzić naszego biura,
serdecznie zachęcamy do złożenia wniosku przez Internet.

Kliknij przycisk złóż wniosek przy interesującej Cię ofercie.

Produkt
Kwoty
Akceptowane źródła dochodu
RRSO
Produkt
Kwoty
od 800 zł
do 20 000 zł
Akceptowane źródła dochodu
  • Umowa o pracę/zlecenie/o dzieło,
  • Emerytura/Renta/ Zasiłek przedemerytalny
  • Działalność/ gospodarcza/Kontrakt/Gospodarstwo rolne
  • Inne
RRSO
77,12%
Produkt
Kwoty
do 3000 zł
Akceptowane źródła dochodu
  • umowa o pracę/ umowa zlecenie/ o dzieło/ kontrakt
  • Renta/ emerytura/ zasiłek przedemerytalny
  • zasiłek
  • gospodarstwo rolne
  • działalność gospodarcza
  • 500 +
  • Alimenty
  • inne
RRSO
144,00%
25.07.2022
3 min czytania

Refinansowanie kredytu gotówkowego – na czym polega i czy się opłaca?

Kredyty konsumenckie to często spore obciążenie dla domowego budżetu, szczególnie w sytuacjach np. utraty pracy przez jednego z kredytobiorców. Koszty całkowite finansowania niemalże w każdym banku są inne. Jeśli rata kredytu gotówkowego jest zbyt wysoka, a istnieje jakakolwiek możliwość jej zmniejszenia – warto nad tym pomyśleć! Ciekawą formą zmniejszenia miesięcznych wydatków dla domowego budżetu jest refinansowanie kredytu gotówkowego. Poniżej znajdziesz kilka istotnych informacji na ten temat.

Strona główna > Porady > Refinansowanie kredytu gotówkowego – na czym polega i czy się opłaca?

refinansowanie kredytu gotówkowego - opłacalność

Refinansowanie kredytu gotówkowego – co to znaczy? Czym się różni od konsolidacji?

W Polsce banki udostępniają konsumentom dwie opcje przeniesienia kredytu konsumenckiego do innej instytucji (często na lepszych warunkach), a mianowicie:

  • Refinansowanie
  • Konsolidacja

Mechanizmy przeniesienia kredytu gotówkowego do innego banku nie są mocno skomplikowane, ale wymagają spełnienia kilku podstawowych warunków. Dwie powyższe opcje różnią się między sobą metodą przeniesienia zobowiązania. Jeśli chodzi o refinansowanie – tutaj operacja dotyczy przeniesienia wyłącznie jednego zobowiązania kredytowego do innej instytucji, najczęściej na lepszych warunkach spłaty. Dzięki temu np. po kilku latach płatności kredytu konsumenckiego można przenieść go do innego banku i zyskać lepsze warunki np. niższą marżę banku.

Konsolidacja to podobne rozwiązanie, choć podstawową różnicą jest możliwość połączenia kilku innych zobowiązań w jedno większe, ale z mniejszą miesięczną ratą. Z takiej możliwości warto skorzystać zawsze wtedy, kiedy kredytobiorca ma na swoim koncie np. kilka kredytów gotówkowych. Oprócz tego w ramach kredytu konsolidacyjnego można otrzymać też dodatkowe środki na dowolny cel, ale tylko przy zachowaniu odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej.

Jak złożyć wniosek o kredyt refinansowy? Krok po kroku

Wnioskowanie o kredyt refinansowy powinno być poprzedzone przede wszystkim dokładną analizą ofert dostępnych na rynku. Oczywiście nie każdy bank musi mieć w swojej ofercie opcję refinansowania kredytu. Warto pamiętać, że w praktyce refinansowanie jest produktem celowym, a więc można zaciągnąć takie zobowiązanie tylko w ramach spłaty innego kredytu konsumenckiego. Jeśli żadna z dostępnych ofert refinansowania nie jest atrakcyjna, można też pomyśleć nad zaciągnięciem dodatkowego kredytu gotówkowego (o ile zdolność kredytowa na to pozwala), a następnie spłatę poprzedniego zobowiązania. Trzeba też uwzględnić wcześniejsze warunki umowy i sprawdzić, czy za wcześniejszą spłatę kredytu bank nie pobiera dodatkowej prowizji. Sam etap wnioskowania o kredyt refinansowy jest prosty:

  1. Oszacowanie kosztów kredytowania dla nowego i starego kredytu.
  2. Złożenie wniosku o kredyt refinansowy wraz z umową kredytu gotówkowego, który będzie refinansowany.
  3. Przekazanie dokumentów dochodowych do względu banku.
  4. Decyzja kredytowa o przyznaniu refinansowania lub jego odrzuceniu.
  5. Po akceptacji wniosku – podpisanie umowy o kredyt z nowym bankiem.
  6. Spłata poprzedniego zobowiązania w starym banku.

Refinansowanie kredytu to opłacalny proces, który pozwala często na znaczne ograniczenie kosztów dla kredytów konsumenckich.

Jak wybrać najlepszy kredyt refinansowy? Podpowiadamy

Oferta wielu banków to nie tylko kredyty hipoteczne, gotówkowe, ale i refinansowe. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze źródła refinansowania, zawsze warto wziąć pod uwagę takie kwestie, jak:

  • Oprocentowanie nominalne
  • Prowizja banku za udzielenie kredytu
  • RRSO
  • Obowiązkowe produkty dodatkowe np. ubezpieczenia
  • Konieczność skorzystania z produktów bankowych np. konta osobistego, które jest dodatkowo płatne

Dzięki temu można realnie ocenić opłacalność zaciągnięcia kredytu refinansowego. Banki w Polsce mogą oferować naprawdę różne opcje refinansowania, dlatego zawsze warto uwzględnić kilka opcji w formie porównania. Można zrobić to z pomocą ekspertów pracujących w placówkach Fines Operator Bankowy na terenie całej Polski. To gwarancja wyboru najlepszego źródła finansowania pod względem warunków.

Kiedy warto zdecydować się na kredyt refinansowy?

Na refinansowanie kredytu gotówkowego warto zdecydować się przede wszystkim wtedy, kiedy pojawia się możliwość zaciągnięcia zobowiązania na atrakcyjniejszych warunkach np. niższym oprocentowaniu. Osoby posiadające na koncie kredyty konsumenckie powinny zainteresować się opcją refinansowania, kiedy:

  • Miesięczna rata kredytu jest zbyt wysoka dla zarobków gospodarstwa domowego
  • Marża banku jest horrendalnie wysoka
  • Oprocentowanie kredytu gotówkowego jest znacznie wyższe niż aktualne oferty banków
  • Obsługa klienta w obecnym banku jest niezadowalająca

To podstawowe powody, dla jakich warto zdecydować się na kredyt refinansowy. Najczęściej nic nie stoi na przeszkodzie, aby przenieść zobowiązanie do innego banku w dowolnym momencie. Przed podjęciem jakichkolwiek działań w tym zakresie należy dokładnie sprawdzić aktualną umowę kredytową odnośnie prowizji za wcześniejszą spłatę zadłużenia. W skrajnych przypadkach może okazać się, że refinansowanie będzie nieopłacalne ze względu na dodatkową prowizję za wcześniejszą spłatę długu.

Uwaga! Banki zawsze na etapie weryfikacji wniosku o kredyt refinansowy, a także o konsolidację sprawdzają zdolność kredytową kredytobiorcy oraz jego historię w BIK. Utrzymanie dobrego poziomu wiarygodności oraz zarobków na wysokim poziomie to znacznie większa szansa na zdobycie pozytywnej decyzji kredytowej w zakresie refinansowania.

0 0 oceny
 
Subscribe
Powiadom o
guest
Twoja ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments