Jaka jest średnia pensja pośrednika finansowego w Polsce?
Jaka jest średnia pensja pośrednika finansowego w Polsce?
Zastanawiasz się, ile zarabia pośrednik kredytowy w Polsce? Wiele zależy od tego, jaką prowizję otrzymuje pośrednik oraz jakie są jego koszty prowadzenia działalności. Biuro pośrednictwa kredytowego, podobnie jak inne małe biznesy, generuje wydatki związane z utrzymaniem powierzchni biurowej czy dojazdami do potencjalnych klientów. Z powodzeniem można też działać jako agent mobilny.
Najlepsi specjaliści w Polsce są w stanie zarobić na pośrednictwie kredytowym nawet kilkanaście tysięcy złotych. Aby to osiągnąć, wystarczy pomóc klientom podpisać kilka umów kredytowych na kwoty rzędu między 250 a 500 tys. złotych. Dla takich zobowiązań wynagrodzenie pośrednika wypłacane przez bank może wynieść nawet 10–20 tys. złotych.
Przeczytaj również poradnik, jak zostać pośrednikiem kredytowym.
Czy ekspert kredytowy pobiera dodatkowe prowizje od klienta?
Czy ekspert kredytowy pobiera dodatkowe prowizje od klienta?
Żaden pośrednik kredytowy nie ma prawa żądać zapłaty od klienta, który korzysta z jego doradztwa w zakresie kredytów. Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami mówi wprost, iż pośrednicy nie mają prawa żądać żadnych dodatkowych opłat i prowizji od klientów. Jest to całkowicie zakazane, a inne praktyki zawodowe mogą skutkować cofnięciem licencji takiej osobie przez Komisję Nadzoru Finansowego. Warto o tym pamiętać, gdyż praca pośrednika bez licencji byłaby niemożliwa.
Sprawa wygląda nieco inaczej, jeśli mówimy o kredytach gotówkowych. W tym przypadku również pojawia się konieczność posiadania licencji wydawanej przez KNF. Dotyczy to jednak wpisu w działu II, natomiast pośredników sprzedających kredyty hipoteczne obejmuje dział I. Specjaliści finansowi zajmujący się kredytami gotówkowymi dzielą się na doradców oraz pośredników. Pierwsza grupa pobiera wynagrodzenie wyłącznie od klienta, gdyż od banku nie może tego zrobić. Pośrednik natomiast współpracuje z klientami bez narzucania dodatkowych kosztów – tutaj za jego pracę płaci bank, firma pożyczkowa lub broker, z którym współpracuje specjalista.
Kto płaci pośrednikowi kredytowemu?
Kto płaci pośrednikowi kredytowemu?
Odnośnie tego, kto płaci pośrednikowi kredytowemu, sprawa jest prosta. Prowadząc działalność w zakresie pośrednictwa finansowego, wszelakie wynagrodzenie za podpisane umowy jest wypłacane przez kredytodawców. Wielu pośredników na rynku współpracuje z kilkoma brokerami, jak np. Fines. W tym przypadku wynagrodzenie jak najbardziej pochodzi od banku lub firmy pożyczkowej, ale jest wypłacane bezpośrednio przez brokera. Stawki dla pośredników kredytowych wahają się średnio na poziomie 4-5% całkowitej wartości zobowiązania.
To całkiem niezłe zarobki, choć w pracy pośrednika dochody znacznie rozkładają się w czasie. Sposób rozliczania się z pośrednikiem zależy jest od rodzaju produktu finansowego. W przypadku kredytów gotówkowych wynagrodzenie w postaci prowizji najczęściej wypłacane jest co miesiąc, a kredytów hipotecznych – najczęściej raz na trzy miesiące. Podpisując umowę z Fines, dodatkowo możesz liczyć na automatyczną, codzienną wypłatę należnej dla pośrednika prowizji.
Aby uniknąć kłopotów finansowych podczas prowadzenia biura pośrednictwa kredytowego, warto zadbać o stały napływ klientów. Staraj się aktywnie zdobywać nowych kontrahentów. Organizuj spotkania, dzwoń do osób, które mogłyby być zainteresowane Twoją ofertą jako pośrednika. Pamiętaj, że brak działań prawdopodobnie nie przyciągnie uwagi konsumentów szukających ofert kredytów i pożyczek.
Czy warto zostać doradcą kredytowym?
Czy warto zostać doradcą kredytowym?
Jeśli interesujesz się finansami i masz pewne doświadczenie, np. pracowałeś w banku, możesz zdecydować się na współpracę w ramach umowy agencyjnej lub franczyzy np. z Fines. Wystarczy, że masz lokal spełniający kryteria franczyzy, uprawnienia i środki na rozpoczęcie działalności. Kiedy podpiszesz umowę agencyjną, nie musisz mieć nawet dostępu do lokalu na biura.
Możesz zostać pośrednikiem kredytowym zarówno na zasadach franczyzy, umowy agencyjnej lub po prostu własnej działalności gospodarczej. W branży finansowej masz szansę zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie przy odpowiednio dużym zaangażowaniu w sprawy kredytowe potencjalnych klientów. Często zaangażowanie to nie wszystko, o czym trzeba pamiętać. Liczy się także aktywne pozyskiwanie nowych klientów. Jeśli nie zaczniesz działać, prawdopodobnie będziesz mieć problem z wypracowaniem jakichkolwiek zysków. Kontaktuj się z potencjalnymi kontrahentami, prowadź rozmowy biznesowe i inwestuj w reklamę. Dzięki temu z dużym prawdopodobieństwem uda Ci się osiągnąć sukces.