fbpx

Złóż wniosek bez wychodzenia z domu.

Jeśli poszukujesz dodatkowej gotówki a nie możesz odwiedzić naszego biura,
serdecznie zachęcamy do złożenia wniosku przez Internet.

Kliknij przycisk złóż wniosek przy interesującej Cię ofercie.

Produkt
Kwoty
Akceptowane źródła dochodu
RRSO
Produkt
Kwoty
od 800 zł
do 20 000 zł
Akceptowane źródła dochodu
 • Umowa o pracę/zlecenie/o dzieło,
 • Emerytura/Renta/ Zasiłek przedemerytalny
 • Działalność/ gospodarcza/Kontrakt/Gospodarstwo rolne
 • Inne
RRSO
77,12%
Produkt
Kwoty
do 3000 zł
Akceptowane źródła dochodu
 • umowa o pracę/ umowa zlecenie/ o dzieło/ kontrakt
 • Renta/ emerytura/ zasiłek przedemerytalny
 • zasiłek
 • gospodarstwo rolne
 • działalność gospodarcza
 • 500 +
 • Alimenty
 • inne
RRSO
144,00%
02.02.2023
3 min czytania

Pośrednictwo kredytowe – najważniejsze informacje w pigułce

W Polsce pośrednikiem kredytowym może zostać praktycznie każdy, kto spełni podstawowe wymogi wynikające z ustawy o kredycie konsumenckim, a także kilka innych wymogów formalnych. Praca w tym zawodzie wymaga pełnego zaangażowania we współpracę z klientem, a także wiedzy z zakresu finansów, kredytów oraz aktualnie zmieniających się przepisów odnoszących się do działalności banków lub firm pożyczkowych.

Strona główna > Porady > Pośrednictwo kredytowe – najważniejsze informacje w pigułce

Kobieta rozmawia przez telefon
Pośrednictwo kredytowe w Polsce cieszy się coraz większą popularnością, chociażby ze względu na fakt, że zewnętrzny ekspert kredytowy daje potencjalnym kredytobiorcom większe możliwości porównywania dostępnych ofert finansowania niż doradca kredytowy w banku. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje odnoszące się do pracy eksperta kredytowego, zarobków, a także świadczonych usług.

Kim jest pośrednik kredytowy i czym się zajmuje?

Według ustawy o kredycie konsumenckim, zgodnie z Art. 5 pkt 3 za pośrednika kredytowego uznaje się przedsiębiorcę, który w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej uzyskuje pewne korzyści majątkowe, dokonując czynności przygotowawczych związanych z oferowaniem lub zwieraniem umów kredytowych. Podstawowe zadania, jakimi zajmuje się pośrednik kredytowy, to:

 • porównywanie ofert wielu banków,
 • pomoc w kompletowaniu dokumentów,
 • pełne wsparcie procesu ubiegania się o kredyty lub pożyczki,
 • dostarczanie dokumentacji klienta do banku,
 • kompleksowe doradztwo kredytowe.

Podsumowując: pośrednik kredytowy to osoba, która zajmuje się wyszukiwaniem jak najkorzystniejszych rozwiązań finansowych dla swoich klientów oraz pomocą na etapie wnioskowania, aby potencjalny kredytobiorca zwiększył swoje szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji o przyznaniu finansowania.
Kto może zostać pośrednikiem kredytowym?
Aby zostać pośrednikiem kredytowym, należy spełnić kilka wymogów formalnych. Można to wyjaśnić na przykładzie działania agenta Fines Operator Bankowy. Każdy, kto chce zostać specjalistą kredytowym, musi spełnić następujące warunki:

 • założyć własną działalność gospodarczą – wpisując ją do CEiDG lub KRS,
 • przedłożyć do wglądu zaświadczenie o niekaralności,
 • uzyskać wpis firmy do Rejestru Pośredników Kredytowych KNF z działu II,
 • mieć własne biuro sprzedaży we własnym lub wynajmowanym lokalu – w przypadku współpracy franczyzowej z Fines.

Warto też wspomnieć o standardowych wymogach odnoszących się do możliwości pracy jako pośrednik kredytowy, czyli: pełnoletność i pełna zdolność do czynności prawnych. Co więcej, w pracy eksperta kredytowego przyda się także wykształcenie kierunkowe oraz doświadczenie w finansach – mimo, że nie jest to wymagane prawnie, to jednak warto mieć odpowiednie kwalifikacje, aby świadczyć kompleksowe usługi najwyższej jakości.
W pracy pośrednika kredytowego przydają się także takie umiejętności i cechy, jak: opanowanie, zaangażowanie, zdolności negocjacyjne, gotowość do ciągłego poszerzania swojej wiedzy z zakresu finansów, a także wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne.

Ile zarabia pośrednik kredytowy?

W Polsce ekspert zajmujący się porównywaniem ofert finansowania oraz pomocą w dopełnianiu formalności kredytowych może zarabiać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych brutto. Wiele zależy od indywidualnego zaangażowania pośrednika, a także zainteresowania potencjalnych kredytobiorców możliwością współpracy z ekspertem. Zarobki osoby na takim stanowisku uzależnione są od dwóch czynników, a mianowicie:

 • prowizji wypłacanej przez bank za podpisane umowy kredytowe,
 • łącznej kwoty kredytów, które zostały udzielone za pośrednictwem eksperta kredytowego.

Największy zarobek pośrednika jest możliwy w przypadku kredytów hipotecznych, których kwoty mogą oscylować na poziomie nawet do kilkuset tysięcy złotych. W przypadku takich zobowiązań wynagrodzenie dla pośrednika kredytowego może wynieść jednorazowo nawet ponad 10 tys. złotych.

Ekspert kredytowy a prowizja – kto ją płaci?

Prowadzenie działalności w zakresie pośrednictwa kredytowego pozwala na wypracowanie naprawdę wysokich dochodów, które są wypłacane bezpośrednio przez instytucję, z którą kredytobiorca podpisze umowę. Wielu pośredników kredytowych może współpracować jednocześnie z różnymi brokerami – w tym przypadku wynagrodzenie dla eksperta jest wypłacane bezpośrednio przez firmę brokerską. Co więcej, w pracy pośrednika kredytowego obowiązują też różne zasady rozliczania wynagrodzeń.
W odniesieniu do kredytów gotówkowych załatwianych przez pośrednika, wynagrodzenie w postaci prowizji jest najczęściej wypłacane w cyklach miesięcznych, natomiast dla kredytów hipotecznych – najczęściej raz na trzy miesiące lub jednorazowo.

Pośrednictwo kredytowe – czy warto z niego skorzystać?

Zdecydowanie warto skorzystać z oferty pośrednika kredytowego, szczególnie jeśli ten współpracuje z zewnętrznymi brokerami. Dzięki temu potencjalni klienci mają dostęp do ofert wielu banków i firm pożyczkowych w jednym miejscu, a te są dokładnie analizowane przez pośrednika. To pozwala na wybór najkorzystniejszej oferty finansowania dopasowanej do indywidualnych potrzeb klienta. Współpraca z ekspertem kredytowym Fines to doskonały sposób, aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę kredytu lub pożyczki dla siebie – bez zbędnych formalności i dodatkowych kosztów.

0 0 oceny
 
Subscribe
Powiadom o
guest
Twoja ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments