fbpx

Złóż wniosek bez wychodzenia z domu.

Jeśli poszukujesz dodatkowej gotówki a nie możesz odwiedzić naszego biura,
serdecznie zachęcamy do złożenia wniosku przez Internet.

Kliknij przycisk złóż wniosek przy interesującej Cię ofercie.

Produkt
Kwoty
Akceptowane źródła dochodu
RRSO
Produkt
Kwoty
od 800 zł
do 20 000 zł
Akceptowane źródła dochodu
 • Umowa o pracę/zlecenie/o dzieło,
 • Emerytura/Renta/ Zasiłek przedemerytalny
 • Działalność/ gospodarcza/Kontrakt/Gospodarstwo rolne
 • Inne
RRSO
77,12%
Produkt
Kwoty
do 3000 zł
Akceptowane źródła dochodu
 • umowa o pracę/ umowa zlecenie/ o dzieło/ kontrakt
 • Renta/ emerytura/ zasiłek przedemerytalny
 • zasiłek
 • gospodarstwo rolne
 • działalność gospodarcza
 • 500 +
 • Alimenty
 • inne
RRSO
144,00%
19.07.2022
3 min czytania

Czy można wziąć kredyt gotówkowy na umowę-zlecenie lub o dzieło?

Szacuje się, że około 20-30% Polaków pracuje w oparciu o umowy czasowe oraz cywilnoprawne, czyli umowę-zlecenie lub o dzieło. Nierozsądne ze strony banków byłoby zamknięcie się na tak dużą grupę klientów. Szczególnie że spora część tych osób to ludzie młodzi, którzy chętnie zaciągają zobowiązania kredytowe. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się zagadnieniu, czy można uzyskać kredyt gotówkowy w banku, mając tylko umowę o dzieło lub umowę-zlecenie.

Strona główna > Porady > Czy można wziąć kredyt gotówkowy na umowę-zlecenie lub o dzieło?

kredyt gotówkowy - umowy cywilnoprawne

Czy bank udzieli kredytu gotówkowego na umowę o dzieło lub umowę zlecenie?

Zdecydowana większość banków w Polsce udzieli kredytu gotówkowego osobie, która posiada dochód tylko z tytułu umowy-zlecenia lub o dzieło. Należy jednak zauważyć, że każda instytucja ma inne wymagania odnośnie dokumentacji i czasu trwania takiej umowy. O ile w wielu przypadkach przy umowie o pracę wystarczą już nawet 3 przepracowane miesiące, o tyle przy umowach cywilnoprawnych najczęściej banki będą wymagać minimum 6-, a nawet 12-miesięcznej historii zatrudnienia.

Rodzaj umowy nie pozostaje bez wpływu na zdolność kredytową. Oznacza to, że na przykład osoba z umową o pracę na czas nieokreślony może otrzymać więcej środków niż pracownik z umową-zlecenie lub o dzieło. Nawet jeśli miesięczny dochód w obu przypadkach jest taki sam.

Jeśli pracujesz w oparciu o umowę cywilnoprawną, zadbaj o to, żeby Twoje wynagrodzenie wpływało na jeden rachunek bankowy. Dzięki temu będzie Ci łatwiej udokumentować dochód.

Kredyt gotówkowy na umowę-zlecenie lub o dzieło – warunki i wymagane dokumenty

Jakie warunki musisz spełniać, by starać się o kredyt na umowę cywilnoprawną?

Wymagany okres zatrudnienia

Z reguły będzie on dłuższy niż w przypadku zwykłej umowy o pracę. Najczęściej będzie to 6-12 miesięcy. Czasami możesz spotkać się z ofertą, gdzie wystarczą tylko 3 miesiące zatrudnienia lub w drugą stronę – na przykład 2 lata. Dodatkowo niektóre banki mogą wymagać, aby umowa obowiązywała określony czas do przodu, nie tylko wstecz.

Ciągłość zatrudnienia

Banki nie patrzą przychylnie na przerwy w zatrudnieniu. Potrafią odrzucić wniosek kredytowy z tego powodu, że przez 1 miesiąc w roku nie było podpisanej umowy. Dlatego pamiętaj, że warto dbać o ciągłość zatrudnienia.

Pracodawca

Lepiej jest podpisywać kolejne umowy z jednym pracodawcą niż co miesiąc z innym. W ocenie banków świadczy to o większej stabilności Twojego zatrudnienia.

Jakich dokumentów może oczekiwać od Ciebie bank przy kredycie gotówkowym na umowę-zlecenie lub o dzieło?

Wyciągi z konta bankowego

Prawie na pewno bank zechce spojrzeć na wyciągi z Twojego rachunku. Dlatego warto zadbać o to, by wynagrodzenie wpływało zawsze na ten sam rachunek bankowy. Zazwyczaj będą to wyciągi z 3 lub 6 ostatnich miesięcy.

Wcześniejsze i aktualne umowy

To drugi najpopularniejszy rodzaj dokumentów, jakich banki mogą wymagać przy udzielaniu kredytu na umowy cywilnoprawne.

Zaświadczenie od pracodawcy

Najczęściej bank poprosi o zaświadczenie na swoim własnym druku. Wystarczy, że przekażesz je pracodawcy do wypełnienia i uzupełnione zaniesiesz do banku. Zwróć uwagę swojemu zleceniodawcy na to, żeby w takim przypadku dokładnie wypełnił wszystkie wymagane rubryki. Inaczej zaświadczenie nie zostanie przyjęte i pracodawca będzie musiał wypełnić je ponownie, co wydłuży procedurę kredytową.

PIT za poprzedni rok

Możliwe, że przedstawiciel banku będzie chciał zweryfikować, czy Twoje zatrudnienie jest realne i stabilne. Dlatego może poprosić Cię o dostarczenie PIT-u za zeszły rok.

W jakich bankach mogę starać się o kredyt gotówkowy na umowę o dzieło lub umowę zlecenie?

Szukając kredytu, warto udać się do eksperta Fines, który dobierze najlepsze dla Ciebie rozwiązanie finansowe. Dzięki temu oszczędzisz cenny czas, który w przeciwnym wypadku musiałbyś poświęcić na bieganie po bankach w poszukiwaniu odpowiedniej oferty.

Oto lista kilku banków, które udzielają kredytów gotówkowych w oparciu o umowę-zlecenie lub o dzieło:

Alior Bank – akceptuje umowy-zlecenia lub o dzieło z określoną datą do końca ich obowiązywania. Możesz w nim uzyskać do 200 000 zł finansowania.
Getin Bank – wymaga min. 6 miesięcy zatrudnienia na podstawie umowy-zlecenia lub o dzieło. Maksymalna kwota kredytu to 300 000 zł.
BNP Paribas – ten bank udziela kredytów na wyżej wymienione umowy, do 200 000 zł na dowolny cel.
Ikano Bank – akceptuje dochody z tytułu umów-zlecenie lub o dzieło. Kwota finansowania wynosi do 150 000 zł.
mBank – możesz w nim otrzymać nawet do 180 000 zł, mając umowę cywilnoprawną.
Bank Pocztowy – do 200 000 zł, również na umowy cywilnoprawne.
Santander – czyli rekordowe 300 000 zł. Bank akceptuje umowy-zlecenia i o dzieło.

Czy w przypadku umowy zlecenie lub o dzieło otrzymam mniej korzystne warunki kredytu gotówkowego?

Nie jest prawdą, że w przypadku kredytu na umowę-zlecenie lub dzieło warunki cenowe kredytu są gorsze. Oferty dla wszystkich klientów, niezależnie od rodzaju zatrudnienia, są takie same. Oznacza to, że oprocentowanie, prowizja czy ubezpieczenie kredytu wziętego w oparciu o umowę cywilnoprawną jest takie samo, jak w przypadku zobowiązania na umowę o pracę. Możesz natomiast otrzymać mniejszą kwotę kredytu lub też może zostać on udzielony na krótszy okres.

0 0 oceny
 
Subscribe
Powiadom o
guest
Twoja ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments