fbpx

Złóż wniosek bez wychodzenia z domu.

Jeśli poszukujesz dodatkowej gotówki a nie możesz odwiedzić naszego biura,
serdecznie zachęcamy do złożenia wniosku przez Internet.

Kliknij przycisk złóż wniosek przy interesującej Cię ofercie.

Produkt
Kwoty
Akceptowane źródła dochodu
RRSO
Produkt
Kwoty
od 800 zł
do 20 000 zł
Akceptowane źródła dochodu
 • Umowa o pracę/zlecenie/o dzieło,
 • Emerytura/Renta/ Zasiłek przedemerytalny
 • Działalność/ gospodarcza/Kontrakt/Gospodarstwo rolne
 • Inne
RRSO
77,12%
Produkt
Kwoty
do 3000 zł
Akceptowane źródła dochodu
 • umowa o pracę/ umowa zlecenie/ o dzieło/ kontrakt
 • Renta/ emerytura/ zasiłek przedemerytalny
 • zasiłek
 • gospodarstwo rolne
 • działalność gospodarcza
 • 500 +
 • Alimenty
 • inne
RRSO
144,00%
10.08.2023
4 min czytania

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Zaciągnięcie nowego zobowiązania finansowego to obecnie żaden problem. Procedury bankowe i pozabankowe zostały uproszczone do tego stopnia, że proces wnioskowania o kredyt lub pożyczkę nie zajmuje często więcej czasu niż kilkanaście minut. Chcesz dowiedzieć się, jak zweryfikować, czy ktoś wziął na nas kredyt? A może interesuje Cię bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, które mogą zostać użyte przez cyberprzestępców? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się więcej.

Strona główna > Porady > Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Mężczyzn w garniturze patrzy w telefon

Czy ktoś może wziąć na nas kredyt?

Niestety tak. To dość częste zjawisko, dotykające głównie osoby, które nie znają zasad bezpieczeństwa w internecie. Zgodnie z raportem InfoDOK Związku Banków Polskich w pierwszym kwartale 2023 roku doszło do prób wyłudzeń zobowiązań finansowych na kwotę ponad 53 mln złotych. To nieco więcej niż w roku poprzednim.

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii na potencjalnych kredyto- i pożyczkobiorców czyha coraz więcej niebezpieczeństw. Wystarczy chwila nieuwagi, aby narazić się na zaciągnięcie zobowiązania finansowego przez osobę trzecią na skradzione dane osobowe. Na szczęście instytucje finansowe wprowadzają rozwiązania, które skutecznie zapobiegają nadużyciom tego typu.

Wniosek o kredyt lub pożyczkę – jakie dane są potrzebne do podpisania umowy?

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że oszuści internetowi zaciągnęli nowe zobowiązanie finansowe na ich dane osobowe. Problem najczęściej wychodzi na jaw dopiero wtedy, kiedy pożyczko- lub kredytodawca upomina się o spłatę zobowiązania.

Podstawowe informacje, które są potrzebne do zaciągnięcia pożyczki lub kredytu online to numer PESEL. Na szczęście posiadanie tylko tego numeru przez cyberprzestępców nie stanowi żadnego zagrożenia. Obecnie żadna instytucja finansowa nie udzieli nowego zobowiązania wyłącznie na numer PESEL.

Dodatkowe informacje, które są potrzebne do zaciągnięcia pożyczki lub kredytu to:

 • imię i nazwisko,
 • adres,
 • seria u numer dowodu tożsamości,
 • miejsce urodzenia,
 • imiona rodziców,
 • nazwisko panieńskie matki (opcjonalnie).

Pozyskanie tak wielu informacji przez cyberprzestępców jest problematyczne, ale nie niemożliwe do wykonania. Z tego względu warto wiedzieć, jak chronić swoją tożsamość w sieci i skutecznie unikać ryzyka zaciągnięcia kredytu lub pożyczki na swoje dane osobowe.

Kredyty i pożyczki a weryfikacja klienta

Dodatkowe zabezpieczenie stosowane przez banki to kilkuetapowa weryfikacja klienta. Instytucje finansowe sprawdzają rejestry dłużników, a także potwierdzają tożsamość na kilka sposobów: przelewem weryfikacyjnym, poprzez analizę skanu dowodu tożsamości, zdjęcie typu selfie oraz aplikacje Instantor lub Kontomatik.

Gdzie można sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie nowe zobowiązanie finansowe?

Weryfikacja swojej historii kredytowej w BIK to najłatwiejszy sposób na sprawdzenie, czy ktokolwiek nie zaciągnął nowego kredytu lub pożyczki na nasze dane osobowe. Rejestry Biura Informacji Kredytowej zawierają wszystkie informacje na temat aktywnych zobowiązań kredytowych, a także wysyłanych zapytań o udzielenie pożyczki lub kredytu.

Zatem jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt albo pożyczkę? Można to zweryfikować w kilku krokach.

 1. Załóż nowe konto w portalu Biura Informacji Kredytowej.
 2. Opłać usługę wygenerowania raportu BIK.
 3. Pobierz raport w formacie PDF i zweryfikuj czy w historii kredytowej nie widnieją podejrzane zapytania, których na pewno nie składałeś osobiście.

Dobrym pomysłem jest wykupienie abonamentu powiadomień w ramach posiadanego konta w BIK. Dzięki temu w razie zaciągnięcia kredytu lub pożyczki przez osobę trzecią na Twoje dane osobowe natychmiast otrzymasz stosowne powiadomienie SMS oraz e-mail.

Alternatywne rejestry, w których można sprawdzić, czy ktoś nie podpisał umowy kredytu lub pożyczki na nasze dane osobowe to:

W jakich sytuacjach należy sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt lub pożyczkę?

Jest wiele sytuacji, w których warto zweryfikować, czy ktoś nie zaciągnął nowego zobowiązania finansowego na nasze dane osobowe. Zawsze wtedy, kiedy podejrzewasz, że Twoje dane osobowe mogły zostać skradzione lub nie zachowałeś należytej ostrożności podczas przeglądania stron internetowych, koniecznie zweryfikuj swoją historię kredytową i rejestry dłużników.

Im szybciej zareagujesz, tym większa szansa, że problemy wynikające z wyłudzenia kredytu lub pożyczki na nasze dane osobowe nie będą tak dotkliwe i trudne do odkręcenia. Na weryfikację swojej sytuacji z zaciągniętymi zobowiązaniami warto też zdecydować się wtedy, kiedy otrzymujesz SMS-y i wiadomości e-mail od nieznanych instytucji finansowych. To pierwsza wskazówka, która może świadczyć o tym, że ktoś skradł nasze dane osobowe i użył ich do wyłudzenia kredytu lub pożyczki.

Ktoś wziął na mnie kredyt – co zrobić w takiej sytuacji?

Jeśli okaże się, że ktoś zaciągnął nowe zobowiązanie finansowe na Twoje dane osobowe – pamiętaj, aby nie panikować. Oczywiście trzeba działać jak najszybciej, ale nie pochopnie. Po wykryciu, że Twoje dane osobowe zostały nadużyte przez osoby trzecie, wykonaj kilka działań:

 1. Zastrzeż swoje dane osobowe i dokumenty – mowa tu przede wszystkim o dowodzie osobistym oraz kartach bankowych, które mogły być wykorzystane do wyłudzenia. Jeśli odpowiednio szybko zablokujesz swoje dokumenty, zyskasz pewność, że nikt nie będzie w stanie wykorzystać Twoich danych do wyłudzenia kredytu i pożyczki.
 2. Złóż zawiadomienie na posterunku policji – to niezbędne, aby uniknąć licznych nieprzyjemności związanych z wyłudzeniami. Zgodnie z Art. 297 Kodeksu karnego osoba, która podjęła się wyłudzenia kredytu i kradzieży danych osobowych może zostać ukarana karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
 3. Skontaktuj się z instytucją, która udzieliła kredytu lub pożyczki – to ostatni krok, który musisz wykonać, aby zabezpieczyć swoje interesy w sytuacji, kiedy ktoś wyłudził zobowiązanie finansowe na Twoje dane osobowe. Przedstaw okoliczności zaistnienia przestępstwa, okaż potwierdzenie, że nie planowałeś pożyczki lub kredytu i przedstaw oświadczenie, że sprawa została skierowana na policję.

To podstawowe działania, jakich należy się podjąć w celu zminimalizowania szkód, jakie wyrządza zaciągnięcie nowego zobowiązania przez osoby trzecie, ale na nasze dane osobowe.

Jak uniknąć wyłudzeń kredytów i pożyczek na swoje dane osobowe?

Choć cyberprzestępcy stosują wiele metod umożliwiających przechwytywanie danych osobowych, a nawet haseł logowania do bankowości internetowej, to jednak są sposoby, które skutecznie uniemożliwiają cyberprzestępcom zrealizowania takiego ataku. Skorzystaj z kilku poniższych wskazówek, a Twoje poufne dane osobowe i inne kluczowe informacje będą w pełni bezpieczne.

 1. Nigdy nie rób zdjęć swoich dokumentów tożsamości. Jeśli te przedostaną się w ręce cyberprzestępców, prawdopodobieństwo wyłudzenia kredytu lub pożyczki na Twoje dane osobowe znacznie wzrasta.
 2. Zawsze sprawdzaj, czy Twój dowód osobisty lub inny dokument nie zaginął. Możesz to robić cyklicznie, raz w miesiącu. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której ktokolwiek mógłby zaciągnąć na Ciebie nowe zobowiązanie finansowe.
 3. Korzystaj z bezpiecznych metod logowania do bankowości internetowej, np. weryfikacja kilkuetapowa i silne hasła dostępowe.
 4. Uruchom alerty BIK – dzięki temu zawsze pierwszy dowiesz się o tym, że ktoś próbuje wziąć kredyt na Twoje dane osobowe.
 5. Zainstaluj na komputerze program antywirusowy. W ten sposób ochronisz się przed działaniem szkodliwego oprogramowania śledzącego.

Podsumowując: cyberprzestępstwa związane z wyłudzeniami kredytów i pożyczek, to w dzisiejszych czasach norma. Na szczęście stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci umożliwia skuteczne zabezpieczenie swoich danych osobowych przed kradzieżą i późniejszymi wyłudzeniami.

0 0 oceny
 
Subscribe
Powiadom o
guest
Twoja ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments