fbpx

Złóż wniosek bez wychodzenia z domu.

Jeśli poszukujesz dodatkowej gotówki a nie możesz odwiedzić naszego biura,
serdecznie zachęcamy do złożenia wniosku przez Internet.

Kliknij przycisk złóż wniosek przy interesującej Cię ofercie.

Produkt
Kwoty
Akceptowane źródła dochodu
RRSO
Produkt
Kwoty
od 800 zł
do 20 000 zł
Akceptowane źródła dochodu
 • Umowa o pracę/zlecenie/o dzieło,
 • Emerytura/Renta/ Zasiłek przedemerytalny
 • Działalność/ gospodarcza/Kontrakt/Gospodarstwo rolne
 • Inne
RRSO
77,12%
Produkt
Kwoty
do 3000 zł
Akceptowane źródła dochodu
 • umowa o pracę/ umowa zlecenie/ o dzieło/ kontrakt
 • Renta/ emerytura/ zasiłek przedemerytalny
 • zasiłek
 • gospodarstwo rolne
 • działalność gospodarcza
 • 500 +
 • Alimenty
 • inne
RRSO
144,00%
24.08.2022
3 min czytania

Kredyt konsolidacyjny – wady i zalety

Kredyt konsolidacyjny kusi możliwością obniżenia raty, uzyskaniem lepszej płynności finansowej oraz posiadaniem jednego terminu płatności. Nie jest jednak pozbawiony wad. Zanim zdecydujesz się na konsolidację swoich zobowiązań, sprawdź, jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania.

Strona główna > Porady > Kredyt konsolidacyjny – wady i zalety

zalety kredytu konsolidacyjnego
Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie umożliwiające połączenie kilku zobowiązań w jedno. Dzięki temu będziesz posiadać jeden termin spłaty, jedną ratę i jesteś związany/a z jedną instytucją finansową. Konsolidacja kredytów pozwala spłacić wiele rodzajów zobowiązań, m.in.:

 • kredyty gotówkowe
 • kredyty hipoteczne
 • kredyty samochodowe
 • kredyty ratalne
 • karty kredytowe.

Niektóre banki umożliwiają także konsolidację pożyczek z sektora pozabankowego. Aby uzyskać kredyt konsolidacyjny, musimy spełnić wymagania stawiane przez bank, np. posiadać odpowiednią zdolność kredytową i wiarygodność (dobra historia kredytowa w BIK i innych bazach dłużników). Istotny jest ponadto fakt, że konsolidacja zobowiązań prowadzi do wydłużenia okresu finansowania, czyli obniżenia wysokości miesięcznych rat.

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Kredyty konsolidacyjne mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Poniżej przedstawiamy najważniejsze plusy takiego zobowiązania.

1. Dodatkowy zastrzyk gotówki

Podczas starania się o kredyt konsolidacyjny często zyskujesz możliwość dobrania gotówki na dowolny cel. Finansowanie otrzymujesz w formie pożyczki gotówkowej, którą będziesz spłacać wraz z jedną ratą konsolidacyjną.

2. Obniżenie raty kredytu

Konsolidacja oznacza obniżenie wysokości miesięcznej raty kredytu. To jedna z podstawowych zalet tego rodzaju zobowiązania.

3. Możliwość wyjścia z tzw. spirali długów

Gdy jedno zadłużenie spłacasz kolejnym, wpadasz w tzw. spiralę długów. Zaciągnięcie następnego zobowiązania w celu spłaty innego, tylko pogłębia problem. Dzięki zdecydowaniu się na kredyt konsolidacyjny zyskujesz możliwość odciążenia domowego budżetu i tym samym rozpoczęcia spłat kredytów bez dodatkowego zobowiązania. Warto wiedzieć, że część banków konsoliduje nie tylko kredyty, ale i pożyczki zaciągane w firmach pozabankowych.

4. Komfort spłaty

Decydując się na kredyt konsolidacyjny, zyskujesz komfort spłaty swoich zobowiązań. Nie musisz pamiętać o kilku ratach w różnych bankach, tylko o jednej. Jest to zarówno oszczędność czasu, jak i mniejszy stres.

5. Możliwość uzyskania lepszych warunków

Gdy przenosisz swoje zobowiązania do jednego banku, w wielu instytucjach możesz liczyć na negocjowanie lepszych warunków niż dotychczas. Warto w tym aspekcie skorzystać z pomocy eksperta finansowego, który będzie prowadził skuteczne negocjacje z instytucją finansową w naszym imieniu.

6. Wyższa zdolność kredytowa

Konsolidując swoje zobowiązania, zwiększysz swoją zdolność kredytową. Będzie miało to szczególne znaczenie podczas starań o kredyt hipoteczny.

Wady kredytów konsolidacyjnych

Podobnie jak inne rodzaje finansowania, tak i kredyt konsolidacyjny nie jest pozbawiony wad. Do najważniejszych należą poniższe punkty.

1. Prowizja

Podczas starania się o kredyt konsolidacyjny należy opłacić prowizję na rzecz instytucji finansowej. To standardowa procedura stosowana przez większość banków. W niektórych przypadkach wysokość prowizji okazuje się zaporowa dla opłacalności konsolidacji, więc warto skorzystać z bezpłatnego wsparcia eksperta kredytowego Fines, który dokona analizy wielu ofert kredytów konsolidacyjnych dostępnych na rynku, aby zaproponować finansowanie z najlepszymi warunkami.

2. Dłuższy okres kredytowania

Uiszczenie prowizji to nie jedyny dodatkowy koszt związany z kredytem konsolidacyjnym. Obniżenie miesięcznej raty przy takim zobowiązaniu wynika głównie z wydłużenia okresu kredytowania, co oznacza jednocześnie wyższe koszty finansowania w dłuższej perspektywie.

Podsumowanie: kiedy warto skorzystać z kredytu konsolidacyjnego?

Jak pokazuje powyższa analiza, kredyt konsolidacyjny ma zdecydowanie więcej zalet, dzięki czemu stanowi korzystne rozwiązanie dla większości osób posiadających zobowiązania bankowe i pozabankowe. Dzięki połączeniu kilku zobowiązań w jedno, często pozwala zmniejszyć wysokość raty i wyraźnie odciążyć domowy budżet. Jest też dobrą opcją w sytuacji, gdy obawiasz się problemów ze spłatą wielu zobowiązań i masz trudną sytuację finansową.

Aby jednak uzyskać jak najwięcej korzyści z zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego, lepiej nie podejmuj decyzji o wyborze oferty samodzielnie. Warto skontaktować się z doświadczonym specjalistą, który przeanalizuje Twoją sytuację kredytową i zaproponuje najlepszą formę konsolidacji, weryfikując nie tylko wysokość oprocentowania, ale i wszystkie opłaty okołokredytowe. Pamiętaj, że znalezienie najtańszego kredytu konsolidacyjnego da Ci najwięcej korzyści finansowych w całym okresie kredytowania.

Kiedy nie warto decydować się na kredyt konsolidacyjny? Zwykle taki rodzaj finansowania nie opłaca się przy konieczności zapłaty prowizji za wcześniejszą spłatę zobowiązań, zwłaszcza przy kredycie hipotecznym. Wówczas rozsądniej wydaje się kontynuować spłacanie dotychczasowych produktów. Można też rozważyć konsolidację wyłącznie produktów, dla których zmiana finansowania okaże się w pełni korzystna.

0 0 oceny
 
Subscribe
Powiadom o
guest
Twoja ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments