fbpx

Złóż wniosek bez wychodzenia z domu.

Jeśli poszukujesz dodatkowej gotówki a nie możesz odwiedzić naszego biura,
serdecznie zachęcamy do złożenia wniosku przez Internet.

Kliknij przycisk złóż wniosek przy interesującej Cię ofercie.

Produkt
Kwoty
Akceptowane źródła dochodu
RRSO
Produkt
Kwoty
od 800 zł
do 20 000 zł
Akceptowane źródła dochodu
  • Umowa o pracę/zlecenie/o dzieło,
  • Emerytura/Renta/ Zasiłek przedemerytalny
  • Działalność/ gospodarcza/Kontrakt/Gospodarstwo rolne
  • Inne
RRSO
77,12%
Produkt
Kwoty
do 3000 zł
Akceptowane źródła dochodu
  • umowa o pracę/ umowa zlecenie/ o dzieło/ kontrakt
  • Renta/ emerytura/ zasiłek przedemerytalny
  • zasiłek
  • gospodarstwo rolne
  • działalność gospodarcza
  • 500 +
  • Alimenty
  • inne
RRSO
144,00%
01.10.2022
3 min czytania

Poduszka finansowa – czym jest i jak ją zbudować?

Dobrze zbudowana poduszka finansowa jest gwarantem bezpieczeństwa, a także komfortu psychicznego głowy rodziny i wszystkich jej członków. Chcesz dowiedzieć się, jakie są skuteczne sposoby budowania poduszki finansowej? Poniższy wpis wyjaśni Ci wszystkie kwestie i pomoże rozpocząć odkładanie kapitału na tzw. czarną godzinę.

Strona główna > Porady > Poduszka finansowa – czym jest i jak ją zbudować?

poduszka finansowa - rodzina

Poduszka finansowa – czym jest i dlaczego warto ją mieć?

Najogólniej mówiąc, poduszka finansowa to oszczędności zgromadzone na wypadek nagłej utraty pracy lub zmiany sytuacji życiowej, gdzie pojawiają się dodatkowe wydatki dla gospodarstwa domowego. Posiadanie bezpiecznej poduszki finansowej pozwala na przeżycie nawet do kilku miesięcy bez dochodów w razie wystąpienia kryzysu gospodarczego np. rosnącej inflacji lub innego losowego zdarzenia, które wpływa na miesięczne dochody i wydatki rodziny. Poduszka finansowa określana jest mianem komfortu finansowego, który buduje się latami.

Sprawdź również nasz poradnik, jak oszczędzać w dobie wysokiej inflacji.

Ile powinna wynosić poduszka finansowa?

W dzisiejszych czasach według zaleceń specjalistów z zakresu ekonomii oraz finansów dobrze zbudowana poduszka finansowa powinna wynosić równowartość kilkumiesięcznych dochodów gospodarstwa domowego. Oznacza to, że rodzina z miesięcznymi zarobkami na poziomie 6 tys. zł netto powinna zbudować poduszkę finansową w kwocie około 24-30 tys. zł. Bufor finansowy można podzielić na trzy rodzaje, a mianowicie:

  • Niską poduszkę finansową – mowa tu o oszczędnościach będących równowartością 1 lub 2-miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego.
  • Średnią poduszkę finansową – to dobre rozwiązanie dla rodzin, które chcą zabezpieczyć się nie tylko w razie kryzysu, ale także wystąpienia nieprzewidzianych wydatków. Kwota oszczędności w tym przypadku powinna oscylować w granicy równowartości od 3 do 6 miesięcy dochodów rodziny.
  • Idealną poduszkę finansową – mowa tu o oszczędnościach na poziomie równowartości 12-miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego. Jest to sytuacja idealna, która pozwala na bezpieczne przetrwanie każdego kryzysu bez obniżenia jakości życia.

W praktyce sytuacja odkładania środków i budowania poduszki finansowej nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Stale rosnące koszty życia, inflacja oraz zmienna sytuacja gospodarcza powoduje, że gospodarstwa domowe nie są w stanie odkładać zbyt wiele środków, aby zbudować bezpieczną poduszkę finansową. Skutkuje to tym, iż w razie wystąpienia problematycznej sytuacji życiowej, która wpływa na dochody – rodzina będzie mieć problem z wypłacalnością np. wobec banków lub po prostu zabraknie jej środków na codzienne życie.

