fbpx

Złóż wniosek bez wychodzenia z domu.

Jeśli poszukujesz dodatkowej gotówki a nie możesz odwiedzić naszego biura,
serdecznie zachęcamy do złożenia wniosku przez Internet.

Kliknij przycisk złóż wniosek przy interesującej Cię ofercie.

Produkt
Kwoty
Akceptowane źródła dochodu
RRSO
Produkt
Kwoty
od 800 zł
do 20 000 zł
Akceptowane źródła dochodu
 • Umowa o pracę/zlecenie/o dzieło,
 • Emerytura/Renta/ Zasiłek przedemerytalny
 • Działalność/ gospodarcza/Kontrakt/Gospodarstwo rolne
 • Inne
RRSO
77,12%
Produkt
Kwoty
do 3000 zł
Akceptowane źródła dochodu
 • umowa o pracę/ umowa zlecenie/ o dzieło/ kontrakt
 • Renta/ emerytura/ zasiłek przedemerytalny
 • zasiłek
 • gospodarstwo rolne
 • działalność gospodarcza
 • 500 +
 • Alimenty
 • inne
RRSO
144,00%
15.07.2022
3 min czytania

Jak przenieść kredyt konsolidacyjny do innego banku?

Przeniesienie kredytu do innego banku to w wielu przypadkach bardzo dobre rozwiązanie. Na przykład, jeśli Twój kredyt w obecnej instytucji jest za drogi, chcesz wydłużyć okres kredytowania lub potrzebujesz dodatkowych środków, ale wolisz mieć jedną ratę w jednym banku zamiast dwóch różnych. Nie każdy wie, że istnieje również możliwość przeniesienia do innego banku kredytu konsolidacyjnego, czyli takiego, który został udzielony po to, by połączyć kilka różnych zobowiązań.  Co musisz przygotować, aby przenieść kredyt konsolidacyjny do innego banku? I przede wszystkim, czy będzie to dla Ciebie opłacalne? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Strona główna > Porady > Jak przenieść kredyt konsolidacyjny do innego banku?

kredyt konsolidacyjny - monety

Przeniesienie kredytu konsolidacyjnego – czy się opłaca?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jakie warunki uzyskałeś w obecnym banku.

W większości przypadków takie działanie jest opłacalne. Banki prześcigają się w różnego rodzaju promocjach kredytów. Dlatego warto trzymać rękę na pulsie i przynajmniej raz na jakiś czas sprawdzić oferty konkurencyjnych instytucji. Możesz też skontaktować się z ekspertem Fines, który przeanalizuje Twoją sytuację finansową i pomoże dobrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Pamiętaj również o tym, że w niektórych przypadkach istnieje możliwość negocjacji warunków, na przykład oprocentowania czy prowizji.

Przeniesienie kredytu konsolidacyjnego do innego banku może być korzystne w sytuacji, kiedy potrzebujesz dodatkowej gotówki. Zamiast zaciągać kolejne zobowiązanie (raczej na pewno na gorszych warunkach), możesz przenieść kredyt i złożyć wniosek o dodatkową kwotę.

To rozwiązanie będzie dla Ciebie opłacalne również wtedy, gdy chcesz zmniejszyć swoją ratę i odciążyć domowy budżet. W życiu zdarzają się różne sytuacje losowe: utrata pracy, choroba, pojawienie się dziecka, konieczność pilnego remontu. W takim przypadku rata, która dotychczas była spłacana bez trudu, może okazać się zbyt wysoka. Warto wówczas przenieść kredyt do innego banku i wydłużyć okres spłaty w ten sposób, by dostosować wysokość raty do Twoich obecnych możliwości finansowych. Pamiętaj, że lepiej jest nieco przepłacić z powodu dłuższej spłaty zobowiązania, niż nie spłacać go w ogóle.

Może się również zdarzyć, że Twoja oferta kredytu konsolidacyjnego jest bardzo dobra i nic nie będzie w stanie jej przebić. W takim przypadku zmiana nie będzie dla Ciebie opłacalna.

Jak przenieść kredyt konsolidacyjny do innego banku? Krok po kroku

W pierwszej kolejności porównaj oferty. Ponieważ banków w Polsce jest sporo, a ich asortyment produktów finansowych jest szeroki, warto w tym celu udać się do najbliższej placówki Fines. Doświadczony ekspert przedstawi Ci podczas jednej wizyty najlepsze oferty wielu banków.

Gdy zdecydujesz się już na konkretną ofertę, przyjdzie czas na zebranie dokumentów. Niezbędna dokumentacja nie różni się zbytnio od tej, którą musisz dostarczyć, gdy ubiegasz się o kredyt gotówkowy.

Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o kredyt wraz z kompletem dokumentów. Następnie, w ciągu maksymalnie kilku dni, Twój wniosek zostanie rozpatrzony. Jeśli bank wyda decyzję pozytywną, wystarczy, że podpiszesz umowę kredytu.

Co dzieje się dalej? Bank przeleje środki z nowo udzielonego kredytu na wskazane konto do spłaty starego zobowiązania. Jeśli wnioskowałeś także o kwotę dodatkową, te pieniądze zostaną przesłane na Twój rachunek. Być może będziesz musiał udać się do poprzedniego banku, żeby złożyć dyspozycję spłaty kredytu. Zależy to od danej instytucji, więc warto o to wcześniej dopytać. Niektóre banki wymagają dodatkowo dostarczenia zaświadczenia o spłacie przenoszonego kredytu.

Jakie dokumenty są potrzebne, żeby przenieść kredyt konsolidacyjny do innego banku?

Dokumenty dochodowe

W przypadku umowy o pracę jest to zazwyczaj zaświadczenie od pracodawcy, PIT z poprzedniego roku oraz wyciągi z konta, na które wpływa wynagrodzenie. Jeśli pracujesz na umowę-zlecenie czy o dzieło, musisz wykazać ciągłość zatrudnienia, na przykład przedstawić poprzednie umowy z pracodawcą. Przy prowadzeniu działalności gospodarczej dokumentów będzie więcej. Może to być księga przychodów i rozchodów, PIT, zaświadczenie z Urzędu Skarbowego czy ZUS o braku zaległości, wyciąg z konta firmowego, itp.

Umowa przenoszonego kredytu/zaświadczenie od banku

Prawie na pewno zostaniesz poproszony o dostarczenie jednego (lub nawet obu) z wyżej wymienionych dokumentów. Bank, do którego przenosisz swój kredyt, musi wiedzieć, na jaki rachunek ma przelać środki oraz ile pozostało do spłaty.

Numer Twojego konta

Jeśli wnioskujesz również o dodatkową kwotę, podczas składania wniosku zostaniesz poproszony o wskazanie numeru swojego konta, na który mają zostać przelane środki. Warto przygotować go wcześniej.

Konsolidacja a refinansowanie kredytu – jakie są różnice?

Oba pojęcia są często stosowane zamiennie. Niemniej, jest pomiędzy nimi pewna istotna różnica.

Refinansowanie to inaczej zmiana kredytu droższego na tańszy. Przykładowo posiadasz jeden kredyt w jednym banku na 15%. Konkurencyjna instytucja oferuje Ci 10%. Możesz przenieść, czyli zrefinansować, ten jeden kredyt: stary zostanie spłacony, a Ty masz nadal to samo zobowiązanie, ale na korzystniejszych warunkach.

Konsolidacja natomiast polega na tym, że łączysz kilka zobowiązań w jedno. Nie muszą pochodzić z tego samego banku. Nie muszą to być nawet tylko i wyłącznie kredyty. Często możesz skonsolidować również limity w koncie czy karty kredytowe. Zawsze warto sprawdzić, czy nie istnieje lepsza oferta kredytu niż ta, którą posiadasz. Odwiedź najbliższą placówkę Fines, gdzie wykwalifikowany ekspert przedstawi Ci najlepsze rozwiązania finansowe.

5 1 ocena
 
Subscribe
Powiadom o
guest
Twoja ocena
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Myszcz
Myszcz
24 dni temu
Twoja ocena :
     

Artykuł zawiera przydatne informacje.