Czym jest scoring BIK i jaki ma związek z kredytem?
Czym jest scoring BIK i jaki ma związek z kredytem?
Scoring BIK to ocena (w skali punktowej) wnioskującego o kredyt pod względem prawdopodobieństwa spłaty zobowiązania w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Banki i instytucje finansowe coraz częściej sprawdzają ocenę punktową BIK podczas rozpatrywania wniosku kredytowego. Jest ona równie ważna, co zdolność czy historia kredytowa.
Przy określaniu scoringu kredytowego, największe znaczenie mają takie czynniki, jak:
- terminowość w spłacie zobowiązań
- korzystanie z produktów kredytowych (dotyczy także wykorzystywania limitów na rachunku czy kartach kredytowych)
- staż kredytowy
- składane wnioski o finansowanie.
W naszym osobnym artykule przeczytasz, czym jest BIK (Biuro Informacji Kredytowej).
Dlaczego nie każdy posiada swój scoring BIK?
Dlaczego nie każdy posiada swój scoring BIK?
Ocena punktowa jest tworzona wyłącznie dla osób posiadających przynajmniej 6-miesięczną historię kredytową. Jej brak nie oznacza zatem niskiego scoringu, tylko to, że nie zostanie on naliczony. Warto natomiast wiedzieć, że pusty profil w Biurze Informacji Kredytowej nie działa na Twoją korzyść – uniemożliwia bowiem dokonanie kompleksowej oceny ryzyka finansowego przez bank. Scoring nie jest także dostępny dla kredytobiorców, którzy nie wyrazili zgody na przetwarzanie danych po spłaconych terminowo zobowiązaniach.
Jak sprawdzić swój scoring BIK?
Jak sprawdzić swój scoring BIK?
Jeśli chcesz sprawdzić, jaki jest Twój scoring BIK, musisz pobrać raport na swój temat ze strony Biura Informacji Kredytowej, po uprzedniej rejestracji na portalu. Raport BIK można pobrać bezpłatnie 2 razy w roku, jednak ocena punktowa jest dostępna wyłącznie w raporcie płatnym. Aby sprawdzić swój scoring BIK, należy zatem dokonać opłaty w wysokości 39 zł za jednorazowe wygenerowanie dokumentu lub 99 zł za pakiet 6 raportów do wykorzystania w ciągu 12 miesięcy (pakiet zawiera również alerty BIK stanowiące ochronę przed wyłudzeniem).
Jak interpretować ocenę punktową BIK?
Jak interpretować ocenę punktową BIK?
Scoring BIK jest wyliczany dla każdej osoby indywidualnie za pomocą unikalnej formuły matematycznej. Skala obejmuje punkty od 1 do 100. Im wyższy wynik, tym scoring jest lepszy. Istnieją przy tym specjalne przedziały punktowe ułatwiające interpretację wyniku i wiarygodności kredytowej – przedstawia je poniższa tabela.
Wysokość scoringu | Interpretacja wyniku |
80-100 | Doskonały |
74-79 | Bardzo dobry |
69-73 | Dobry |
59-68 | Umiarkowany |
0-58 | Niski |
Co obniża scoring BIK?
Co obniża scoring BIK?
Na ocenę punktową BIK wpływa wiele czynników. Szczególnie ważne jest poznanie tych, które rzutują negatywnie na wynik. Twój scoring BIK mogą obniżyć następujące zachowania:
- częste korzystanie z maksymalnych limitów na rachunkach lub kartach kredytowych
- częste wnioskowanie o kredyt lub pożyczkę (także w instytucjach pozabankowych) w krótkim czasie
- brak terminowych spłat zobowiązań (zwłaszcza powyżej 30 dni)
- często występujące zaległości
- postępowania egzekucyjne i windykacyjne
- duża częstotliwość odrzucania przez banki i instytucje pozabankowe wniosków o udzielenie finansowania
- poręczanie kredytów osobom trzecim.
Jak poprawić scoring kredytowy i zwiększyć szanse na kredyt?
Jak poprawić scoring kredytowy i zwiększyć szanse na kredyt?
Warto zadbać o dobrą ocenę kredytową w BIK i jak najwyższą liczbę punktów. Dzięki temu uzyskasz więcej możliwości finansowania i znacznie poprawisz swoje szanse na kredyt z korzystnymi warunkami. Scoring BIK możesz podnieść następującymi sposobami:
- przed planowanym zaciągnięciem większego kredytu, zbuduj swoją historię kredytową, poprzez np. korzystanie z ofert produktów finansowych (wiele spłaconych w terminie zobowiązań to dla banku sygnał, że jesteś wypłacalny/a), kupowanie sprzętu na raty czy unikanie działań windykacyjnych
- nie przekraczaj limitów na rachunku i na karcie kredytowej, a w miarę możliwości całkowicie z nich zrezygnuj
- jeśli w przeszłości zdarzyło Ci się spłacać zobowiązania z opóźnieniami, wycofaj zgody na przetwarzanie danych na ich temat, dzięki czemu “wyczyścisz” BIK
- postaraj się uregulować wszystkie zaległości i spłacaj terminowo bieżące zobowiązania
- jeśli masz problem z terminowymi spłatami, zastanów się nad kredytem konsolidacyjnym, aby zamknąć problematyczne pożyczki i zyskać kredyt o niższych ratach
- nie korzystaj z pożyczek (także w firmach pozabankowych) zbyt często w zbyt krótkim czasie.
Praca nad poprawą scoringu BIK jest działaniem długoterminowym i na efekty trzeba poczekać przynajmniej kilka miesięcy. Ale nie ulega wątpliwości, że warto to zrobić, aby zwiększyć swoją wiarygodność kredytową.
W poprawieniu oceny punktowej BIK pomoże Ci nasz zespół ekspertów kredytowych Fines – bezpłatnie i bez zobowiązań. Skontaktuj się z nami za pomocą formularza, zadzwoń lub odwiedź jedną z naszych placówek.