Czym jest Rejestr Pośredników Kredytowych KNF?
Czym jest Rejestr Pośredników Kredytowych KNF?
Rejestr Pośredników Kredytowych KNF to nic innego, jak zbiór informacji o agentach i brokerach działających na polskim rynku finansowym. Prowadzenie takiego rejestru ma charakter jawny, co oznacza, iż dane o pośrednikach kredytowych są ogólnodostępne. Art. 55 ustawy z dnia 15 grudnia 2017 roku mówi jasno, że zakres danych z rejestru Komisji Nadzoru Finansowego jest jawny z wyłączeniem takich danych, jak:
- Numer PESEL
- Numer paszportu
- Numer dowodu osobistego
- Miejsce zamieszkania.
Takie dane podawane są do rejestru pośredników KNF, ale nie będą publicznie widoczne. Informacje o agentach, brokerach i pośrednikach można wyszukać na dedykowanej do tego stronie internetowej pod adresem: https://www.knf.gov.pl. Baza danych w formie spisu prowadzonego przez KNF jest swego rodzaju zabezpieczeniem interesów klientów decydujących się na pomoc pośrednika w doborze oferty kredytu lub pożyczki. Jeśli osoba na tym stanowisku ma legalny wpis do rejestru KNF, może z powodzeniem wykonywać swój zawód.
Sprawdź nasz kompleksowy poradnik, jak zostać pośrednikiem kredytowym.
Jakie dane zawiera Rejestr KNF odnośnie pośredników kredytowych?
Jakie dane zawiera Rejestr KNF odnośnie pośredników kredytowych?
Rejestr pośredników kredytowych KNF zawiera w sobie szereg informacji o osobach pracujących w branży finansowej, a dokładnie pośrednictwa kredytowego. Informacje zawarte w bazie danych KNF, to:
- Rodzaj rejestru
- Numer wpisu
- Nazwa firmy
- Miejscowość.
- Numer NIP.
- Nazwa właściciela firmy.
Prowadząc bazę danych o pośrednikach kredytowych, Komisja Nadzoru Finansowego przedstawia dane formie tabeli, gdzie po wczytaniu szczegółów każdy może sprawdzić nawet pełny zakres prowadzonej działalności przez danego specjalistę. Można powiedzieć, iż jest to dobry sposób na sprawdzenie, czy dany pośrednik działa legalnie, czy też nie.
Jakie dane zawiera wniosek o wpis do Rejestru Pośredników Kredytowych KNF?
Jakie dane zawiera wniosek o wpis do Rejestru Pośredników Kredytowych KNF?
Planujesz rozpocząć pracę jako pośrednik kredytowy, ale nie masz jeszcze wpisu do Rejestru Pośredników KNF? Jeszcze zanim zaczniesz działać w branży, koniecznie musisz dopełnić takich formalności. Dla osób, które planują sprzedaż kredytów gotówkowych i pożyczek wymagany jest wpis do działu II Rejestru Pośredników Kredytowych. W tym przypadku dokumenty w oryginalnych wersjach lub autoryzowanych kopiach złożysz bezpośrednio poprzez stronę internetową KNF. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że za sprzedaż kredytów hipotecznych odpowiada dział I Rejestru Pośredników Kredytowych. Oto kilka dokumentów, które są wymagane przez Komisję Nadzoru Finansowego, aby móc rozpocząć procesowanie wniosku dla II działu Rejestru:
- Oświadczenie o zdolności do czynności prawnych
- Oświadczenie o niekaralności
- Zaświadczenie o fakcie, iż wobec interesanta nie została orzeczona upadłość
- Dowód dokonania opłaty skarbowej na rzecz procesowania wniosku przez KNF
- W razie potrzeby dokument potwierdzający pełnomocnictwo wraz z opłatą skarbową.
Wnioskowanie o wpis do pośredników KNF nie jest skomplikowane, choć wymaga dopełnienia kilku formalności. Sam wniosek o wpis do działu II rejestru pośredników KNF powinien zawierać takie dane, jak:
- Nazwa firmy
- Numer w rejestrze KRS lub numer identyfikacji podatkowej NIP
- Siedziba i adres zamieszkania podmioty wykonywania działalności
- Nazwę i adres firmy, która jest agentem wnioskodawcy (dla działalności prowadzonej na zasadzie współpracy agencyjnej lub franczyzy)
- Dane oddziałów wnioskodawcy (dla działalności prowadzonej w ten sposób).
Do wniosku musisz też dołączyć oświadczenie, iż wszystkie podane dane są prawdziwe i kompletne, a także, że znasz warunki wykonywania działalności gospodarczej w zakresie biura kredytowego. Pamiętaj również o odpowiedzialności karnej za złożenie nieprawdziwych danych we wniosku o wpis do Rejestru Pośredników Kredytowych KNF.
Ile kosztuje wpis do pośredników KNF i gdzie należy uiścić opłatę?
Ile kosztuje wpis do pośredników KNF i gdzie należy uiścić opłatę?
O wpis do Rejestru Pośredników Kredytowych KNF może starań się każdy, kto pragnie prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie doradztwa kredytowego. Zanim złożysz wniosek o dokonanie wpisu, koniecznie zadbaj o to, aby uregulować opłatę skarbową. Dla wniosku o wpis do KNF jako pośrednika opłata wynosi 616 zł. Po jej opłaceniu załącz dokument potwierdzający ten fakt bezpośrednio do składanego wniosku.
Uwaga! Wszelkie zmiany w rejestrze pośredników KNF również związane są z koniecznością uiszczenia opłaty skarbowej. W tym przypadku jednak w wysokości tylko 308 zł. Płatności przed złożeniem wniosku należy przelać na konto Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
Dlaczego warto starać się o wpis do pośredników KNF? Co można zyskać, będąc zarejestrowanym eskpertem kredytowym?
Dlaczego warto starać się o wpis do pośredników KNF? Co można zyskać, będąc zarejestrowanym eskpertem kredytowym?
Wpis do Rejestru Pośredników Kredytowych KNF niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla firmy współpracującej z pośrednikiem, jak i jego potencjalnych klientów. Posiadanie wpisu w bazie danych KNF to gwarancja spokoju i pewności, że na pośrednika lub firmę zatrudniającą specjalistę nie zostaną nałożone żadne kary finansowe. Dodatkowo każdy pośrednik kredytowy musi pamiętać o tym, aby zamieścić właściwy kod PKD podczas rejestrowania swojej działalności w CEiDG lub KRS. Dla pośredników jest to odpowiednio kod: 69.19.Z, 64.99.Z oraz 66.19.Z.
Konsumenci korzystający z pomocy pośredników również mogą czuć się bezpiecznie, jeśli ten ma wpis do rejestru KNF. To potwierdzenie, że dany specjalista prowadzi swoją działalność zgodnie z prawem. W tym momencie warto wspomnieć o tym, iż Komisja Nadzoru Finansowego ma prawo żądać aktualizacji danych w terminie do 14 dni od czasu wystąpienia takiej konieczności. Z tego względu ta baza danych zawsze będzie dobrym i rzetelnym źródłem informacji.
Planujesz rozpocząć pracę jako pośrednik kredytowy? Zacznij współpracę z Fines i zyskaj dostęp do mulitoferty kredytowej.