Poduszka finansowa – gdzie trzymać zaoszczędzone pieniądze?

Poduszka finansowa to nie tylko fundusz awaryjny dla każdego gospodarstwa domowego, ale także kwota, która gwarantuje spokojny sen. Zaoszczędzone w ramach poduszki finansowej pieniądze możesz trzymać na swoim koncie bankowym. Aby jednak uniknąć sytuacji stałego korzystania z zaoszczędzonych pieniędzy, warto założyć np. lokatę bankową lub dodatkowe konto oszczędnościowe z atrakcyjnym oprocentowaniem. Dzięki temu oprócz tego, że zaoszczędzone pieniądze będą w 100% bezpieczne, dodatkowo ich przechowywanie na rachunku w banku zaowocuje dodatkowym zyskiem. Miejsca, gdzie warto przetrzymywać własną poduszkę finansową, to:

  • Dodatkowy rachunek bankowy
  • Rachunek oszczędnościowy
  • Lokata bankowa.

Finansowa poduszka bezpieczeństwa – jak ją stworzyć?

Finansową poduszkę bezpieczeństwa tworzy się latami, choć wiele zależy od tego, jakie są miesięczne dochody gospodarstwa domowego oraz wysokość wolnych środków do rozdysponowania. Aby poprawnie zaplanować działania i zacząć odkładanie na poduszkę finansową:

  1. Zweryfikuj swoją sytuację finansową – warto przeanalizować miesięczne wydatki, zestawić je z dochodami oraz ocenić, ile pieniędzy pozostanie jako tzw. wolne środki
  2. Załóż rezerwę finansową, której potrzebujesz co miesiąc na niespodziewane wydatki np. remont auta
  3. Jasno określ sposób oszczędzania na poduszkę finansową – możesz ustawić cykliczne przelewy na rachunek oszczędnościowy lub wykonywać je samodzielnie.

Oczywiście dokładna analiza sytuacji finansowej gospodarstwa domowego to nie wszystko, co warto zrobić, aby stworzyć poduszkę w postaci dodatkowych oszczędności. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych porad, które pozytywnie wpłyną na czas potrzebny do zbudowania bezpiecznej poduszki finansowej.

  1. Jeśli masz taką możliwość, spłać zobowiązania kredytowe i inne długi – dzięki temu zmniejszysz miesięczne wydatki i więcej odłożysz na poduszkę finansową.
  2. Postaw na konsolidację kredytów – zmniejszysz miesięczne wydatki gospodarstwa domowego i więcej odłożysz na poczet poduszki finansowej. Ciekawe oferty konsolidacji znajdziesz w biurze kredytowym Fines Operator Bankowy.
  3. Odkładaj środki konsekwentnie – zawsze w pierwszej kolejności odkładaj pieniądze na poduszkę finansową. Tylko w ten sposób szybko i skutecznie zbudujesz dodatkowy budżet na nieprzewidziane sytuacje.

Zwiększ swoje miesięczne dochody – to dobry sposób, aby odłożyć więcej pieniędzy w krótkim czasie.

Poduszka finansowa a kredyt – podsumowanie

Poduszka finansowa pod kredyt to często wyszukiwane pojęcie przez wielu kredytobiorców. Oprócz odkładania dodatkowych środków na nieprzewidziane wydatki lub kryzys w gospodarstwie domowym, warto też pomyśleć o tym, aby zbudować poduszkę finansową pod kredyt. Mowa to o odłożeniu równowartości kilku miesięcznych rat kredytu np. gotówkowego lub hipotecznego. Dzięki temu w razie utraty pracy lub nagłego zmniejszenia dochodów nie będzie ryzyka, że wystąpią jakiekolwiek problemy ze spłatą zobowiązania w banku lub firmie pożyczkowej.

Podsumowując – warto mieć odpowiednio wysoką poduszkę finansową, która pozwoli przetrwać nawet przez kilka miesięcy bez stałych dochodów. Posiadanie dodatkowych środków np. na koncie oszczędnościowym skutecznie zredukuje stres związany z ryzykiem utraty pracy, a także otworzy drogę do mądrego inwestowania i wypracowania dodatkowych zysków pasywnych.

0 0 oceny
 
Subscribe
Powiadom o
guest
Twoja ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments