Ogłoszony projekt Pierwsze Mieszkanie oraz Bezpieczny Kredyt 2% to dwa projekty, których założenia są dość proste. Ich celem jest umożliwienie większej liczbie osób zakupu mieszkania na niskooprocentowany kredyt. Ze względu na stale spadającą zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców, rosnącą inflację oraz stopy procentowe – możliwości ubiegania się o kredyty mieszkaniowe wielu konsumentów stopniały prawie do zera. Po wdrożeniu nowych programów wsparcia sytuacja może zmienić się o 180 stopni.
Program Pierwsze Mieszkanie – jakie są warunki ubiegania o kredyt mieszkaniowy 2%?
Program Pierwsze Mieszkanie – jakie są warunki ubiegania o kredyt mieszkaniowy 2%?
Każdy, kto chce kupić mieszkanie z pomocą od rządu, powinien wcześniej dowiedzieć się, jakie są kluczowe założenia projektu Bezpieczne Mieszkanie 2%. Według aktualnych informacji finansowanie w tej formie przy stałej stopie procentowej na poziomie 2% będzie obowiązywać przez pierwsze 10 lat spłaty zadłużenia. W tym czasie rząd będzie dopłacać różnicę pomiędzy 2% oprocentowania a aktualną stawką bazową dla kredytów hipotecznych. Dzięki temu kredytobiorcy będą płacić o wiele niższe miesięczne raty. W skrajnych przypadkach różnica może sięgać nawet ponad 2000 złotych.
Aby ubiegać się o Bezpieczny Kredyt 2%, należy spełnić kilka warunków, a mianowicie:
- kwota kredytu to maksymalnie 500 tys. złotych dla jednoosobowych gospodarstw domowych oraz 600 tys. złotych dla małżeństw,
- nie potrzeba wkładu własnego do kredytu,
- przeznaczenie kredytu to wyłącznie zakup mieszkania, domu lub budowa nieruchomości.
Co więcej, program bezpiecznego kredytu z niskim oprocentowaniem nie nakłada żadnych ograniczeń związanych z powierzchnią użytkową lokalu. Jedynym ograniczeniem jest maksymalna kwota zakupu mieszkania lub domu. Dodatkowo nieruchomość może pochodzić zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Oczywiście każdy kredytobiorca musi spełnić też standardowe warunki ubiegania się o kredyty hipoteczne dotyczące: zdolności kredytowej oraz pozytywnej historii w BIK.
Program Pierwsze Mieszkanie a konto mieszkaniowe
Program Pierwsze Mieszkanie a konto mieszkaniowe
Drugim pomysłem rządu na pomoc dla osób, które pragną kupić nową nieruchomość mieszkalną, jest możliwość założenia konta oszczędnościowego na preferencyjnych warunkach. Dzięki temu gospodarstwa domowe mogą odkładać dodatkowe pieniądze, które ostatecznie zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe. Zasady programu w ramach konta mieszkaniowego są dość proste i wyglądają następująco:
- okres oszczędzania na koncie to maksymalnie 10 lat, a minimalnie 3,
- oprocentowanie konta mieszkaniowego jest ustalane indywidualnie przez banki komercyjne,
- wpływy na konto mogą wynosić od 500 do 2000 złotych,
- odsetki od konta oszczędnościowego są zwolnione z podatku Belki,
- rząd gwarantuje dodatkową premię po zrealizowaniu 11 regularnych wpłat na konto mieszkaniowe – premia będzie wartością rocznego wskaźnika inflacji oraz zmian cen zakupu nieruchomości w Polsce.
Program Pierwsze Mieszkanie – kto może skorzystać?
Program Pierwsze Mieszkanie – kto może skorzystać?
Z Programu Pierwsze Mieszkanie, który docelowo zostanie uruchomiony od 1 lipca 2023 roku, mogą skorzystać osoby, które spełniają następujące warunki:
- wiek do 45 lat w czasie ubiegania się o kredyt mieszkaniowy 2%,
- brak praw własności do jakiejkolwiek innej nieruchomości mieszkalnej – mieszkania lub domu jednorodzinnego.
Oczywiście powyższe warunki dotyczą głównie możliwości ubiegania się o tani kredyt hipoteczny z oprocentowaniem na poziomie 2%. Nieco inaczej wyglądają kwestie dotyczące konta oszczędnościowego, które będzie prowadzone przez banki komercyjne w Polsce. Aby móc założyć konto oszczędnościowe w ramach nowego Programu Pierwsze Mieszkanie, wymogi są następujące:
- brak praw własności do jakiegokolwiek mieszkania lub domu jednorodzinnego,
- osoby posiadające już lokal mieszkalny o powierzchni nieprzekraczającej 50 metrów kwadratowych mogą założyć konto oszczędnościowe na preferencyjnych warunkach tylko wtedy, kiedy nieruchomość zamieszkuje też co najmniej dwójka dzieci.
Czy warto wziąć udział w Programie Pierwsze Mieszkanie? Podpowiadamy!
Czy warto wziąć udział w Programie Pierwsze Mieszkanie? Podpowiadamy!
Osoby, które mają jakiekolwiek problemy ze zdobyciem kredytu mieszkaniowego, np. ze względu na zbyt niską zdolność kredytową lub brak wymaganego wkładu własnego na zakup domu/mieszkania, powinny zdecydować się na udział w Programie Pierwsze Mieszkanie. Po uruchomieniu pomocy od rządu od 1 lipca 2023 roku potencjalni kredytobiorcy będą mogli liczyć na preferencyjne warunki spłaty zobowiązania nawet przez pierwsze 10 lat, a także na możliwość odkładania wolnego kapitału na konto mieszkaniowe z atrakcyjnym oprocentowaniem – bez podatku Belki.