fbpx

Złóż wniosek bez wychodzenia z domu.

Jeśli poszukujesz dodatkowej gotówki a nie możesz odwiedzić naszego biura,
serdecznie zachęcamy do złożenia wniosku przez Internet.

Kliknij przycisk złóż wniosek przy interesującej Cię ofercie.

Produkt
Kwoty
Akceptowane źródła dochodu
RRSO
Produkt
Kwoty
od 800 zł
do 20 000 zł
Akceptowane źródła dochodu
 • Umowa o pracę/zlecenie/o dzieło,
 • Emerytura/Renta/ Zasiłek przedemerytalny
 • Działalność/ gospodarcza/Kontrakt/Gospodarstwo rolne
 • Inne
RRSO
77,12%
Produkt
Kwoty
do 3000 zł
Akceptowane źródła dochodu
 • umowa o pracę/ umowa zlecenie/ o dzieło/ kontrakt
 • Renta/ emerytura/ zasiłek przedemerytalny
 • zasiłek
 • gospodarstwo rolne
 • działalność gospodarcza
 • 500 +
 • Alimenty
 • inne
RRSO
144,00%
04.10.2022
3 min czytania

Co robić, gdy masz problem ze spłatą kredytu? 8 wskazówek

Problemy ze spłatą kredytów gotówkowych, hipotecznych oraz innych zobowiązań finansowych pojawiają się coraz częściej u wielu osób. Wynika to głównie ze względu na stale rosnące koszty życia oraz wzrost stóp procentowych wraz z szalejącą inflacją. Powodów, które generują problemy ze spłatą zobowiązań może być wiele. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób można odciążyć swój domowy budżet i wyjść obronną ręką z problemów ze spłatą kredytów i pożyczek. Poznaj 8 najskuteczniejszych wskazówek, które pomogą Ci rozwiązać problemy finansowe.

Strona główna > Porady > Co robić, gdy masz problem ze spłatą kredytu? 8 wskazówek

problemy z kredytem

Problem ze spłatą kredytu – co zrobić?

Wszelkie problemy ze spłatą kredytów pojawiają się głównie wtedy, kiedy:

 • Stracisz pracę lub główne źródło dochodu
 • Pracodawca obniży pensje pracownicze
 • Raty kredytów ulegną nagłemu wzrostowi
 • Jeden z kredytobiorców poważnie zachoruje
 • Rodzina się powiększy
 • Dojdzie do śmierci kredytobiorcy lub jednego z kredytobiorców
 • Nieumiejętnie zarządzasz swoim budżetem domowym.

Znasz już podstawowe powody, przez które możesz mieć problemy ze spłatą kredytu – zarówno hipotecznego, jak i gotówkowego. Na szczęście specjaliści oraz banki proponują kilka ciekawych rozwiązań, które pozwalają na skuteczne zażegnanie problemów finansowych. Chcesz wiedzieć, co to za rady? Przede wszystkim, zanim zdecydujesz się na kredyt lub pożyczkę, dokładnie przeanalizuj swoje możliwości finansowe. Dzięki temu unikniesz sytuacji, że w skali miesiąca zabraknie Ci pieniędzy na spłatę raty. Pierwsze czynności, jakie warto podjąć w razie problemów ze spłatą zobowiązań finansowych, to:

 • Redukcja miesięcznych wydatków na używki i niepotrzebne rzeczy
 • Zwiększenie dochodów np. nowa praca
 • Wystosowanie pisma do banku o pomoc w znalezieniu rozwiązania
 • Skorzystanie z pomocy rządowej w razie problemów ze spłatą kredytu np. ustawowe wakacje kredytowe.

Sprawdź też nasz artykuł, w którym radzimy, jak oszczędzać w dobie inflacji.

Problemy ze spłatą kredytów i pożyczek – najlepsze rozwiązania

W razie jakichkolwiek problemów ze spłatą kredytów i pożyczek możesz skorzystać z co najmniej kilku opcji pomocy – zarówno tej po stronie banku, jak i rządu. Oto lista rozwiązań, które działają z wysoką skutecznością i pozwalają na zredukowanie problemów ze spłatą kredytów.

1. Restrukturyzacja kredytu

Każdy, kto ma problemy ze spłatą długów wobec banku powinien pomyśleć o takiej formie rozwiązania kłopotów finansowych. Po złożeniu wniosku do banku, możesz liczyć na zmianę parametrów kredytu, które będą prawdopodobnie korzystniejsze. W ramach restrukturyzacji ban, oprocentowania oraz wydłużenie okresu kredytowania, co zmniejszy miesięczną ratę.

2. Konsolidacja kredytu

Decydując się na skonsolidowanie zobowiązań, możesz pozbyć się problemów ze spłatą zadłużenia w banku. Dzięki temu połączysz kilka mniejszych długów w jeden większy, ale z mniejszą miesięczną ratą. Najciekawsze oferty kredytów konsolidacyjnych znajdziesz np. w biurze kredytowym Fines, gdzie z pomocą eksperta porównasz oferty wielu banków.

3. Refinansowanie kredytu

To popularna opcja wyjścia z problemów finansowych, szczególnie jeśli chodzi o kredyty hipoteczne. Przeniesienie zobowiązania z jednego banku do drugiego powoduje, iż można uzyskać znacznie lepsze warunki niż początkowo. Korzystając z opcji refinansowania, możesz też otrzymać dodatkowe środki na dowolny cel, o ile pozwala na to Twoja zdolność kredytowa.

4. Ustawowe wakacje kredytowe

Rządowe wakacje kredytowe zostały wprowadzone przez rząd w 2022 roku. Pozwalają na zawieszenie aż 8 rat kapitałowo-odsetkowych dla kredytów hipotecznych (4 raty w 2022 roku oraz 4 raty w 2023 roku – raz na kwartał).

5. Fundusz wsparcia kredytobiorców

To forma pomocy oferowana przez rząd dla kredytobiorców, którzy znaleźli się w naprawdę trudnej sytuacji finansowej. W tym przypadku możesz starać się o pomoc w wysokości świadczenia do 2 tys. zł miesięcznie przez 3 lata. Aby jednak otrzymać świadczenie, kredytobiorcy muszą spełniać szereg warunków. Więcej na ten temat przeczytasz na rządowej stronie funduszu wsparcia kredytobiorców.

6. Zmiana oprocentowania kredytu

Zmiana oprocentowania to skuteczna opcja, aby uchronić się przed podwyżkami stóp procentowych. Możesz złożyć wniosek do banku o zmianę oprocentowania ze zmiennego na stałe lub po prostu przenieść swój kredyt do innego banku na nowych warunkach.

7. Zawieszenie spłaty rat

Większość instytucji finansowych w Polsce pozwala na zawieszenie spłaty raty kredytu. Taka pomoc dotyczy całej raty kapitałowo-odsetkowej lub tylko części kapitałowej lub odsetkowej. W zależności od oferty banku zawiesisz nawet do kilku miesięcy spłaty w skali roku, a to pozwoli Ci nieco odciążyć swój domowy budżet.

8. Upadłość konsumencka

Można powiedzieć, że upadłość konsumencka to ostateczność w sytuacji, kiedy nie jesteś w stanie spłacić żadnego z zaciągniętych zobowiązań. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej oznacza, że sąd przeznaczy całość dochodów oraz majątek na spłatę zobowiązań finansowych w ramach programu planu spłaty wierzycieli.

Teraz już znasz najskuteczniejsze sposoby na pozbycie się problemów ze spłatą kredytów i pożyczek. Pamiętaj, że opóźnienia w spłacie powodują szereg przykrych konsekwencji, jak np. naliczanie odsetek karnych, rozpoczęcie procesów windykacyjnych, a finalnie nawet wizytę komornika. W razie jakichkolwiek kłopotów finansowych zawsze przeanalizuj wszystkie możliwe formy pomocy i wybierz taką, która pozwoli Ci na wyjście z problemów związanych ze spłatą kredytów gotówkowych, hipotecznych oraz pożyczek.

5 1 ocena
 
Subscribe
Powiadom o
guest
Twoja ocena
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
damianek
damianek
1 rok temu
Twoja ocena :
     

dla mnie kredyty to zło, bo przez nie wpadłemw długi. na szczęście powoli z tego wychodzę, ale też dobrze że kruk mnie windykuje bo oni rozumiejom że ludizom czasem się tak przytrafi gorzej w zyciu