Kredyt gotówkowy – co to takiego?
Kredyt gotówkowy – co to takiego?
Mianem kredytu gotówkowego określamy typ zobowiązania, w ramach którego można pozyskać dodatkowe środki na dowolnie wybrany cel. Jakie są standardowe warunki dla kredytów gotówkowych? Kilka z nich to:
- maksymalna kwota kredytu to 255 550 złotych,
- okres spłaty do 120 miesięcy,
- brak obowiązkowego ubezpieczenia,
- brak wymaganego wkładu własnego,
- pieniądze dostępne na dowolnie wybrany cel.
Umowa kredytu gotówkowego zobowiązuje konsumenta do regularnej spłaty zobowiązania zgodnie z ustalonym harmonogramem. Bank jest natomiast zobligowany do wypłaty ustalonej sumy pieniędzy na wskazany rachunek bankowy w określonym terminie. To podstawowe warunki wynikające z podpisania umowy kredytu gotówkowego.
Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu gotówkowego?
Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu gotówkowego?
Poszukiwanie perfekcyjnej propozycji kredytu gotówkowego może zająć sporo czasu, szczególnie jeśli robisz to na własną rękę. Nigdy nie podpisuj umowy zbyt pochopnie, nawet jeśli ta wydaje się wyjątkowo atrakcyjna. Aby wybrać korzystną propozycję finansowania, wystarczy wziąć pod uwagę kilka czynników:
- RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania,
- prowizję banku,
- marżę,
- oprocentowanie bazowe,
- rodzaj oprocentowania (zmienne lub stałe),
- maksymalną dostępną kwotę kredytu,
- okres spłaty,
- wymagane ubezpieczenia (choć banki nie mogą nakładać obowiązku wykupienia polisy ubezpieczeniowej – często jest to warunek udzielenia kredytu).
Na podstawie powyższych parametrów można dość szybko ocenić opłacalność podpisania umowy z wybranym bankiem. Wbrew pozorom wysokość RRSO lub oprocentowanie bazowe nie są najważniejszymi wyznacznikami.
Wybierając ofertę kredytu gotówkowego, kluczową rolę będzie odgrywać wysokość prowizji. Im wyższe koszty z tego tytułu, tym większa będzie miesięczna rata oraz całkowita kwota zobowiązania do uregulowania.
Jak przygotować się do kredytu gotówkowego?
Jak przygotować się do kredytu gotówkowego?
Intensywne poszukiwania ofert kredytu gotówkowego powinny być poprzedzone dokładną analizą sytuacji finansowej kredytobiorcy. Dlaczego? To jedyny skuteczny sposób, aby ocenić swoje szanse na kredyt i lepiej dopasować propozycje finansowania do swoich potrzeb oraz preferencji. Poniżej przedstawiamy kilka aspektów, które są istotne już na etapie poszukiwania nowego źródła finansowania.
- Zdolność kredytowa – to podstawa, jeśli planujesz zaciągnąć kredyt gotówkowy. Im wyższe dochody i mniejsze zobowiązania gospodarstwa domowego, tym większe szanse na wysoką kwotę kredytu gotówkowego. Na zdolność wpływa też szereg innych czynników, np. liczba osób na utrzymaniu.
- Historia kredytowa w BIK – dokładna weryfikacja historii kredytowej w BIK jest niesamowicie ważna. Brak negatywnych wpisów, wysoki scoring i terminowo spłacane zobowiązania kredytowe zwiększą Twoje szanse na kredyt gotówkowy.
Po ustaleniu swoich potrzeb oraz możliwości finansowych warto zdecydować się na porównanie ofert kredytów gotówkowych. Propozycje dostępne w bankach komercyjnych możesz przejrzeć w internetowym rankingu kredytów lub w placówce Fines z pomocą eksperta. To dobry sposób, aby przefiltrować propozycje i wybrać tylko te, które naprawdę zasługują na uwagę.
Kredyt gotówkowy a pomoc eksperta Fines – czy to ma sens?
Kredyt gotówkowy a pomoc eksperta Fines – czy to ma sens?
Jeśli nie masz żadnego doświadczenia w finansach i bankowości, koniecznie zdecyduj się na kontakt ze specjalistą. W ten sposób znacznie szybciej, bez kosztów i łatwiej dobierzesz odpowiednią ofertę kredytu gotówkowego. W placówce kredytowej Fines otrzymasz pomoc nie tylko w zakresie porównania dostępnych ofert finansowania. Możesz też liczyć na wsparcie merytoryczne w znacznie szerszym zakresie:
- Ocena całkowitych kosztów kredytu – samodzielne obliczenia często mogą nie być zbyt dokładne. Aby mieć pewność, że całkowita kwota do spłaty i miesięczna rata będzie akceptowalna dla budżetu domowego, warto poprosić eksperta o pomoc.
- Ustalenie opcji i szans na zmniejszenie kosztów – pomoc specjalisty może okazać się nieoceniona na etapie poszukiwania najtańszej oferty kredytu gotówkowego. Często na rozsądniejsze warunki można liczyć po założeniu konta osobistego w banku.
- Wyjaśnienie i pomoc w kwestiach formalnych – wsparcie pośrednika kredytowego jest niezbędne, szczególnie jeśli zagadnienia związane z umową kredytu gotówkowego są dla Ciebie kompletnie niejasne.
Decydując się na rozmowę i pomoc eksperta kredytowego, znacznie zwiększysz swoje szanse na dopasowanie najlepszej oferty kredytu gotówkowego do swoich potrzeb. W razie jakichkolwiek wątpliwości otrzymasz odpowiedzi na wszystkie pytania.
Umowa kredytowa – na co zwrócić uwagę przed jej podpisaniem?
Umowa kredytowa – na co zwrócić uwagę przed jej podpisaniem?
Tuż przed podpisaniem umowy na kredyt gotówkowy zawsze warto wziąć pod lupę tabelę opłat i prowizji banku, a także warunki wynikające z umowy. Banki komercyjne często stosują zapiski dotyczące:
- prowizji za wcześniejszą spłatę całkowitą lub nadpłatę zobowiązania,
- odsetek karnych za opóźnienia w spłacie zobowiązania,
- wysokości prowizji i stawki oprocentowania kredytu,
- wymaganych ubezpieczeń, które są warunkiem udzielenia kredytu gotówkowego.
Na tym etapie warto też przejrzeć harmonogram spłaty, który uwzględnia wysokość raty odsetkowej i kapitałowej zaciągniętego zobowiązania. Pamiętaj! Jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości – możesz o wszystko zapytać eksperta kredytowego Fines.
Podsumowując: wybór najlepszej oferty na kredyt gotówkowy wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Rozsądnym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia eksperta w biurze kredytowym lub po prostu rzetelna weryfikacja każdej propozycji finansowania. Czasem z pozoru atrakcyjne oferty mogą być prawdziwą pułapką, która może doprowadzić np. do pogorszenia sytuacji finansowej kredytobiorcy.