fbpx

Złóż wniosek bez wychodzenia z domu.

Jeśli poszukujesz dodatkowej gotówki a nie możesz odwiedzić naszego biura,
serdecznie zachęcamy do złożenia wniosku przez Internet.

Kliknij przycisk złóż wniosek przy interesującej Cię ofercie.

Produkt
Kwoty
Akceptowane źródła dochodu
RRSO
Produkt
Kwoty
od 800 zł
do 20 000 zł
Akceptowane źródła dochodu
 • Umowa o pracę/zlecenie/o dzieło,
 • Emerytura/Renta/ Zasiłek przedemerytalny
 • Działalność/ gospodarcza/Kontrakt/Gospodarstwo rolne
 • Inne
RRSO
77,12%
Produkt
Kwoty
do 3000 zł
Akceptowane źródła dochodu
 • umowa o pracę/ umowa zlecenie/ o dzieło/ kontrakt
 • Renta/ emerytura/ zasiłek przedemerytalny
 • zasiłek
 • gospodarstwo rolne
 • działalność gospodarcza
 • 500 +
 • Alimenty
 • inne
RRSO
144,00%
10.06.2022
4 min czytania

Dlaczego stopy procentowe rosną? Jakie są prognozy ekspertów? Aktualizacja listopad 2022

8 czerwca odbyło się kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. To właśnie wtedy RPP zdecydowała się na kolejną sporą podwyżkę stopy procentowej aż o 0,75 pp. Na tę chwilę (czerwiec 2022) główna stopa NBP wynosi więc 6%. Według ekonomistów kolejne podwyżki w miesiącach wakacyjnych są wręcz nieuniknione. Konsekwencją decyzji RPP o podniesieniu stóp procentowych jest także wzrost stawki WIBOR(R), która przekłada się bezpośrednio na wysokość rat kredytów gotówkowych oraz hipotecznych zaciągniętych na zmiennej stopie oprocentowania. Sprawdź, co czeka kredytobiorców i resztę społeczeństwa według ekonomistów w kraju oraz jak podniesienie stawki bazowej oprocentowania przez RPP wpłynęło na życie kredytobiorców.

Strona główna > Porady > Dlaczego stopy procentowe rosną? Jakie są prognozy ekspertów? Aktualizacja listopad 2022

stopy procentowe - prognozy

Dlaczego RPP regularnie podnosi stopy procentowe w Polsce?

Inflacja w Polsce na chwilę obecną stale wzrasta, a to prowadzi do znacznego spadku wartości pieniądza oraz wzrostu cen towarów w sklepach i nie tylko. Wszytko to, co związane ze stale rosnącą inflacją sprowadza się do konieczności podejmowania tak kluczowych decyzji przez RPP, jak właśnie regularne podnoszenie stóp procentowych w kraju. W maju 2022 roku odnotowano rekordową wartość inflacji już od wielu lat, która wyniosła aż 13,9%. Warto wspomnieć, że cel inflacyjny Banku Centralnego zakładał maksymalną inflację na poziomie 2,5% z prognozą symetrycznych odchyleń o maksymalnie 1 punkt procentowy.

Rada Polityki Pieniężnej już od kilku miesięcy regularnie podnosi stopy procentowe w Polsce, aby móc wyhamować poziom inflacji. Takie działania mają raczej charakter długofalowy, a więc na pierwsze efekty należy poczekać co najmniej do końca roku.

Regularne podnoszenie stóp procentowych uderza głównie w kredytobiorców, choć to właśnie ci na zmiennej stopie procentowej są narażeni na wzrosty wysokości miesięcznych rat zobowiązań finansowych. Wraz ze wzrostem poziomu stóp procentowych wzrasta także WIBOR(R) 3M oraz WIBOR(R) 6M.

Na co wpływa podwyżka stóp procentowych?

Podwyżka stóp procentowych przez RPP wpływa na wiele czynników – nie tylko na kredyty gotówkowe i hipoteczne ze zmienną stopą procentową. Nie ulega wątpliwości, że przykład kredytu najlepiej obrazuje wzrost stóp procentowych i ich oddziaływanie na obciążenia portfeli kredytobiorców. Dla przykładu: kredyt hipoteczny na kwotę 330 tys. złotych zaciągnięty na 25 lat przy zmiennej stopie procentowej na podstawie WIBOR(R) 3M obecnie będzie obowiązywać rata miesięczna na poziomie ponad 2,5 tys. złotych (przy założeniu marży w okolicach 2,3%).

Leasingi to również grupa produktów finansowych, które są pod mocnym wpływem wysokości stóp procentowych w kraju. Wraz z ich wzrostem zwiększają się koszty leasingu dla przedsiębiorców w wyniku czego taka forma finansowania samochodu służbowego jest coraz mniej atrakcyjna. Warto dodać też, że podwyżki stóp procentowych wpływają także na wiele innych czynników. Są to między innymi lokaty bankowe, które po wzroście oprocentowania bazowego powinny być znacznie lepiej oprocentowane. Obecnie stawki oprocentowania dla depozytów w niektórych bankach wynoszą już 6%. Takie wartości nie były spotykane w przypadku lokat bankowych już od wielu lat. Stałe i regularne podnoszenie wartości stóp procentowych ma też inne, długofalowe skutki. Takie działania RPP oddziałują bezpośrednio też na kredyty gotówkowe i pożyczki pozabankowe. Odnosząc się do nowego poziomu stóp procentowych, już od 9 czerwca 2022 maksymalne oprocentowanie dla tego typu zobowiązań finansowych może wynieść maksymalnie 19%.

Wartość polskiej waluty również jest bezpośrednio zależna od tego, jaki jest poziom stóp procentowych w kraju oraz wysokość inflacji. RPP aktualnie regularnie podwyższa poziom oprocentowania, aby zapewnić stabilność waluty i tym samym wyhamować nagłe podwyżki cen żywności, paliw i ogólne podwyższenie kosztów życia codziennego.

Stopy procentowe a inflacja w Polsce 2022

Wzrost stopy referencyjnej w wyniku podwyżki RPP 8 czerwca 2022 aż do 6% ma na celu wyhamowanie inflacji w długofalowym rozrachunku. Wstępne dane GUS na maj 2022 roku mówią jasno, iż inflacja w Polsce osiągnęła poziom prawie 14%. To bardzo dużo biorąc pod uwagę fakt, że na początku 2022 roku poziom inflacji oscylował w granicy niecałych 3%. Warto dodać, że im wyższy poziom inflacji w Polsce w 2022 roku, tym większe prawdopodobieństwo, że RPP dalej będzie podnosić stopy procentowe, aż do czasu jej wyhamowania. Według ekonomistów taki proces może potrwać nawet kilka lat, gdyż efekty działań Rady Polityki Pieniężnej nigdy nie są widoczne natychmiast po ich wprowadzeniu.

Jak długo stopy procentowe będą rosnąć? Prognozy ekspertów finansowych

Ekonomiści Banku Pekao SA jasno wskazują, że już 9. podwyżka stóp procentowych, która wyniosła 0,75pp bazowych była czystą formalnością. Głównym powodem takich działań RPP jest już dwucyfrowa inflacja, która zdaje się wcale nie wyhamowywać. Specjaliści tego banku spodziewają się jeszcze jednej podwyżki bazowej stopy procentowej do poziomu maksymalnie 6,5%. Na tym wyniku RPP powinno zakończyć cykl podwyżek i poczekać na pierwsze efekty swoich działań.

Dla osób posiadających kredyty hipoteczne ze zmienną stopą procentową to kolejny wzrost miesięcznych rat o około 150 złotych (dla zobowiązań hipotecznych na kwoty rzędu 300 tys. zł). Według specjalistów banku Pekao SA apogeum wzrostu stóp procentowych powinno mieć miejsce na tegorocznych wakacjach. Po tym czasie ciężko jednak spodziewać się nagłego spadku poziomu inflacji z wartości, które są już dwucyfrowe.

Stopy procentowe w Polsce – aktualizacja wrzesień 2022

WIBOR 3M w czerwcu 2022 roku osiągnął pułap 6%, natomiast kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w lipcu potwierdziło przewidywania ekonomistów. RPP zadecydowało o podniesieniu stóp procentowych o kolejne 0,50 pb do poziomu 6,5%. Była to już 10 z rzędu podwyżka stóp procentowych, która dotknęła głównie kredytobiorców w Polsce. Sierpniowe posiedzenie RPP nie było decyzyjne, a więc nie podjęto kolejnej decyzji o podwyżkach stóp procentowych.

Rada Polityki Pieniężnej na obradach 7 września 2022 roku podjęła decyzję o 11 podwyżce stóp procentowych o kolejne 0,25 pb. Oznacza to, że aktualnie stopa referencyjna wynosi 6,75%, a ekonomiści przewidują, że w kolejnym miesiącu nastąpi jeszcze jedna podwyżka o kolejne 0,25 pb.

Tuż przed wrześniowymi obradami RPP bank ING zamieścił w swoich mediach społecznościowych wpis "Z cyklem podwyżek nie pożegnamy się tak szybko” – okazuje się, że bank miał rację. Specjaliści banku Pekao w tym samym czasie stwierdzili: "W kraju kluczowym wydarzeniem jest środowe posiedzenie RPP, na którym spodziewamy się podwyżki stóp o 25pb”. Był to strzał w dziesiątkę, gdyż właśnie na taką podwyżkę zdecydowało się RPP na ostatnim posiedzeniu. Pojawiają się jednak głosy, że Rada Polityki Pieniężnej na poziomie 7% zakończy cykl podwyżek stóp procentowych i pozwoli nieco odetchnąć kredytobiorcom.

Stopy procentowe w Polsce – aktualizacja październik/listopad 2022

Posiedzenia RPP odbyły się 5 października oraz 9 listopada. Te dwie daty były sporym zaskoczeniem zarówno dla kredytobiorców, jak i analityków, gdyż Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na dalsze zacieśnianie polityki finansowej. Zgodnie z wypowiedzią Adama Glapińskiego – cykl podwyżek nie został jeszcze zakończony, a jedynie wstrzymany. Wstępne projekcje inflacji, które zostały przedstawione tuż po posiedzeniu listopadowym, wskazują, że obecnie nie ma przesłanek do dalszych wzrostów stóp procentowych. Według wskazań NBP inflacja powinna wyhamowywać już w 2025 roku, natomiast jej szczyt powinien mieć miejsce na przełomie kilku najbliższych miesięcy. Przed nami jeszcze grudniowe posiedzenie RPP, na którym po raz kolejny zostaną podjęte dyskusje na temat tego, na jakim poziomie należy utrzymywać stopy procentowe w Polsce.

0 0 oceny
 
Subscribe
Powiadom o
guest
Twoja ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments