fbpx

Złóż wniosek bez wychodzenia z domu.

Jeśli poszukujesz dodatkowej gotówki a nie możesz odwiedzić naszego biura,
serdecznie zachęcamy do złożenia wniosku przez Internet.

Kliknij przycisk złóż wniosek przy interesującej Cię ofercie.

Produkt
Kwoty
Akceptowane źródła dochodu
RRSO
Produkt
Kwoty
od 800 zł
do 20 000 zł
Akceptowane źródła dochodu
  • Umowa o pracę/zlecenie/o dzieło,
  • Emerytura/Renta/ Zasiłek przedemerytalny
  • Działalność/ gospodarcza/Kontrakt/Gospodarstwo rolne
  • Inne
RRSO
77,12%
Produkt
Kwoty
do 3000 zł
Akceptowane źródła dochodu
  • umowa o pracę/ umowa zlecenie/ o dzieło/ kontrakt
  • Renta/ emerytura/ zasiłek przedemerytalny
  • zasiłek
  • gospodarstwo rolne
  • działalność gospodarcza
  • 500 +
  • Alimenty
  • inne
RRSO
144,00%
13.05.2022
3 min czytania

Kredyty dla firm – rodzaje, dokumenty i inne formalności

Potrzebujesz środków finansowych na bieżącą działalność lub rozwój przedsiębiorstwa? Najlepszym rozwiązaniem może okazać się kredyt dla firm, oferowany obecnie niemalże w każdym polskim banku. Na czym polega ta forma finansowania? Jakie są rodzaje kredytów firmowych i wymagane dokumenty? Sprawdzamy!

Strona główna > Porady > Kredyty dla firm – rodzaje, dokumenty i inne formalności

kredyt dla firm formalności

Kredyt firmowy – na czym polega?

Kredyt firmowy, jak sama nazwa wskazuje, to forma finansowania, przeznaczona strickte dla przedsiębiorców. Najpopularniejsze są kredyty inwestycyjne i obrotowe, ale banki mają też w ofercie limity w koncie oraz specjalne linie kredytowe.

Instytucje bankowe znacznie chętniej kredytują firmy funkcjonujące na rynku już od jakiegoś czasu (z reguły min. 12 miesięcy) niż te, które dopiero niedawno zostały założone. Nie brakuje jednak ofert kredytów na start działalności gospodarczej.

Najpopularniejsze rodzaje kredytów dla firm

Kredyt firmowy obrotowy – pozwoli Ci na pokrycie bieżących kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, tj. wynagrodzenie pracowników, zakup towarów i usług czy spłata zaległości. Uzyskane w ten sposób pieniądze służą najczęściej utrzymaniu płynności finansowej i zapobiegają zatorom płatniczym. Mogą jednak zostać przeznaczone też na inwestycje i rozwój, np. zakup maszyn niezbędnych do prowadzenia działalności.

Kredyt inwestycyjny dla firm – to rodzaj kredytu celowego, który możesz przeznaczyć na opłacenie nowych inwestycji, np. zakup gruntu, nieruchomości, sprzętu czy oprogramowania. Ten typ finansowania charakteryzuje się dużą wysokością dostępnych kwot, ale za to banki często wymagają wkładu własnego, wynoszącego 20–30% wartości inwestycji.

Kredyt dla firm na start – skierowany jest do przedsiębiorców, którzy prowadzą firmę nie dłużej niż 12 lub 18 miesięcy. Na popularności zyskują też kredyty dla firm już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. W takim przypadku niezbędnym dokumentem będzie biznesplan.

Kredyt hipoteczny dla firm – dzięki niemu sfinansujesz zakup lub remont lokali firmowych. Bez problemu możesz spłacić też kredyt inwestycyjny, który był przeznaczony na inwestycje nieruchomościowe.

Kredyt pozabankowy dla firm – jeśli Twoje przedsiębiorstwo zmaga się z problemami finansowymi, możesz skorzystać z bogatej oferty produktów pozabankowych, czyli pożyczek dla firm.

Dla kogo jest kredyt firmowy? Jakie są warunki?

Przedsiębiorcy najczęściej sięgają po kredyt firmowy dopiero wtedy, gdy muszą. To błąd, ponieważ ta forma finansowania może przyspieszyć rozwój Twojej firmy, pomóc wejść na nowe rynki czy wspomóc bieżącą działalność. Zanim jednak złożysz wniosek o kredyt firmowy, najpierw odpowiednio się przygotuj. Głównym wymogiem jest oczywiście posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej i historii kredytowej. Jeśli starasz się o wysoką kwotę, niezbędne będzie również dodatkowe zabezpieczenie, np. w postali hipoteki, zastawów rejestrowych, kaucji, poręczenia wekslowego, weksla własnego in blanco, cesji wierzytelności itd. W zależności od rodzaju kredytu i jego celu, może być zabezpieczony jednym lub kilkoma zabezpieczeniami.

Jeśli Twoja firma funkcjonuje na rynku krócej niż 12–24 miesiące, możesz spotkać się z decyzją odmowną. W takim przypadku skorzystaj z oferty kredytu dla nowych firm.

Kredyt dla firm – lista dokumentów

Aby złożyć wniosek o kredyt na firmę, musisz skompletować odpowiednie dokumenty, a jest ich całkiem sporo. Bank poprosi Cię przede wszystkim o dostarczenie informacji o Twoim przedsiębiorstwie. Do podstawowych dokumentów, które musisz przygotować, należą:

  • zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej / wydruk z bazy CEIDG – wystarczy, że odnajdziesz własny wpis w wyszukiwarce CEIDG, a następnie pobierzesz PDF
  • potwierdzenie nadania numeru identyfikacji podatkowej NIP, które uzyskasz z urzędu skarbowego
  • potwierdzenie nadania numeru REGON – aby je uzyskać, skorzystaj z wyszukiwarki podmiotów gospodarki narodowej, która znajduje się na stronie internetowej GUS
  • biznesplan
  • dokument finansowy – w zależności od tego, jak rozliczasz się z urzędem skarbowym, może to być np. roczna deklaracja PIT, rachunek zysków i strat za ostatni rok obrachunkowy, wykaz z księgi przychodów i rozchodów deklaracja VAT za miesiące bieżącego roku itd.

Przedsiębiorcy zorganizowani w formie spółki muszą dodatkowo dołączyć:

  • zaświadczenie KRS – możesz pobrać odpis, korzystając z wyszukiwarki podmiotów w KRS, która dostępna jest pod adresem: https://ems.ms.gov.pl/
  • umowę spółki wraz z załącznikami i aneksami
  • statut spółki.

Bank może też poprosić Cię o dodatkowe dokumenty, aby zweryfikować, czy uczciwie rozliczasz się z urzędem skarbowym lub ZUS-em, lub rzetelnie spłacasz swoje zobowiązania. Mogą to być np.:

  • zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS
  • zaświadczenie z US o niezaleganiu z opłatami podatkowymi
  • opinia innych banków dotycząca spłaty aktualnych zobowiązań
  • opinia banku prowadzącego rachunek firmowy.

Jak wybrać najlepszy kredyt dla firmy?

Zanim dokonasz wyboru oferty, skorzystaj z pomocy eksperta kredytowego Fines, który porówna wiele możliwości i zaproponuje Ci najkorzystniejsze rozwiązanie. Możesz skontaktować się z nim przez formularz lub odwiedzając jedno z biur Fines Operator Bankowych, rozlokowanych w całej Polsce. Dzięki temu oszczędzisz czas i zyskasz pewność, że procedura kredytowa przebiegnie szybko i bezproblemowo.

0 0 oceny
 
Subscribe
Powiadom o
guest
Twoja ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments