fbpx

Złóż wniosek bez wychodzenia z domu.

Jeśli poszukujesz dodatkowej gotówki a nie możesz odwiedzić naszego biura,
serdecznie zachęcamy do złożenia wniosku przez Internet.

Kliknij przycisk złóż wniosek przy interesującej Cię ofercie.

Produkt
Kwoty
Akceptowane źródła dochodu
RRSO
Produkt
Kwoty
od 800 zł
do 20 000 zł
Akceptowane źródła dochodu
 • Umowa o pracę/zlecenie/o dzieło,
 • Emerytura/Renta/ Zasiłek przedemerytalny
 • Działalność/ gospodarcza/Kontrakt/Gospodarstwo rolne
 • Inne
RRSO
77,12%
Produkt
Kwoty
do 3000 zł
Akceptowane źródła dochodu
 • umowa o pracę/ umowa zlecenie/ o dzieło/ kontrakt
 • Renta/ emerytura/ zasiłek przedemerytalny
 • zasiłek
 • gospodarstwo rolne
 • działalność gospodarcza
 • 500 +
 • Alimenty
 • inne
RRSO
144,00%
02.08.2022
5 min czytania

Karencja w spłacie kredytu. Kiedy warto skorzystać z wakacji kredytowych?

Wiele osób w dzisiejszych czasach posiada na swoim koncie liczne zobowiązania finansowe w postaci kredytów gotówkowych, konsolidacyjnych, a także hipotecznych. W trakcie trwania umowy kredytu lub pożyczki mogą wydarzyć się różne sytuacje, które powodują problemy ze spłatą zobowiązania. Na szczęście banki przygotowały dla swoich klientów specjalne rozwiązania. To między innymi wakacje kredytowe pozwalające raz na jakiś czas zawiesić spłatę raty kredytu lub pożyczki. Oto kilka informacji odnośnie tego, jak działają bankowe wakacje kredytowe i czego dotyczą.

Strona główna > Porady > Karencja w spłacie kredytu. Kiedy warto skorzystać z wakacji kredytowych?

wakacje kredytowe a karencja w spłacie

Wakacje kredytowe i karencja w spłacie kredytu – czym się różnią te dwie formy pomocy?

Wakacje kredytowe proponowane przez banki i instytucje pożyczkowe w Polsce pozwalają na zawieszenie spłaty zobowiązania na ściśle określonych warunkach. Ulga tego typu przyznawana jest tylko na specjalny wniosek kredyto- lub pożyczkobiorcy i dotyczy zwolnienia z miesięcznych zobowiązań do kilku miesięcy w ciągu roku. Wakacje kredytowe pozwalają na zawieszenie:

 • Całej raty kapitałowo-odsetkowej – w tym przypadku kredytobiorca nie płaci całej raty zobowiązania, ale wydłuża tym samym okres kredytowania.
 • Części kapitałowej – tutaj kredytobiorca musi zapłacić określoną część wybraną podczas składania wniosku o wakacje kredytowe.

Jeśli chodzi o karencję w spłacie kredytu – tutaj obowiązuje tylko jedna zasada. Na okres nawet do 36 miesięcy można zawiesić spłatę raty kapitałowej np. dla kredytu hipotecznego. Takie rozwiązanie nie zawsze jest opłacalne, gdyż część kapitałowa to często tylko niewielki odsetek miesięcznego zobowiązania wobec banku lub instytucji pożyczkowej. Osoby, które chcą zmniejszyć chwilowo wydatki miesięczne na poczet spłaty kredytu, powinny ubiegać się o tzw. prolongatę kredytu (wakacje kredytowe), czyli zawieszenie spłaty raty kapitałowo-odsetkowej do kilku miesięcy.

Wakacje kredytowe – kiedy warto się zdecydować na takie rozwiązanie i dlaczego?

Na wakacje kredytowe warto się zdecydować z kilku prostych powodów. To przede wszystkim możliwość podreperowania swojego domowego budżetu w przypadku np. chwilowej utraty zatrudnienia. W ten sposób można też uniknąć powstawania negatywnych wpisów w BIK, które są wynikiem opóźnienia w spłacie kredytu. Na wykorzystanie wakacji kredytowych lub dodatkowego okres karencji warto się zdecydować zawsze wtedy, kiedy domowy budżet nie radzi sobie z opłaceniem miesięcznych zobowiązań wobec instytucji finansowej.

Niestety wykorzystanie karencji w spłacie kredytu często nie sprawdza się w przypadku kredytów hipotecznych. Tutaj często rata odsetek znacząco przewyższa kapitał, a więc oszczędności z racji wykorzystania takiej ulgi nie będą tak odczuwalne, jak np. w przypadku kredytu gotówkowego.

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych, a kto z karencji w spłacie kredytu?

Jeśli chodzi o pomoc w formie wakacji kredytowych – praktycznie każdy może ubiegać się o zawieszenie rat kapitałowych lub kaptiałowo-odsetkowych. Są jednak pewne warunki, które musi spełnić każdy kredytobiorca, ubiegający się o pomoc. Wystarczy, że wnioskodawca:

 • Nie korzystał wcześniej z wakacji kredytowych w ramach tego samego zobowiązania
 • Spłacał terminowo raty kredytów i pożyczek
 • Nie ma na koncie zadłużeń ani zajęć komorniczych.

Po spełnieniu wyżej wymienionych warunków bank lub firma pożyczkowa prawdopodobnie wyda pozytywną decyzję odnośnie uznania ulgi w formie wakacji kredytowych. Niektóre umowy kredytowe zawierają też zapiski o tym, że kredyto- lub pożyczkobiorca nie może skorzystać z wakacji kredytowych. Wtedy złożenie wniosku o taką ulgę nie będzie możliwe.

Obecnie każdy może złożyć wniosek o przyznanie karencji w spłacie kredytu, choć wymaga to spełnienia kilku warunków. Przede wszystkim należy terminowo opłacać dotychczasowe raty. Kolejnym wymogiem jest także posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej – banki w tym przypadku sprawdzają dochody osób wnioskujących o przyznanie karencji. W przeciwnym razie bank będzie mieć podstawę do tego, aby odmówić przyznania ulgi w postaci karencji.

Co zrobić, kiedy instytucja finansowa odmówi przyznania wakacji kredytowych?

W razie odmownej decyzji można skorzystać np. z kredytu konsolidacyjnego, który pozwoli na połączenie kilku mniejszych zobowiązań w jedno, ale z mniejszą miesięczną ratą. W celu dopełnienia formalności przyda się pomoc eksperta kredytowego, który nie tylko obliczy zdolność kredytową, ale także przedstawi wszystkie najciekawsze oferty finansowania. Taką pomoc można otrzymać np. w placówkach Fines Operator Bankowy.

Można też zastanowić się nad opcją refinansowania kredytu do innego banku, dzięki czemu istnieje realna szansa na zdobycie lepszych warunków. Podczas wnioskowania można też ubiegać się o dłuższy okres spłaty zobowiązania. Takie rozwiązanie zwiększy koszty całkowite finansowania, ale jednocześnie zmniejszy wysokość miesięcznej raty.

Wniosek o wakacje kredytowe – co powinien zawierać?

W większości przypadków wniosek o wakacje kredytowe powinien zawierać takie informacje, jak:

 • Dane osobowe wnioskodawcy
 • Dane umowy kredytowej
 • Jasno określony czas, w jakim miałyby obowiązywać wakacje kredytowe
 • Podpis.

Warto też zawrzeć we wniosku informację na temat tego, jakie są powody ubiegania się o wakacje kredytowe. Dla analityków banku powód złożenia wniosku może być dobrą podstawą do tego, aby uwzględnić wniosek i przyznać wakacje kredytowe.

Jak skorzystać z wakacji kredytowych w poszczególnych bankach?

Każdy, kto posiada zobowiązania kredytowe w poszczególnych bankach może skorzystać z wakacji kredytowych po spełnieniu konkretnych warunków. Poniższa tabela zawiera informacje o tym, jak wyglądają warunki zawieszenia spłaty raty w ramach wakacji kredytowych dla określonych banków dostępnych w ofercie Fines:

Bank Okres zawieszenia raty Warunki przyznania wakacji kredytowych
Bank Pocztowy Do 6 miesięcy bez dodatkowych opłat oraz aneksu. Wniosek należy złożyć do 5 dni przed terminem płatności raty. Okres kredytowania ulega wydłużeniu.
mBank Od 1 do 3 miesięcy dla kredytów gotówkowych (6 miesięcy hipoteczne). Wydłużenie okresu kredytowania o czas trwania wakacji kredytowych. Wniosek można złożyć stacjonarnie i online.
Alior Bank Do 6 miesięcy dla rat kapitałowych oraz do 3 miesięcy dla rat kapitałowo-odsetkowych. Okres kredytowania wydłuża się o czas trwania wakacji kredytowych. Kwota odsetek od całego zobowiązania ulegnie zwiększeniu. Wniosek można składać online i w placówkach.
BNP Paribas Do 3 miesięcy dla rat kapitałowo-odsetkowych. Umowa ulega przedłużeniu o okres wakacji kredytowych. Ulga nie obejmuje składek na ubezpieczenia. Wniosek można składać osobiście oraz online w terminie 7 dni roboczych przed planowaną datą spłaty raty.
Santander Od 3 do 6 miesięcy. Kwota całkowita zobowiązania zostanie zwiększona o odsetki wynikające z przedłużenia okresu kredytowania. Warunkiem jest brak zaległości w spłacie aktualnych zobowiązań oraz brak zajęć egzekucyjnych.
Getin Bank Do 3 miesięcy (ale w formie karencji). Warunek przyznania ulgi to brak zaległości w spłacie zobowiązań. Wakacje kredytowe wydłużają okres finansowania.

Czy wakacje kredytowe są darmowe?

Wakacje kredytowe, które przyznawane są poza ustawową formą pomocy nie są całkowicie darmowe. W ramach korzystania z takiej pomocy każdy kredytobiorca wydłuża swój okres kredytowania, co za tym idzie, zwiększają się odsetki należne do zapłaty. Oczywiście koszty te można zminimalizować poprzez nadpłatę kredytu z zaoszczędzonych środków w ramach zatrzymania na kilka miesięcy konieczności zapłaty raty kapitałowo-odsetkowej lub tylko kapitałowej.

Rządowe wakacje kredytowe 2022/2023 – na czym polegają?

Wakacje kredytowe według założeń nowej ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę 14 lipca 2022 mają na celu odciążyć kredytobiorców z konieczności płatności wysokich rat kredytów hipotecznych po podwyżkach stóp procentowych. Podstawowe założenia ustawowych wakacji kredytowych są następujące:

 • Odroczenie od sierpnia do września 2022 roku dwóch rat kredytu (kapitałowo-odsetkowych)
 • Odroczenie od października do grudnia 2022 roku dwóch rat kredytu (kapitałowo-odsetkowych)
 • Od stycznia do grudnia 2023 roku odroczenie jednej raty na kwartał, co rocznie daje aż 4 miesiące bez konieczności płacenia raty.

Warto dodać, że  ustawowe wakacje kredytowe obejmują ulgę całkowitą, a więc kredytobiorcy mogą liczyć na przesunięcie w czasie płatności całej raty kapitałowo-odsetkowej. Jedynym obowiązkiem kredytobiorców podczas ustawowych wakacji kredytowych jest konieczność opłacenia obowiązkowych ubezpieczeń. Według najnowszych doniesień pierwsze wnioski o wakacje kredytowe będzie można składać w bankach już 29 lipca. Warto się pośpieszyć, aby złożyć wniosek jeszcze przed dniem pobrania raty zobowiązania.

Wakacje kredytowe w obecnej formie przyjętej przez rząd są dostępne dla wszystkich kredytobiorców, których umowy zostały podpisane przed dniem 1 lipca 2022 roku. Kolejnym warunkiem jest czas trwania umowy – do jej końca powinno pozostać minimum 6 rat oraz kredyt musi być zaciągnięty w polskiej walucie. Ulga w formie wakacji dostępna jest także tylko dla jednej umowy kredytowej, która została podpisana w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Więcej na temat ustawowych wakacji kredytowych przeczytasz tutaj.

Podsumowując, wakacje kredytowe są dobrą opcją, aby nieco odciążyć swój domowy budżet i jednocześnie mieć możliwość odłożenia pokaźnej sumy, którą ostatecznie można nadpłacić kapitał dla kredytu hipotecznego. W ogólnym rozrachunku dla kredytobiorców takie rozwiązanie to same korzyści.

0 0 oceny
 
Subscribe
Powiadom o
guest
Twoja ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments