Banki oraz instytucje pożyczkowe posiadają szeroki wachlarz akceptowanych źródeł dochodu, dzięki którym Klienci mogą ubiegać się o kredyt. Jednym z takich źródeł jest dochód uzyskiwany z jednoosobowej działalności gospodarczej.
Czy łatwo uzyskać kredyt prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą?
Zapewne nie jest to takie łatwe jak w przypadku stałych źródeł dochodu jak emerytura czy renta, które są regularnie wypłacane w stałej kwocie przez państwo czy umowy o pracę, która również gwarantuje comiesięczne wynagrodzenie.
Jednakże nie należy podchodzić z negatywnym nastawieniem, że będzie trudno i jest to niemożliwe. Należy podjąć działania mające na celu poznania oferty rynku finansowego oraz jakie wymogi należy spełnić, aby móc złożyć wniosek o kredyt oraz jaki kredyt będzie dla nas najlepszy i dlaczego.
Kto może nam zaoferować finansowanie?
Na obecnym rynku finansowym jest wiele instytucji, które mogą zaoferować finansowanie dla działalności gospodarczej. Są to banki, instytucje finansowe, organizacje które pośredniczą w uzyskaniu dotacji.
Pierwszym wyborem Klientów najczęściej jest bank. Bank, w którym Klienci mają prowadzony rachunek bankowy lub udają się do innego banku w celu poznania oferty i porównania z ofertą banku macierzystego.
Nie zawsze jest jednak łatwo znaleźć na to czas, aby w każdym z banków dowiedzieć się o możliwościach finansowania i za każdym razem opowiadać o swoich potrzebach finansowych.
Dlatego też pierwszym krokiem jaki należy podjąć przy szukaniu finansowania, jest znalezienie doradcy finansowego, który w swojej ofercie posiada wiele opcji na finansowanie działalności gospodarczej i zaproponuje nam to co jest dla nas najbardziej optymalne oraz wskaże jakie działania należy podjąć w tym zakresie.
Podczas spotkania z doradcą zostanie ustalone jaką kwotą Klient jest zainteresowany, w jakim czasie musi ją uzyskać, na jaki cel mają być przeznaczone środki oraz inne elementy, które są niezbędne do złożenia wniosku i wybrania najbardziej optymalnej oferty.
Każdy z banków posiada swoje kryteria udzielania finansowania i można je m.in podzielić na:
- Oferta dla Klienta:
- Kredyt gotówkowy
- Kredyt biznesowy
- Wymogi formalne, do których zalicza się:
- Okres prowadzenia działalności
- Zasady prowadzenia działalności gospodarczej: Książka Przychodów i Rozchodów (KPiR), Ryczałt, Karta Podatkowa
- Dokumenty niezbędne do udzielenia finansowania
- Badanie zdolności kredytowej
- Metoda dochodowa
- Metoda przychodowa
Instytucje finansowe to również dobre źródło finansowania, jednakże koszt tego kredytu jest znacznie wyższy niż w banku i często wymagane jest zabezpieczenie w postaci hipoteki lub weksel.
Czy prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą lepiej wziąć kredyt gotówkowy czy kredyt biznesowy?
To zależy od celu na jaki ma być przeznaczony oraz od potrzeb finansowych firmy. Środki z kredytu gotówkowego mogą być przeznaczone na dowolny cel niezwiązany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Środki z kredytu biznesowego muszą być wykorzystane wyłączenie na cele związane z prowadzoną firmą. Jeżeli planujemy rozwój firmy poprzez inwestycje np. zakup nowego sprzętu, technologii, maszyn, zatrudnienie nowych pracowników, zalecane jest wybranie kredytu biznesowego. Zazwyczaj oferta jest bardziej korzystna, niż w przypadku kredytu gotówkowego w zakresie kosztu kredytu, kwoty finansowania czy okresu kredytowania. Kredyt biznesowy może być dostosowany do specyfiki prowadzonej działalności, mogą być zastosowane różne formy badania zdolności kredytowej, co w przypadku kredytów gotówkowych nie jest stosowane i może spowodować odmowę udzielenia kredytu.
Dodatkową zaletą kredytu biznesowego jest fakt, iż koszty kredytu można zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności, z co za tym idzie zmniejszenie podatku dochodowego i poprawienie wyniku finansowego firmy.
W przypadku kredytu gotówkowego za spłatę kredytu odpowiada osoba fizyczna, w przypadku kredytu biznesowego odpowiada firma lub przedsiębiorca, który reprezentuje firmę.
Podsumowując, nie taki diabeł straszny jak go malują i uzyskanie kredytu przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą może być łatwe i szybkie, ale o tym można się dopiero dowiedzieć po dobrym przygotowaniu do takiej formy finansowania jak kredyt.