fbpx

Złóż wniosek bez wychodzenia z domu.

Jeśli poszukujesz dodatkowej gotówki a nie możesz odwiedzić naszego biura,
serdecznie zachęcamy do złożenia wniosku przez Internet.

Kliknij przycisk złóż wniosek przy interesującej Cię ofercie.

Produkt
Kwoty
Akceptowane źródła dochodu
RRSO
Produkt
Kwoty
od 800 zł
do 20 000 zł
Akceptowane źródła dochodu
  • Umowa o pracę/zlecenie/o dzieło,
  • Emerytura/Renta/ Zasiłek przedemerytalny
  • Działalność/ gospodarcza/Kontrakt/Gospodarstwo rolne
  • Inne
RRSO
77,12%
Produkt
Kwoty
do 3000 zł
Akceptowane źródła dochodu
  • umowa o pracę/ umowa zlecenie/ o dzieło/ kontrakt
  • Renta/ emerytura/ zasiłek przedemerytalny
  • zasiłek
  • gospodarstwo rolne
  • działalność gospodarcza
  • 500 +
  • Alimenty
  • inne
RRSO
144,00%
05.07.2023
3 min czytania

Kredyty dla singli - czy osoby samotne mogą uzyskać finansowanie na zakup domu lub mieszkania?

Na zaciągnięcie kredytu w banku decydują się zarówno osoby pozostające w związku małżeńskim, jak i samotne. Singlom nie są pod tym względem stawiane większe wymagania, przynajmniej w przypadku standardowych zobowiązań gotówkowych. Wbrew powszechnej opinii, podobnie wygląda to również przy staraniach o kredyt hipoteczny. Banki proponują bardzo korzystne warunki finansowania również singlom, o ile oczywiście posiadają oni wkład własny w odpowiedniej wysokości.

Strona główna > Porady > Kredyty dla singli – czy osoby samotne mogą uzyskać finansowanie na zakup domu lub mieszkania?

uśmiechnięta kobieta siedzi przy biurku i patrzy w ekran monitora
Jakie są wymagania dla singli starających się o kredyt w banku?

Każdy przyszły kredytobiorca musi sprostać licznym wymaganiom, które umożliwią mu zdobycie niezbędnych środków. Dla banków finansowanie zakupu nieruchomości jest obarczone dużym ryzykiem, przez co do niedawna instytucje nieufnie podchodziły do osób planujących samodzielną spłatę takiego zobowiązania. W przypadku konsumentów pozostających w związku małżeńskim, źródła dochodu sumują się i każde z nich stanowi dodatkowe zabezpieczenie na wypadek problemów z terminowym regulowaniem rat. Obecnie jednak kredyty dla singli należą do standardowych, powszechnie dostępnych produktów bankowych. Klienci składający wniosek wyłącznie na siebie podlegają dokładnie takim samym procedurom weryfikacyjnym, co pary.

Możliwości uzyskania finansowania

Na kredyt hipoteczny najczęściej decydują się osoby będące już w związku małżeńskim, bądź też planujące założenie rodziny. Banki preferują takich klientów i stawiają ich w nieco korzystniejszej pozycji, ponieważ biorą pod uwagę wspólną zdolność kredytową pary. Nie oznacza to jednak, że osoby samotne nie mają szans zdobycia finansowania zakupu domu czy mieszkania. Singiel wciąż pozostaje dla banku atrakcyjnym konsumentem, co wynika z wielu czynników.

  • Zarobki młodych osób bez zobowiązań rodzinnych mogą systematycznie rosnąć
  • Osoby żyjące samotnie są bardziej elastyczne, przez co mają znacznie większe możliwości awansu i pracy w wielu miejscach
  • Z perspektywy banku, singiel może z czasem zdecydować się na wejście w związek małżeński - w takim przypadku wydatki zostaną rozłożone między dwie osoby, co dodatkowo zwiększy płynność finansową.

Ważną kwestią pozostaje oczywiście wkład własny konsumenta, a jego wysokość z reguły kształtuje się na poziomie około 15-30%. Wiele zależy przy tym od indywidualnych procedur banku, który oferuje kredyty dla singli.

Zdolność kredytowa singla

Podstawę oceny zdolności kredytowej singla stanowi wysokość jego dochodów oraz ich źródło. Konsument zaciągający wieloletnie zobowiązanie powinien posiadać stałe zatrudnienie, które dla banku będzie gwarancją bezproblemowej spłaty rat. Instytucje akceptują wyłącznie legalne zarobki. W pozycji uprzywilejowanej pozostają przede wszystkim osoby zatrudnione na bezterminowej umowie o pracę, jednak umowa o dzieło czy umowa zlecenie nie przekreślają całkowicie szans uzyskania kredytu hipotecznego. Kolejną ważną kwestią jest weryfikacja wnioskującego pod kątem miesięcznych wydatków i pozostałych, regularnych zobowiązań finansowych. Dotyczy to różnych kosztów życia, w tym pochłanianych przez czynsz czy rachunki. Banki biorą pod uwagę również dotychczasową historię kredytową singla, obejmującą wcześniej przyznane kredyty czy pożyczki. Na podstawie raportu z BIK klient jest sprawdzany pod kątem terminowej spłaty zobowiązań, a także występujących opóźnień czy nieuregulowanych zadłużeń.

Jak uzyskać kredyt dla singli?

Wysokość kredytu hipotecznego udzielonego singlowi zależy przede wszystkim od wyników weryfikacji danego konsumenta. Nie występują ściśle ustalone zakresy kwot, na jakie można liczyć w procesie wnioskowania o dofinansowanie w banku. Poza wysokością zarobków i historią kredytową, istotną kwestią pozostaje również wartość samej nieruchomości. W praktyce największe znaczenie ma korelacja między wynikami wyceny dokonanej przez rzeczoznawcę bankowego, a zdolnością osoby starającej się o kredyt dla singli. Nie bez znaczenia pozostaje też wysokość miesięcznych rat, które mogą być stałe lub malejące. W tym drugim przypadku, w pierwszej kolejności spłacana jest część odsetkowa, a po niej część kapitałowa.

Niezbędne formalności

Pierwszym etapem starań o kredyt hipoteczny powinien być wybór odpowiedniej nieruchomości. Zobowiązanie w takiej formie nie jest bowiem wypłacane na dowolny cel, tylko inwestycję w konkretnym dom lub mieszkanie. Singiel powinien następnie ustalić wysokość niezbędnej kwoty oraz ocenić możliwy okres spłaty. Aby wybrać odpowiedni bank, warto skorzystać z usług eksperta Fines Operator Bankowy. Serwis ten pozwala na znalezienie dopasowanych ofert w oparciu o podaną kwotę pożyczki oraz preferowanych rat. Po wybraniu banku wystarczy uzupełnić dane w formularzu i wysłać wniosek, aby szybko podpisać umowę online. Takie rozwiązanie znacząco ułatwia i przyspiesza cały proces. Warto przy tym pamiętać o konieczności dostarczenia wymaganych dokumentów, włącznie z zaświadczeniami potwierdzającymi wysokość zarobków. Przed podpisaniem umowy należy dokładnie zapoznać się z jej treścią oraz przeczytać regulamin, aby mieć pełną świadomość podejmowanego zobowiązania finansowego.

0 0 oceny
 
Subscribe
Powiadom o
guest
Twoja ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments