fbpx

Złóż wniosek bez wychodzenia z domu.

Jeśli poszukujesz dodatkowej gotówki a nie możesz odwiedzić naszego biura,
serdecznie zachęcamy do złożenia wniosku przez Internet.

Kliknij przycisk złóż wniosek przy interesującej Cię ofercie.

Produkt
Kwoty
Akceptowane źródła dochodu
RRSO
Produkt
Kwoty
od 800 zł
do 20 000 zł
Akceptowane źródła dochodu
 • Umowa o pracę/zlecenie/o dzieło,
 • Emerytura/Renta/ Zasiłek przedemerytalny
 • Działalność/ gospodarcza/Kontrakt/Gospodarstwo rolne
 • Inne
RRSO
77,12%
Produkt
Kwoty
do 3000 zł
Akceptowane źródła dochodu
 • umowa o pracę/ umowa zlecenie/ o dzieło/ kontrakt
 • Renta/ emerytura/ zasiłek przedemerytalny
 • zasiłek
 • gospodarstwo rolne
 • działalność gospodarcza
 • 500 +
 • Alimenty
 • inne
RRSO
144,00%
19.08.2022
3 min czytania

Oprocentowanie kredytu stałe czy zmienne – co lepiej wybrać?

W dzisiejszych czasach wybór rodzaju oprocentowania dla kredytów bankowych to najczęściej poruszana w sieci kwestia. Wiele osób decydujących się na nowe zobowiązania np. kredyty gotówkowe lub hipoteczne nie do końca wie, czym jest wskaźnik WIBOR, jak wpływa na całkowite koszty finansowania i kiedy warto zdecydować się na stałą stopę procentową. W poniższym artykule znajdziesz różnice między oprocentowanie stałym a zmiennym dla kredytów bankowych.

Strona główna > Porady > Oprocentowanie kredytu stałe czy zmienne – co lepiej wybrać?

stałe czy zmienne oprocentowanie

Stałe oprocentowanie kredytu – czym się charakteryzuje?

Stałe oprocentowanie kredytu to nic innego, jak gwarancja niezmienności rat zobowiązania przez cały okres finansowania lub tylko przez kilka lat. Oferty finansowania w takiej formie są obecnie proponowane przez większość banków na terenie Polski. Na wysokość stałego oprocentowania składa się głównie marża banku oraz stopa bazowa ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej. W tym przypadku wiele zależy od tego, w jakim momencie zdecydujesz się na kredyt ze stałym oprocentowaniem lub po prostu zmianę zmiennego na stałe. Im wyższe będą stopy procentowe w kraju, tym gorsza oferta oprocentowania stałego (ta zazwyczaj jest wyższa, aniżeli aktualne oferty na zmienny procent).

Sprawdź nasz artykuł: Oprocentowanie kredytu po lupą.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego 2022 – ile wynosi?

Na tę chwilę oprocentowanie kredytów hipotecznych pozostaje na średnim poziomie w okolicy 9-10%. Warto jednak wiedzieć, że ogromny wpływ na jego poziom ma także stopa procentowa ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej w Polsce. Wraz z każdą podwyżką stóp procentowych zmienia się także wartość podstawowego oprocentowania dla kredytów hipotecznych. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie kredytobiorcy posiadający zobowiązania mieszkaniowe są najbardziej narażeni na wzrost stóp, ale głównie Ci decydujący się na zmienną stopę procentową dla swojego kredytu. Osoby, które zaciągnęły kredyt ze stałą stopą mogą spać spokojnie – gdyż standardowo przez najbliższe 5 lat lub więcej wartość oprocentowania kredytu nie zmieni się ani o jeden punkt procentowy.

W kwestii kredytów hipotecznych oraz oprocentowania, warto mieć na uwadze fakt, iż jego podstawowa stopa może być zmienna lub stała. Dla osób, które zdecydowały się na zobowiązania ze stałą stopą rata pozostaje niezmienna przez okres minimum 5 lat lub maksymalnie 10 lat (w przypadku oferty BNP Paribas). Oczywiście poziom oprocentowania zależy nie tylko od odgórnie ustalonych przez RPP stóp procentowych, ale także od indywidualnych warunków finansowania w banku. Na koszty kredytowania mogą wpływać też warunki promocyjne np. określone wpływy na rachunek bankowy oraz ubezpieczenie pomostowe (do czasu wpisu do hipoteki). Dla kredytów hipotecznych zmienne oprocentowanie składa się z marży banku (ta jest stała przez cały czas trwania umowy) oraz stawkę WIBOR 3M lub WIBOR 6M.

Kredyt gotówkowy ze stałym czy zmiennym oprocentowaniem?

Jeśli zastanawiasz się, jaki kredyt gotówkowy wybrać, koniecznie sprawdź, jak stopy procentowe wpływają na koszty finansowania. Najczęściej kredyty gotówkowe zaciągane są na mniejsze kwoty, aniżeli te hipoteczne, dlatego zmienność stóp procentowych nie ma tak dużego wpływu na całkowite koszty oraz wysokość miesięcznej raty. Warto mieć na uwadze fakt, że kredyty gotówkowe udzielane są przez banki zarówno ze zmiennym, jak i stałym oprocentowaniem. Osoby, które chcą mieć pewność jednolitej raty przez cały czas obowiązywania umowy kredytowej, powinny wybrać oprocentowanie stałe. Dotyczy to szczególnie kredytobiorców, których zobowiązania opiewają na kwoty 100-200 tys. zł. Oferty ze zmienną stopą niosą ze sobą pewne ryzyko zmienności wysokości miesięcznych rat i całkowitych kosztów kredytu, choć tutaj wiele zależy od kwoty finansowania, okresu spłaty oraz indywidualnych warunków finansowania. Aktualne oprocentowanie dla ofert kredytów gotówkowych to średnio od 9 do 13%.

Dowiedz się więcej na temat kredytów gotówkowych ze stałym oprocentowaniem.

Jak zmienić oprocentowanie kredytu ze zmiennego na stałe?

Masz kredyt gotówkowy lub hipoteczny? Zmiana oprocentowania ze zmiennego na stałe wcale nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy, że złożysz wniosek w banku, gdzie wcześniej zaciągnąłeś kredyt. Każda instytucja ma inne procedury, dlatego warto przejrzeć swoją umowę kredytową lub po prostu zasięgnąć opinii pracownika banku. W przypadku kredytów hipotecznych sprawa jest prosta – możesz złożyć dyspozycję chęci zmiany oprocentowania zmiennego na stałe przez serwis internetowy lub stacjonarnie w placówce. Cała procedura najczęściej nie wymaga załatwiania zbyt wielu formalności, choć niektóre banki podczas zmiany oprocentowania mogą sprawdzić dodatkowo zdolność kredytową klienta.

Warto też dodać, że osoby z kredytami hipotecznymi wypłacanymi w transzach mogą zostać zablokowane pod kątem zmiany oprocentowania zmiennego na stałe. Banki często wymagają wcześniejszej wypłaty wszystkich transz kredytu lub wpisu hipoteki do ksiąg wieczystych. W przeciwnym razie zmiana oprocentowanie może być niemożliwa, dopóki nie zostaną spełnione wszystkie warunki.

To samo tyczy się kredytów gotówkowych. Możesz zdecydować się początkowo na zmienne oprocentowanie, a następnie zmienić je na stałe (o ile dany bank pozwala na taką opcję). W przeciwnym razie jedyną opcją zmiany oprocentowania na stałe jest refinansowanie kredytu gotówkowego do innego banku.

0 0 oceny
 
Subscribe
Powiadom o
guest
Twoja ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments