Co to jest kredyt obrotowy dla firmy?
Co to jest kredyt obrotowy dla firmy?
Potocznie zwana obrotówka to nic innego jak forma finansowania przeznaczona do pokrycia bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Podmioty prowadzące swoją działalność mogą w ten sposób utrzymać dobry poziom płynności finansowej. To kluczowe, aby mieć większą szansę na rozwój przedsiębiorstwa w przyszłości.
Kredyt obrotowy dla firmy jest produktem bankowym przyznawanym na cele związane wyłącznie z prowadzoną działalnością. Co to oznacza? Otóż środki pozyskane w ramach kredytu obrotowego można przeznaczyć wyłącznie na bieżące koszty prowadzenia firmy, wypłaty pracownicze, płatności za faktury oraz rachunki za użytkowanie lokalu przeznaczonego pod siedzibę firmową.
Rodzaje kredytów obrotowych dla firm
Rodzaje kredytów obrotowych dla firm
Obecnie na rynku finansowym rozróżniamy kilka odmian kredytów obrotowych. Popularne są obrotówki w rachunku bieżącym przedsiębiorstwa, a także w rachunku kredytowym. Jest też inna klasyfikacja tego typu zobowiązań. To kredyty obrotowe odnawialne i nieodnawialne, które występują także z dodatkową gwarancją, zabezpieczeniem hipotecznym lub jako kredyt konsorcjalny.
Dopiero po zaznajomieniu się z różnicami poszczególnych zobowiązań można podjąć właściwą decyzję o zaciągnięciu nowego kredytu obrotowego na potrzeby firmowe.
Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym
Taka forma finansowania dla przedsiębiorstwa jest najchętniej wybierana zarówno przez mikro, małe, średnie, jak i duże firmy. To tzw. kredyt rewolwingowy, czyli forma finansowania dedykowana dla podmiotów gospodarczych potrzebujących wsparcia finansowego. Banki na podstawie przekazanych informacji o wpływach na konto firmowe są w stanie precyzyjnie wskazać, na jaką kwotę może zostać przyznany kredyt obrotowy w rachunku bieżącym
Oczywiście zdolność kredytowa jest obliczana na standardowych zasadach bankowych, czyli na podstawie dostarczonej dokumentacji dochodowej. Po udzieleniu obrotówki firma może w dowolnym momencie skorzystać ze środków zgromadzonych na koncie bankowym, ale tylko do ustalonego umownie limitu. Nie ma też konieczności wskazywania, jaki jest cel pobrania pieniędzy, o ile te zostaną wykorzystane na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej.
Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym jest zabezpieczeniem przedsiębiorstwa na wypadek pojawienia się nieprzewidzianych wydatków. Jeśli na horyzoncie pojawia się widmo utraty płynności finansowej w firmie, wtedy można uratować sytuację właśnie poprzez kredyt obrotowy w rachunku bieżącym z opcją odnowienia wykorzystanego limitu.
Kredyt obrotowy w rachunku kredytowym
Taka forma finansowania dla przedsiębiorców jest dobrym wyborem szczególnie wtedy, kiedy przyznana kwota przez bank ma zostać wykorzystana na jasno określony cel. W tym przypadku kredytobiorca jest zobowiązany do tego, aby we wniosku zadeklarować, na co zostaną przeznaczone przyznane pieniądze w ramach kredytu obrotowego w rachunku kredytowym.
Oczywiście celem finansowania może być pokrycie bieżących kosztów działalności gospodarczej, ale z dokładnym wskazaniem, na jaki cel zostaną spożytkowane środki. Przykładowo: kredyt obrotowy w rachunku kredytowym może przydać się w celu pokrycia kosztów wypłacenia wynagrodzenia pracownikom. Inne wydatki niezgłoszone we wniosku kredytowym niestety nie mogą być pokryte z takiego kredytu firmowego. W przeciwnym razie kredytodawca ma prawo naliczyć dodatkowe odsetki karne lub nałożyć kary finansowe pod rygorem zerwania umowy kredytowej.
Kredyt obrotowy odnawialny a nieodnawialny – jakie są różnice?
Kredyt obrotowy odnawialny a nieodnawialny – jakie są różnice?
Pomiędzy kredytem obrotowym a takim w rachunku bieżącym jest kilka podstawowych różnic, które wynikają już z samej nazwy zaciągniętego zobowiązania. Kredyt obrotowy odnawialny jest przyznawany tak, aby przedsiębiorca mógł w dowolnym momencie skorzystać z zaplecza finansowego. Taka forma zobowiązania jest przyznawana najczęściej na 12 miesięcy, ale z możliwością przedłużenia na kolejny rok i tak dalej. Łącznie bank może udzielić kredytu obrotowego odnawialnego na 36 miesięcy.
Co więcej, przy spłacie wykorzystanego kapitału (przez wpływ środków na rachunek bankowy) limit odnawialny zostaje zresetowany do kwoty, która została uregulowana. Przedsiębiorcy mogą dzięki temu wygodnie korzystać z dodatkowych pieniędzy, ale bez możliwości przekroczenia określonego limitu.
Kredyty obrotowe dla firm w nieodnawialnej formie to jednorazowe zobowiązanie, które jest spłacane tuż po podpisaniu umowy kredytowej. Tutaj nie ma znaczenia, kiedy przedsiębiorca zacznie korzystać z przyznanego kapitału. Spłata kapitału w ramach nieodnawialnego kredytu obrotowego odbywa się w miesięcznych ratach ustalonych w umowie kredytowej.
Wady i zalety kredytu obrotowego w firmie
Wady i zalety kredytu obrotowego w firmie
Kredyty obrotowe dla firm podobnie jak inne zobowiązania bankowe mają swoje wady i zalety. W przypadku obrotówki do najistotniejszych atutów zaliczamy:
- możliwość otrzymania płynności finansowej w przedsiębiorstwie,
- spora elastyczność finansowania – pieniądze otrzymane w ramach kredytu obrotowego dla firmy można najczęściej przeznaczyć na dowolnie wybrany cel,
- lepsza zdolność kredytowa przedsiębiorstwa – jeśli obrotówka jest spłacana terminowo, ma to pozytywny wpływ na historię kredytową przedsiębiorstwa, a tym samym zwiększa szanse na zaciągnięcie kolejnych zobowiązań,
- warunki finansowania dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa,
- szansa na rozwój firmy, dzięki uwolnieniu środków z budżetu działalności gospodarczej,
- szybki dostęp do dodatkowych pieniędzy – wystarczy pobrać środki z rachunku bieżącego lub kredytowego, zależnie od rodzaju podpisanej umowy.
Taka forma wsparcia finansowego dla przedsiębiorców ma też pewne wady. Jakie? Kilka z nich to:
- ryzyko nadmiernego zadłużenia przedsiębiorstwa,
- banki często wymagają dodatkowego zabezpieczenia finansowania, szczególnie jeśli kwota zobowiązania jest dość wysoka,
- mocna zależność od instytucji finansowej, która udzieliła kredytu.
Oczywiście każde zobowiązanie bankowe to pewne obciążenie firmowego budżetu. Niemniej jednak w ramach kredytu obrotowego firmy zyskują szansę na odzyskanie płynności finansowej, zrealizowanie zaplanowanych inwestycji w krótszym czasie, a także mogą korzystać z dodatkowych pieniędzy zawsze w razie awaryjnych sytuacji.
Kiedy warto skorzystać z kredytu obrotowego dla firmy?
Kiedy warto skorzystać z kredytu obrotowego dla firmy?
Kredyt obrotowy dla przedsiębiorstwa może być korzystnym rozwiązaniem przede wszystkim wtedy, kiedy w firmie pojawiają się nagłe, nieprzewidziane wydatki i trzeba je pokryć w stosunkowo krótkim czasie. Wtedy warto mieć w zanadrzu środki z kredytu obrotowego, które można wykorzystać praktycznie od ręki na dowolny cel związany z działalnością gospodarczą.
Kilka sytuacji, w których warto wykorzystać kredyt obrotowy to:
- Wysoki popyt na usługi lub produkcje: jeśli firma potrzebuje nagle zwiększyć moce przerobowe i wyprodukować więcej gotowych wyrobów do sprzedaży, kredyt obrotowy może okazać się pomocny w celu pokrycia rosnących kosztów przedsięwzięcia.
- Klienci spóźniający się z płatnościami: jeśli kontrahenci mają wystawione faktury z odroczonym terminem płatności i wciąż zwlekają z przelewami, cierpi na tym płynność finansowa przedsiębiorstwa. Można tego uniknąć, właśnie dzięki kredytowi obrotowemu, który zasili chwilowo firmowy budżet aż do czasu wpłynięcia pieniędzy za faktury na konto.
- Chęć zrealizowania krótkoterminowych inwestycji: przedsiębiorcy, którzy potrzebują dodatkowych pieniędzy na realizację inwestycji z szybkim zwrotem kapitału, jak najbardziej mogą zdecydować się na kredyt obrotowy.
Ogólnie rzecz biorąc, naprawdę warto zdecydować się na kredyt obrotowy dla przedsiębiorstwa. To dobry sposób, aby pozyskać dodatkowe środki na dowolny cel związany z prowadzeniem działalności gospodarczej i jednocześnie swego rodzaju zabezpieczenie firmowego budżetu przed utratą płynności finansowej.
Kredyt obrotowy dla firm – FAQ
Kredyt obrotowy dla firm – FAQ
Jakie dokumenty są wymagane do kredytu obrotowego dla firm?
Przedsiębiorcy ubiegający się o kredyty obrotowe dla swojej działalności gospodarczej powinni przygotować nie tylko kompletny wniosek kredytowy, ale także komplet wymaganych dokumentów, jak np. zaświadczenie o wysokości dochodów osiąganych przez firmę (z urzędu skarbowego) oraz zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami ZUS.
Od czego zależą koszty kredytu obrotowego w firmie?
Całkowite koszty związane z kredytem obrotowym dla przedsiębiorstwa są uzależnione od kilku standardowych parametrów finansowania, a mianowicie: RRSO, oprocentowania, prowizji przygotowawczej, prowizji za udzielenie kredytu oraz kosztów ubezpieczenia kredytu (jeśli jest wymagane).
Na jak długo może zostać przyznany kredyt obrotowy?
Standardowa umowa kredytu obrotowego dla firmy trwa rok, natomiast można ją przedłużyć dwukrotnie, co łącznie daje 3 pełne lata finansowania.