Doradca kredytowy – czym się zajmuje?
Doradca kredytowy – czym się zajmuje?
Doradca kredytowy to zawód, który jest ściśle określany prawem. Według aktualnych przepisów, osoba na takim stanowisku musi dopełnić podstawowe obowiązki rejestracyjne w KNF, np. dla pośrednictwa kredytu hipotecznego, wpis w dziale I. Doradca zajmuje się proponowaniem kredytów oraz innych produktów finansowych wybranych instytucji. Współpracując z pośrednikiem, można poznać szczegóły ofert kredytów lub pożyczek, ale także szybciej dopełnić niezbędnych formalności. Główne zadania doradcy, to:
- Przedstawienie oferty banku/firmy pożyczkowej
- Pomoc w dopełnieniu formalności kredytowych
- Udzielenie niezbędnych informacji o warunkach ubiegania się o kredyt/pożyczkę.
Warto zaznaczyć, iż rolą doradcy jest zaproponowanie potencjalnym klientom jak najlepszych ofert finansowania, a także sfinalizowanie umowy. Dlaczego? Otóż doradca kredytowy pobiera wynagrodzenie za każdą zrealizowaną umowę kredytową z jego udziałem. Warto zaznaczyć, że wynagrodzenie dla doradcy wypłacane jest przez kredytobiorcę. Otóż osoba, która określa się mianem doradcy kredytowego, nie może:
- Pobierać prowizji od kredytodawców oraz innych wynagrodzeń z tego tytułu
- Mieć żadnych powiązań z pośrednikiem dla kredytu hipotecznego.
Kim jest ekspert kredytowy?
Kim jest ekspert kredytowy?
Zadania eksperta kredytowego są bardzo podobne. Podstawową cechą, która odróżnia eksperta od doradcy, jest fakt, iż ten pobiera wynagrodzenie w formie prowizji od sprzedaży bezpośrednio od banku lub firmy pożyczkowej. Oznacza to, że korzystanie z usług eksperta jest w 100% darmowe i na żadnym z etapów współpracy nie wygeneruje żadnych kosztów. Jako eksperci kredytowi działają m.in. specjaliści Fines, dostępni w placówkach na terenie całej Polski. Główne zadania, jakimi zajmują się pracownicy biur kredytowych, to:
- Porównywanie ofert wielu banków
- Pomoc w dopełnieniu formalności kredytowych
- Wyjaśnianie podstawowych zagadnień dot. kredytów i pożyczek, np. czym jest zdolność kredytowa
Agent kredytowy może prowadzić swój biznes, np. w postaci franczyzy Fines Operator Bankowy. To dobra opcja, która daje dostęp do wielu propozycji finansowania, pochodzących od najpopularniejszych instytucji w kraju. Słowem podsumowania – najistotniejsza różnica pomiędzy ekspertem a doradcą jest taka, iż ten pierwszy pobiera wynagrodzenie w ramach prowizji od instytucji finansowych, natomiast drugi bezpośrednio od klienta.
Czy współpraca z ekspertem kredytowym to dodatkowe koszty dla kredytobiorcy?
Na szczęście w przypadku eksperta kredytowego, jego wynagrodzenie jest wypłacane bezpośrednio przez instytucje finansowe, w których udzielana jest pożyczka/kredyt. Warto dodać, że kwota prowizji nie jest doliczana do kosztów całkowitych kredytu, dlatego nie musisz obawiać się o żadne dodatkowe opłaty w ramach współpracy ze specjalistą.
Jak zostać pośrednikiem kredytowym?
Jak zostać pośrednikiem kredytowym?
Aby rozpocząć swoją karierę jako ekspert kredytowy, należy spełnić kilka istotnych warunków. Formalne kwestie, które dotyczą aktualnie obowiązujących przepisów, to:
- Zarejestrowana własna działalność gospodarcza
- Zaświadczenie o niekaralności
- Wpis do Rejestru Pośredników Kredytowych KNF (dział III).
To wszystko, jeśli chodzi o wymogi prawne, które dotyczą pracy agenta kredytowego. W pracy pośrednika kredytowego przydaje się też doświadczenie zawodowe oraz kwalifikacje.
Dlaczego warto nawiązać współpracę z ekspertem finansowym?
Jest wiele powodów, dla jakich warto zdecydować się na współpracę z ekspertem kredytowym, np. Fines. Najistotniejsze aspekty to przede wszystkim:
- Brak jakichkolwiek opłat za korzystanie z pomocy
- Dostęp do wielu narzędzi pozwalających na porównywanie i wyszukiwanie ofert kredytów/pożyczek
- Oszczędność czasu i pieniędzy
- Możliwość podpisania najkorzystniejszej na rynku umowy kredytowej.
Jeśli chcesz znaleźć dla siebie jak najciekawszą propozycję kredytu hipotecznego lub gotówkowego, koniecznie wybierz sprawdzonego eksperta kredytowego. Na pewno nie pożałujesz swojej decyzji, a podczas jednej wizyty w placówce partnerskiej dopełnisz formalności i poznasz szczegóły finansowania. Zarówno zadaniem eksperta kredytowego, jak i doradcy jest przedstawienie wszystkich dostępnych propozycji finansowania, zasugerowanie najlepszej oferty, a także pomoc w dopełnieniu formalności kredytowych.