fbpx

Złóż wniosek bez wychodzenia z domu.

Jeśli poszukujesz dodatkowej gotówki a nie możesz odwiedzić naszego biura,
serdecznie zachęcamy do złożenia wniosku przez Internet.

Kliknij przycisk złóż wniosek przy interesującej Cię ofercie.

Produkt
Kwoty
Akceptowane źródła dochodu
RRSO
Produkt
Kwoty
od 800 zł
do 20 000 zł
Akceptowane źródła dochodu
 • Umowa o pracę/zlecenie/o dzieło,
 • Emerytura/Renta/ Zasiłek przedemerytalny
 • Działalność/ gospodarcza/Kontrakt/Gospodarstwo rolne
 • Inne
RRSO
77,12%
Produkt
Kwoty
do 3000 zł
Akceptowane źródła dochodu
 • umowa o pracę/ umowa zlecenie/ o dzieło/ kontrakt
 • Renta/ emerytura/ zasiłek przedemerytalny
 • zasiłek
 • gospodarstwo rolne
 • działalność gospodarcza
 • 500 +
 • Alimenty
 • inne
RRSO
144,00%
25.10.2022
3 min czytania

Czyszczenie BIK – czy można wyczyścić złą historię kredytową?

Czyszczenie BIK-u to kontrowersyjny temat, który budzi wiele wątpliwości. W większości przypadków nie jest możliwe modyfikowanie treści widniejących w BIK-u, szczególnie jeśli mówimy o niekorzystnych informacjach. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie ma takiej opcji. Zobacz, kiedy można wyczyścić BIK i jakich informacji to dotyczy.

Strona główna > Porady > Czyszczenie BIK – czy można wyczyścić złą historię kredytową?

czy można wyczyścić bik

Jakie informacje znajdują się BIK?

W BIK (Biurze Informacji Kredytowej) znajdują się dane na temat wszystkich kredytobiorców i części pożyczkobiorców dotyczące zobowiązań zaciągniętych w bankach, SKOK-u oraz innych instytucjach współpracujących z BIK. Są tutaj zarówno informacje o kredytach spłacanych w terminie, jak i dane na temat opóźnień.

Dowiedz się więcej na temat Biura Informacji Kredytowej.

Jak długo dane są przechowywane w BIK?

Przy terminowej spłacie informacje o kredycie są widoczne tylko wtedy, gdy kredytobiorca wyraził na to zgodę (po zakończeniu spłaty). Jeśli natomiast występują opóźnienia oraz minęło 60 dni od terminu spłaty i jednocześnie upłynęły kolejne 30 dni od czasu wezwania do spłaty przez instytucję finansową, dane w BIK mogą pozostać bez Twojej zgody nawet przez 5 lat. Dopiero po tym okresie można wnioskować o usunięcie danych dotyczących nieterminowej spłaty kredytu.

Dobra historia kredytowa w BIK podnosi wiarygodność kredytową i wówczas wpisy widniejące w tej bazie działają na Twoją korzyść. Jeśli przy wnioskowaniu o finansowanie okaże się jednak, że w BIK widnieją negatywne informacje, prawdopodobnie Twój wniosek zostanie odrzucony przez bank.

W tej sytuacji można szukać tzw. pożyczek bez BIK, ale pamiętaj, że godne zaufania instytucje pozabankowe sprawdzają wówczas inne bazy dłużników, więc nie daje to gwarancji uzyskania finansowania.

Nasuwa się zatem pytanie, czy można modyfikować dane znajdujące się w tej bazie? Wielu kredytobiorców interesuje się usługą czyszczenia BIK-u, zastanawiając się, czy rzeczywiście można wpłynąć na BIK w taki sposób, aby usunąć z raportu negatywne dane na swój temat.

Czy można wyczyścić historię w BIK?

Jak czytamy na stronie Biura Informacji Kredytowej, historię można “wyczyścić” wyłącznie w 3 przypadkach:

 • jeśli kredyt został spłacony terminowo (dotyczy pożyczek spłaconych w terminie, jak i tych, w których opóźnienie w spłacie nie przekroczyło 60 dni), możesz wycofać zgodę na przetwarzanie informacji o sobie
 • jeśli minęło 5 lat od uregulowania kredytu, w którym doszło do braku spłaty w terminie powyżej 60 dni (informacje o nieterminowo spłaconym kredycie możesz usunąć po wycofaniu zgody na przetwarzanie informacji po upływie 5 lat)
 • w bazie widnieją nieaktualne lub nieprawidłowe informacje na temat Twoich zobowiązań.

