Jak inflacja wpływa na oszczędności?
Jak inflacja wpływa na oszczędności?
W sierpniu 2022 roku inflacja w Polsce osiągnęła poziom 16,1% – to rekordowy wynik od ponad 20 lat. Rosną ceny towarów i usług, przez co pieniądze tracą swoją wartość – szczególnie jeśli są trzymane w portfelu lub na nieoprocentowanym koncie. Poniższy przykład dobrze obrazuje, jaki wpływ na oszczędności ma inflacja:
Na koncie bez oprocentowania posiadasz 50 000 zł. Jeśli w danym roku inflacja będzie wynosić 10%, przez wzrost cen wartość Twoich oszczędności spadnie do 45 000 zł.
Jak uniknąć utraty wartości zaoszczędzonych środków?
Jak uniknąć utraty wartości zaoszczędzonych środków?
Nasuwa się pytanie, co zrobić z pieniędzmi w czasie inflacji, aby stracić jak najmniej? Eksperci zalecają stosowanie się do podstawowej zasady oszczędzania: lokuj środki w instrumenty, które pozwalają osiągać zysk niwelujący utratę ich wartości. Gdzie można ulokować oszczędności? Korzystną opcją jest inwestycja w:
- nieruchomości
- obligacje skarbowe i akcje
- złoto i inne surowce
- lokaty i konta oszczędnościowe.
Trzymanie pieniędzy na zwykłym koncie nie będzie dobrym rozwiązaniem, natomiast inwestycje wyżej wymienione pozwolą obniżyć wysokość strat w wyniku spadku wartości pieniądza.
8 sposobów na oszczędzanie pieniędzy w dobie inflacji
8 sposobów na oszczędzanie pieniędzy w dobie inflacji
Inflacja i oszczędzanie to trudny duet. Wzrost cen nie tylko obniża wartość zarobionych pieniędzy, ale i znacznie utrudnia ograniczanie wydatków. Są jednak pewne skuteczne sposoby na oszczędzanie – nawet w czasie inflacji.
1. Prowadź budżet domowy
Oszczędzanie w dobie inflacji zacznij od tzw. budżetowania. Zgodnie z tą metodą wszystkie zarobione w danym miesiącu pieniądze należy podzielić na 6 osobnych budżetów. Składają się na nie:
- koszty życia (55%)
- większe wydatki (10%)
- przyszłe inwestycje (10%)
- edukacja (10%)
- przyjemności (10%)
- dobroczynność (5%).
Wraz z początkiem miesiąca zaplanuj wydatki w poszczególnych kategoriach, wpisując orientacyjne kwoty. To pierwszy krok do szukania oszczędności.
2. Planuj zakupy
Skrupulatne planowanie zakupów pozwala poczynić spore oszczędności w domowym budżecie. Jak je przeprowadzić i jak kupować, aby oszczędzać? Warto korzystać w sklepie z kalkulatora i zliczać na bieżąco wartość koszyka. Na zakupy koniecznie wybieraj się z listą (np. w smartfonie), dzięki czemu istnieje większe prawdopodobieństwo, że kupisz tylko to, co potrzebujesz i unikniesz zakupów pod wpływem impulsu. Przed wyjściem z domu zrób przegląd zapasów, aby nie marnować żywności. Zrezygnuj ze słodyczy i używek. Nie zabieraj na zakupy dzieci – mogą one wymusić nadprogramowe zakupy. Porównuj ponadto ceny podobnych produktów, sprawdzając koszt za kilogram, sztukę czy litr (w zależności od typu produktu) – często tego typu podpowiedzi znajdują się na etykietach z cenami.
3. Przeglądaj gazetki promocyjne
Aby oszczędniej wydawać pieniądze na codzienne zakupy, regularnie przeglądaj gazetki promocyjne i szukaj prawdziwych okazji. Gazetki największych dyskontów możesz przeglądać w licznych darmowych aplikacjach na smartfona, co ułatwi Ci poszukiwania pożądanego produktu.
4. Kupuj przez Internet
Jeśli planujesz kupić odzież, obuwie, elektronikę, kosmetyki czy meble, koniecznie przejrzyj oferty sklepów internetowych. Nierzadko ceny są niższe niż stacjonarnie, a dostawa wygodna i bezpłatna. Zakupy online pozwalają także na szybkie porównanie cen danego produktu w wielu sklepach, dzięki czemu masz pewność, że nie przepłacasz.
5. Ogranicz wydatki zgodnie z regułą 24 godzin
Wg amerykańskiego psychologa Elliota Aronsona (badacza m.in. zjawisk dysonansu poznawczego), opóźniając moment zakupu od poznania danej oferty o 24 godziny, możesz uniknąć zakupów pod wpływem chwili – a tym samym oszczędzać.
6. Załóż konto oszczędnościowe lub tzw. skarbonkę
Trudno jest wydawać pieniądze, których nie widać na koncie. Z tego powodu coraz więcej banków oferuje klientom utworzenie tzw. skarbonek (czasami są to tzw. cele). Rozwiązanie to umożliwia w sposób automatyczny odkładać na koncie wskazaną kwotę w wybranym systemie, najczęściej:
- stała kwota odkładana określonego dnia miesiąca
- stała kwota odliczana od każdej transakcji i odkładana do skarbonki
- procent od danej transakcji odkładany do skarbonki.
Zwykle można założyć nawet kilka skarbonek na różne cele i ustalać czas na realizację dla każdego celu z osobna. To prosty i wygodny sposób na realne oszczędności. Zaletą jest także fakt, że pieniądze cały czas znajdują się na Twoim koncie, ale żeby je wykorzystać, musisz dokonać ich przelewu na rachunek podstawowy.
Tradycyjną alternatywą tzw. skarbonek są standardowe konta oszczędnościowe z oprocentowaniem. Zwłaszcza obecnie – w czasach wysokich stóp procentowych – oferty tego typu są o wiele bardziej atrakcyjne niż wcześniej.
7. Skorzystaj z wakacji kredytowych, aby zmniejszyć wysokość rat
Wielu ekonomistów przekonuje o opłacalności skorzystania z ustawowych wakacji kredytowych. Podobny entuzjazm wykazują w kwestii pomysłu przeznaczenia oszczędzonych środków na nadpłacanie kredytu hipotecznego. Kredytobiorca może tym sposobem zmniejszyć raty kredytu (ponieważ wraz z nadpłatą obniża się kapitał do spłaty) lub skrócić okres trwania zobowiązania (a więc obniżyć tym samym koszty całego kredytu). Zarówno jeden, jak i drugi scenariusz pozwalają poczynić duże oszczędności, jednak w większości przypadków bardziej korzystnym rozwiązaniem jest skrócenie okresu kredytowania.
8. Zdecyduj się na kredyt konsolidacyjny
Kredyt konsolidacyjny polega na tym, że jest zaciągany w celu finansowania innych zobowiązań kredytowych, m.in.: kredytów hipotecznych, gotówkowych, samochodowych, zobowiązań na rachunkach i kartach kredytowych. Decydując się na konsolidację, masz dużą szansę wynegocjowania lepszych warunków z danym bankiem, czego efektem będzie niższa kwota do spłaty. Warunki kredytu mogą być ponadto lepsze dzięki wydłużeniu okresu spłaty i obniżeniu wysokości rat. Kredyt konsolidacyjny wydaje się zatem idealnym rozwiązaniem na czas inflacji i problemów finansowych. Pamiętaj jednak, że w celu uzyskania takiego zobowiązania, konieczne jest przeprowadzenie procedury oceny zdolności kredytowej i wiarygodności jako kredytobiorcy.
W poprawieniu zdolności i zwiększeniu szansy na uzyskanie kredytu pomogą Ci bezpłatnie eksperci finansowi Fines (przez Internet lub stacjonarnie w oddziałach w całej Polsce).