Doradca kredytowy a pośrednik kredytowy – różnice
Doradca kredytowy a pośrednik kredytowy – różnice
Praca doradcy kredytowego i pośrednika pokrywa się m.in. w obowiązkach. Są jednak spore różnice w sposobie otrzymywania wynagrodzenia przez ekspertów w tej dziedzinie. Dla potencjalnego kredytobiorcy znacznie tańszą i wygodniejszą opcją jest korzystanie z pomocy pośrednika kredytowego. Dlaczego? Głównie ze względu na to, iż pośrednik:
- Nie pobiera żadnej prowizji ani wynagrodzenia bezpośrednio od klienta
- Ma kompleksową wiedzę z zakresu finansów oraz kredytów wszelkiego rodzaju
- Pomaga wybrać najlepszą ofertę kredytów gotówkowych oraz innych form finansowania dostępnych na rynku
- Analizuje i przekazuje porównanie ofert finansowania od banków i firm pożyczkowych.
To podstawowe cechy, jakimi powinien wyróżniać się dobry pośrednik kredytowy. Kolosalną różnicę pomiędzy pośrednikiem a doradcą kredytowym jest fakt, iż ten drugi pobiera dodatkowe prowizje i opłaty bezpośrednio od klienta. Zanim wybierzesz swoją drogę zawodową w finansach, koniecznie przeanalizuj te dwa zupełnie odmienne stanowiska.
Czym zajmuje się pośrednik kredytowy? Praca eksperta finansowego
Czym zajmuje się pośrednik kredytowy? Praca eksperta finansowego
Zajmowanie się finansami (pomocą podczas wnioskowania o kredyty gotówkowe, hipoteczne lub inne) jest wymagającym zajęciem. Osoba na stanowisku eksperta musi wykazywać się obszerną wiedzą, a także posiadać sporą bazę ofert finansowania od banków i firm pożyczkowych. W pracy pośrednika ważnych jest kilka kwestii, a mianowicie:
- Dobra komunikacja z klientem
- Bogata oferta kredytów bankowych i pozabankowych
- Możliwość dopasowania czasu pracy do potrzeb klienta
- Przejrzyste warunki współpracy.
Osoba na stanowisku pośrednika kredytowego ma takie zadania, jak:
- Analizowanie ofert kredytów dostępnych na rynku
- Przedstawianie propozycji finansowania klientom
- Pomoc w zakresie kompletowania dokumentacji i uzupełniania wniosków
- Dostarczanie dokumentacji klienta do banku
- I wiele więcej…
Klient, który uda się do biura eksperta kredytowego lub korzysta z takich usług przez Internet, powinien otrzymać co najmniej trzy różne propozycje finansowania. Jako specjalista musisz przedstawić też formularze informacyjne dotyczące zobowiązania, a także udzielić rekomendacji na temat podejmowania dalszych decyzji. Ostateczna decyzja o wyborze kredytu lub pożyczki zawsze leży po stronie klienta.
Jakie cechy powinna mieć osoba na stanowisku pośrednika finansowego?
Jakie cechy powinna mieć osoba na stanowisku pośrednika finansowego?
Pośrednicy kredytowi zobowiązani są do kompleksowego przedstawienia aktualnych ofert finansowania dostępnych dla klienta. Jako ekspert nie powinieneś czekać, aż klient sam zgłosi się do Ciebie. Weź sprawy w swoje ręce i szukaj osób, które potrzebują pomocy w kwestiach związanych z finansami. W pracy pośrednika kredytowego się aktywna sprzedaż kredytów gotówkowych i innych zobowiązań bankowych oraz pozabankowych. Aby współpraca zawsze przebiegała sprawnie, a wszyscy klienci czuli się kompleksowo obsłużeni, pośrednik powinien wykazywać takie cechy, jak:
- Zaangażowanie
- Opanowanie
- Profesjonalizm
- Gotowość do ciągłego poszerzania swojej wiedzy i kompetencji
- Zdolności negocjacyjne.
Oprócz powyższych najlepsi pośrednicy kredytowi to tacy, którzy posiadają sporą wiedzę z zakresu kredytów i innych produktów bankowych. W pracy pośrednika przydaje się także wieloletnie doświadczenie w sektorze finansowym, dynamika działania oraz maksymalne skupienie na wykonywanej pracy. Dzięki temu współpraca na linii kredytobiorca – pośrednik – instytucja finansowa układa się zawsze tak, jak powinna.
Do pracy jako pośrednik kredytowy przyda Ci się spore doświadczenie w zakresie finansów, kredytów i bankowości. Jeśli wcześniej pracowałeś jako agent ubezpieczeniowy, doradca w banku lub konsultant w firmie pożyczkowej – prawdopodobnie jesteś dobrze przygotowany do zawodu pośrednika kredytowego. Jeśli brakuje Ci wiedzy i doświadczenia, zawsze możesz skorzystać z kursów i szkoleń, które realizowane są między innymi podczas współpracy brokerem Fines. W tym przypadku są one w pełni darmowe. Dzięki temu dokładnie poznasz produkty i metody ich sprzedaży w ramach np. kredytów gotówkowych.
Czy ekspert kredytowy ma bezpośredni kontakt z klientem?
Czy ekspert kredytowy ma bezpośredni kontakt z klientem?
Prowadzenie własnego biura pośrednictwa kredytowego wiąże się nie tylko z bezpośrednim kontaktem z klientami sam na sam. Oprócz stacjonarnej obsługi w nowo otwartej placówce możesz realizować obsługę zdalną. To wszystko umożliwi Ci współpraca z Fines. Nowoczesne procesy obsługi przez internet i telefon znacznie przyśpieszają proces pozyskiwania klienta, jak i jego obsługi. To wygodna forma współpracy pozwalająca na szybkie objaśnienie wszelkich spraw związanych z kredytami i nie tylko.
Ogólnie rzecz biorąc pośrednik tak samo, jak doradca najczęściej rozmawia bezpośrednio z osobami zainteresowanymi kredytem i przedstawia oferty finansowania najlepiej dopasowane do ich potrzeb. W dzisiejszych czasach warto mieć możliwość obsługi zdalnej klientów.
W Fines zainwestowaliśmy w nowoczesne systemy, by umożliwić pośrednikom sprzedaż kredytów gotówkowych, pożyczek i innych zobowiązań na odległość. To wszystko jest możliwe dzięki aplikacji eFines.pl, która dostępna jest na platformy mobilne oraz webowe. To narzędzie, które usprawnia pracę pośredników kredytowych, łącząc ich zdalnie z klientami na terenie całej Polski zainteresowanymi np. kredytami gotówkowymi.
Czy ekspert kredytowy zajmuje się tylko kredytami?
Czy ekspert kredytowy zajmuje się tylko kredytami?
Zastanawiasz się, czym w praktyce zajmuje się pośrednik kredytowy? W tym przypadku oferty przedstawiane potencjalnym klientom to nie tylko kredyty gotówkowe i hipoteczne, ale także:
- Pożyczki pozabankowe
- Finansowanie dla firm
- Leasingi
- Ubezpieczenia.
Pośrednik kredytowy – jak rozpocząć działalność? Krok po kroku
Pośrednik kredytowy – jak rozpocząć działalność? Krok po kroku
Niezależnie od tego czy masz już swoje pierwsze doświadczenia w sektorze finansowym, czy też nie – zawsze możesz otworzyć własne biuro pośrednika kredytowego. Nie wiesz, jak to zrobić w praktyce? To proste. Wystarczy, że:
- Zarejestrujesz swoją działalność gospodarczą, składając wniosek CEIDG-1 do stosownego urzędu.
- Wyślesz wniosek do KNF (Komisji Nadzoru Finansowego) odnośnie wpisu do rejestru pośredników kredytowych. Wypełniony druk wyślij wraz z załącznikami na adres KNF. Pamiętaj, że na tym etapie obowiązuje opłata w wysokości 600 złotych, a wymagane dokumenty dodatkowe do wniosku, to:
- Świadectwo o niekaralności.
- Zaświadczenie o wpisie do CEIDG.
- Podpiszesz umowy z brokerami, bankami i instytucjami pozabankowymi. Możesz też nawiązać współpracę z Fines, w ramach której otrzymasz dostęp do wielu ofert banków i instytucji pożyczkowych – w sumie około 60 firm).
Na etapie zakładania własnej działalności jako pośrednik kredytowy potrzebujesz takich dokumentów, jak:
- Uzupełnionego wniosku o wydanie zezwolenia na działalność w zakresie pośrednictwa kredytowego (tylko dla kredytów hipotecznych)
- Oświadczenia o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawych i niekaralności
- Potwierdzenia pokrycia opłat skarbowych za wydanie pozwolenia
- W razie potrzeby pełnomocnictwo do spraw administracyjnych
- Listę kredytodawców, na rzecz których działasz jako pośrednik.
Jak widać, spraw urzędowych w kwestii założenia własnej działalności pośrednictwa kredytowego nie ma zbyt wiele. Cała procedura zajmie Ci niewiele czasu, ale pod warunkiem, że dopełnisz też kilku innych formalności. Pamiętaj, że zezwolenie od KNF jest potrzebne zawsze. Jeśli sprzedajesz kredytów hipotecznych, wpis zezwolenia KNF zawiera się w dziale I, natomiast dla kredytów gotówkowych w dziale II.
Jak założyć własne biuro kredytowe?
Jak założyć własne biuro kredytowe?
Założenie własnego biura kredytowego to nic trudnego w dzisiejszych czasach. Gdy dopełnisz formalności, o których pisaliśmy powyżej, zadbaj o takie aspekty, jak:
- Praktyczna wiedza z zakresu kredytów i pożyczek
- Dobrze dobrana grupa docelowa odbiorców
- Sprawdzony model sprzedaży
- Jasno określony rodzaj proponowanych produktów finansowych
- Obszar działania.
Kiedy już masz jasno określone cele, wybierz formę współpracy z brokerem. Ciekawą opcję znajdziesz w Fines, gdzie możesz skorzystać ze współpracy agencyjnej lub franczyzy. Każda z tych opcji pozwoli Ci na łatwiejsze pozyskanie klientów oraz sprzedaż kredytów gotówkowych i pożyczek proponowanych przez wiele banków i instytucji pozabankowych.
Pośrednik kredytowy – franczyza i umowa agencyjna, czyli dobry pomysł na biznes!
Pośrednik kredytowy – franczyza i umowa agencyjna, czyli dobry pomysł na biznes!
Pośrednictwo kredytowe dotyczy wielu form prowadzenia działalności gospodarczej. Możesz działać na własną rękę lub współpracować na zasadach franczyzy lub umowy agencyjnej np. z Fines. Podpisując umowę agencyjną z Fines, nie musisz otwierać nowego biura obsługi klienta. W tym przypadku zajmiesz się obsługą zdalną klientów, którzy poszukują kredytów gotówkowych, hipotecznych, a także pożyczek pozabankowych. Takie rozwiązanie może się sprawdzić, szczególnie jeśli stawiasz pierwsze kroki w branży pośrednictwa finansowego.
Decydując się na podpisanie umowy franczyzowej z Fines, nie poniesiesz wysokich opłat początkowych. Głównym warunkiem w tym przypadku jest posiadanie wynajmowanego lub własnościowego lokalu, który przygotujesz zgodnie ze standardami Fines. Firma pokryje też koszty projektu oznakowania lokalu. Po Twojej stronie, jako franczyzobiorcy leży tylko wyposażenie biura w niezbędne do pracy sprzęty oraz koszt stworzenia oznakowania zewnętrznego wraz z montażem. Warto podkreślić, że Fines nie pobiera żadnych opłat franczyzowych i licencyjnych, a jedyne koszty wynikają z prowadzenia działalności.
Wystarczy, że spełniasz podstawowe wymogi dotyczące współpracy w ramach franczyzy lub umowy agencyjnej. Dzięki temu zyskasz dostęp do licznych szkoleń i rzetelnej pomocy w zakresie obsługi klienta. Współpraca z Fines daje spore możliwości, jeśli chodzi o proces obsługi zdalnej, a także nowoczesne metody realizacji celów sprzedażowych. Kiedy już zostaniesz pośrednikiem kredytowym, będziesz mieć realny wpływ na decyzje kredytowe innych osób. Twoje dochody jako pośrednika kredytowego będą w dużej mierze uzależnione od zaangażowania oraz lokalizacji, w jakiej poprowadzisz własne biuro.
Chcesz porozmawiać o współpracy z Fines na dobrych warunkach? Wypełnij formularz.