Należy przy tym zaznaczyć, że nie występuje tutaj działanie w postaci “czyszczenia” informacji, ale wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych lub aktualizacji nieprawidłowych danych na temat Twoich zobowiązań.

Kto może wyczyścić BIK? Firma czy kredytobiorca?

Na rynku występuje coraz więcej firm świadczących usługę “czyszczenia BIK-u” za niemałe pieniądze. Jest to kusząca opcja, ale niestety tylko na pozór. Okazuje się bowiem, że niemożliwe jest, aby firma zewnętrzna usunęła dane z BIK-u. Jedynie sama zainteresowana osoba, której dane widnieją w BIK-u, może wnioskować o wyczyszczenie negatywnej historii, przy czym jest to możliwe tylko w przypadkach opisanych w poprzednim akapicie.

Wyjątkiem jest edytowanie lub usunięcie wpisu przez instytucję, która go dodała, czyli np. bank, który udzielił nam zobowiązania.

Wykreślenie informacji w BIK przez zewnętrzną firmę nie jest zatem realne. Tego typu firmy mogą jedynie pomóc w pozbyciu się wpisów BIK, ale tylko w zakresie, w którym możesz zrobić to samodzielnie i za darmo, w prosty sposób. Skorzystanie z płatnych usług czyszczenia BIK-u nie ma zatem większego uzasadnienia. Pamiętaj jednak, że możesz udać się do jednego z biur Fines Operator Bankowy, gdzie ekspert finansowy bezpłatnie podpowie Ci, jakie kroki podjąć, by wyczyścić BIK, a także jak poprawić swoją zdolność kredytową.

Jak wyczyścić BIK? Instrukcja krok po kroku

Jeśli dotyczy Cię jeden z przypadków, w których dopuszczalne jest wyczyszczenie historii BIK, możesz spróbować edytować swoją historię kredytową, postępując zgodnie z poniższymi krokami.

 1. Zamów raport BIK ze strony Biura Informacji Kredytowej, aby sprawdzić, jakie dane się w nim znajdują. Niewykluczone, że będą widnieć tutaj informacje z błędami lub nieprawdziwe.
 2. Przeanalizuj raport, weryfikując, w których zobowiązaniach występowały zaległości lub niezgodność danych.
 3. Wnioskuj o “wyczyszczenie danych”:
  • wyślij wniosek do BIK z prośbą o wyczyszczenie poszczególnych informacji poprzez wycofanie zgody na przetwarzanie danych na Twój temat, jeśli od zobowiązania spłacanego nieterminowo (opóźnienie w spłacie powyżej 60 dni) minęło 5 lat, licząc od momentu jego uregulowania
  • cofnij zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez BIK, jeśli Twoje zobowiązanie zostało spłacone terminowo, bez incydentów z opóźnieniami – nie jest to jednak działanie, które pozytywnie wpłynie na historię kredytową
  • wyślij wniosek do instytucji finansowej, która dokonała błędnego wpisu do BIK-u na temat kredytu. Bank ma 30 dni na rozpatrzenie reklamacji i jeśli nie otrzymasz odpowiedzi, jest ona uznana za rozpatrzoną. Pismo należy wysłać następnie listem poleconym do Biura Informacji Kredytowej.

Ile kosztuje czyszczenie historii kredytowej w BIK?

Czyszczenie historii kredytowej w BIK – a raczej wycofanie zgody o przetwarzaniu danych osobowych lub uregulowanie nieprawdziwych informacji – jest darmowe, podobnie, jak i pobranie raportu z BIK na swój temat (raz na 6 miesięcy jest to usługa bezpłatna). Jedynym kosztem jest wykonanie przelewu weryfikacyjnego przy zakładaniu konta na stronie Biura Informacji Kredytowej w kwocie 1 zł. Jeśli chcesz częściej niż raz na pół roku uzyskiwać raporty na swój temat, możesz wykupić jednorazowy dostęp do 1 raportu za 39 zł lub pakietu 6 raportów na 12 miesięcy za 99 zł (w pakiecie znajdują się także alerty BIK).

0 0 oceny
 
Subscribe
Powiadom o
guest
Twoja ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments