fbpx

Złóż wniosek bez wychodzenia z domu.

Jeśli poszukujesz dodatkowej gotówki a nie możesz odwiedzić naszego biura,
serdecznie zachęcamy do złożenia wniosku przez Internet.

Kliknij przycisk złóż wniosek przy interesującej Cię ofercie.

Produkt
Kwoty
Akceptowane źródła dochodu
RRSO
Produkt
Kwoty
od 800 zł
do 20 000 zł
Akceptowane źródła dochodu
 • Umowa o pracę/zlecenie/o dzieło,
 • Emerytura/Renta/ Zasiłek przedemerytalny
 • Działalność/ gospodarcza/Kontrakt/Gospodarstwo rolne
 • Inne
RRSO
77,12%
Produkt
Kwoty
do 3000 zł
Akceptowane źródła dochodu
 • umowa o pracę/ umowa zlecenie/ o dzieło/ kontrakt
 • Renta/ emerytura/ zasiłek przedemerytalny
 • zasiłek
 • gospodarstwo rolne
 • działalność gospodarcza
 • 500 +
 • Alimenty
 • inne
RRSO
144,00%
10.11.2022
3 min czytania

Jak uzbierać na wkład własny? 8 najlepszych sposobów!

Posiadanie wkładu własnego na etapie wnioskowania o kredyt hipoteczny jest wręcz niezbędne. Jeśli chcesz otrzymać pozytywną decyzję o przyznaniu finansowania w banku – zadbaj o to, aby uzbierać co najmniej 10-20% wartości nieruchomości. W przeciwnym razie banki już na wstępie odrzucają wnioski kredytowe. Zależnie od wartości inwestycji, wkład własny powinien wynosić nawet do kilkuset tysięcy złotych. Oczywiście im będzie większy, tym lepiej dla przyszłego kredytobiorcy.

Strona główna > Porady > Jak uzbierać na wkład własny? 8 najlepszych sposobów!

Jak uzbierać wkład własny do kredytu? Kluczowe porady

W sieci możesz znaleźć wiele ciekawych pomysłów na temat tego, jak szybko i skutecznie odkładać środki potrzebne jako wkład własny w zakup nieruchomości finansowanej w większości przez bank. Obecnie warunkiem przyznania kredytu hipotecznego jest posiadanie minimum 10% wkładu własnego, ale tylko w niektórych bankach. Pozostałe instytucje wymagają nawet minimum 20% wkładu kredytobiorcy w inwestycję, aby w ogóle mógł on mieć możliwość wnioskowania o kredyt.

Wyróżniamy kilka metod pozwalających na naprawdę skuteczne odkładanie pieniędzy na wkład własny w inwestycję budowlaną – dotyczy to zarówno budowy domu, zakupu nieruchomości z rynku wtórnego, jak i gotowego budynku od dewelopera.

 1. Staraj się oszczędzać pełne kwoty każdego miesiąca. Odkładanie stałej kwoty, np. 200 złotych co miesiąc na konto oszczędnościowe pozwoli Ci na zgromadzenie całkiem sporo środków. Im większą kwotę będziesz w stanie odkładać, tym szybciej uzbierasz wymagany wkład własny w zakup nieruchomości. Tutaj możesz też przyjąć kilka strategii, a mianowicie:
  • Odkładaj wyłącznie pełne nominały, np. tylko banknoty.
  • Korzystaj z bankowych aplikacji do oszczędzania.
 2. Sprzedaj nieruchomości, które już należą do Ciebie, np. te otrzymane w spadku. Dzięki temu szybko zgromadzisz niezbędne pieniądze, które wykorzystasz jako wkład własny w zakup mieszkania/domu.
 3. Poproś najbliższą rodzinę o wsparcie finansowe – to często wybierana opcja przez kredytobiorców w Polsce. Pamiętaj w tym przypadku, aby zgłosić fakt otrzymania darowizny pieniężnej do Urzędu Skarbowego.
 4. Zmień pracę na taką, która pozwoli na osiągnięcie wyższych dochodów. Dzięki temu w skali miesiąca odłożysz więcej środków niż dotychczas.
 5. Korzystaj z możliwości pomnażania swojego majątku poprzez konta oszczędnościowe, lokaty, fundusze inwestycyjne.
 6. Sprzedaj zbędne rzeczy – nieużywane samochody, motocykle, wyposażenie domu, którego już nie potrzebujesz. Często okazuje się, że pozbycie się zbędnych przedmiotów poprawi sytuację finansową nawet o kilkanaście tysięcy złotych.
 7. Pomyśl o pracy za granicą – to dobra metoda, aby szybko nazbierać wkład własny w zakup nieruchomości. Musisz jednak uważać, gdyż zagraniczne umowy są traktowanie bardziej restrykcyjnie, niż kredytobiorców pracujących w kraju.
 8. Sprzedaj posiadane grunty, jeśli ich nie potrzebujesz i chcesz kupić gotową nieruchomość. W dzisiejszych czasach grunty budowlane utrzymują wysokie ceny, więc uzbieranie wkładu własnego tą metodą będzie wysoce skuteczne.

Przeczytaj również nasz poradnik, jak oszczędzać w dobie wysokiej inflacji.

Wkład własny do kredytu hipotecznego – czy banki pozwalają na inne formy zabezpieczenia?

Jeśli chodzi o wymagany wkład własny do kredytu, warto dodać, iż banki oferują kilka innych możliwości pozwalających na zaciągnięcie kredytu nawet bez potrzebnej gotówki. Jeśli nie jesteś w stanie uzbierać wystarczających środków na wkład własny, możesz zdecydować się na następujące rozwiązania:

 • Ubezpieczenie niskiego wkładu do kredytu hipotecznego – zgodnie z nową ustawą o kredycie hipotecznym banki mogą zaakceptować wkład niższy niż 10% wartości nieruchomości. To jednak pozostaje do dobrowolnej decyzji banku i najczęściej wiąże się koniecznością wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, które niestety zwiększy miesięczne zobowiązania.
 • Inna nieruchomość jako zabezpieczenie inwestycjiobecnie bank Santander jako jedyny pozwala na wykorzystanie posiadanej już nieruchomości (nieobciążonej kredytem) jako zabezpieczenie wkładu własnego. (stan na dzień 25.10.2022r)
 • Sprzedaż obligacji lub papierów wartościowych – jeśli takowe posiadasz możesz je sprzedać, a zgromadzone pieniądze wykorzystać jako wkład własny w formie gotówki.
 • Wykorzystanie środków na koncie emerytalnym IKE albo IKZE – jak najbardziej możesz zdecydować się na zabezpieczenie wkładu własnego środkami na koncie emerytalnym. Takie rozwiązanie jest substytutem dla wkładu własnego w inwestycję i nie powoduje utracenia świadczenia emerytalnego.
 • Grunty pod budowę domu – jeśli chcesz pozyskać kredyt hipoteczny na budowę nieruchomości, działka budowlana może pokryć wartość wkładu własnego w inwestycję. W takiej sytuacji nie będziesz potrzebować już dodatkowej gotówki.
 • Pomoc od rządu – obecnie rząd wprowadza liczne ustawy, które mają na celu wspomóc przyszłych kredytobiorców i zwiększyć ich szanse na zdobycie finansowania. Najnowszy program rządowy zakłada opcję zakupu mieszkania bez wkładu własnego, gdyż ten zostanie pokryty ze środków państwowych do kwoty 100 tys. złotych.

Dlaczego banki wymagają posiadania minimalnego wkładu własnego?

Instytucje finansowe w Polsce wymagają chociażby minimalnego wkładu własnego w zakup/budowę nieruchomości ze względu na chęć zabezpieczenia finansowania. Osoby, które wykazują możliwość wniesienia wkładu własnego w nową inwestycję są uznawane przez banki za wiarygodne i godne wydania pozytywnej decyzji kredytowej.

Uwaga! Środki na wkład własny nie mogą pochodzić z innych kredytów lub pożyczek!

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są warunki przyznania finansowania w poszczególnych instytucjach finansowych, koniecznie skorzystaj z pomocy eksperta kredytowego w placówce Fines. Na miejscu nie tylko porównasz wiele ofert różnych banków, ale także otrzymasz rzetelną pomoc w zakresie dopełnienia formalności kredytowych.

0 0 oceny
 
Subscribe
Powiadom o
guest
Twoja ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments