Problem ze spłatą kredytu – co zrobić?
Problem ze spłatą kredytu – co zrobić?
Wszelkie problemy ze spłatą kredytów pojawiają się głównie wtedy, kiedy:
- Stracisz pracę lub główne źródło dochodu
- Pracodawca obniży pensje pracownicze
- Raty kredytów ulegną nagłemu wzrostowi
- Jeden z kredytobiorców poważnie zachoruje
- Rodzina się powiększy
- Dojdzie do śmierci kredytobiorcy lub jednego z kredytobiorców
- Nieumiejętnie zarządzasz swoim budżetem domowym.
Znasz już podstawowe powody, przez które możesz mieć problemy ze spłatą kredytu – zarówno hipotecznego, jak i gotówkowego. Na szczęście specjaliści oraz banki proponują kilka ciekawych rozwiązań, które pozwalają na skuteczne zażegnanie problemów finansowych. Chcesz wiedzieć, co to za rady? Przede wszystkim, zanim zdecydujesz się na kredyt lub pożyczkę, dokładnie przeanalizuj swoje możliwości finansowe. Dzięki temu unikniesz sytuacji, że w skali miesiąca zabraknie Ci pieniędzy na spłatę raty. Pierwsze czynności, jakie warto podjąć w razie problemów ze spłatą zobowiązań finansowych, to:
- Redukcja miesięcznych wydatków na używki i niepotrzebne rzeczy
- Zwiększenie dochodów np. nowa praca
- Wystosowanie pisma do banku o pomoc w znalezieniu rozwiązania
- Skorzystanie z pomocy rządowej w razie problemów ze spłatą kredytu np. ustawowe wakacje kredytowe.
Sprawdź też nasz artykuł, w którym radzimy, jak oszczędzać w dobie inflacji.
Problemy ze spłatą kredytów i pożyczek – najlepsze rozwiązania
Problemy ze spłatą kredytów i pożyczek – najlepsze rozwiązania
W razie jakichkolwiek problemów ze spłatą kredytów i pożyczek możesz skorzystać z co najmniej kilku opcji pomocy – zarówno tej po stronie banku, jak i rządu. Oto lista rozwiązań, które działają z wysoką skutecznością i pozwalają na zredukowanie problemów ze spłatą kredytów.
1. Restrukturyzacja kredytu
Każdy, kto ma problemy ze spłatą długów wobec banku powinien pomyśleć o takiej formie rozwiązania kłopotów finansowych. Po złożeniu wniosku do banku, możesz liczyć na zmianę parametrów kredytu, które będą prawdopodobnie korzystniejsze. W ramach restrukturyzacji ban, oprocentowania oraz wydłużenie okresu kredytowania, co zmniejszy miesięczną ratę.
2. Konsolidacja kredytu
Decydując się na skonsolidowanie zobowiązań, możesz pozbyć się problemów ze spłatą zadłużenia w banku. Dzięki temu połączysz kilka mniejszych długów w jeden większy, ale z mniejszą miesięczną ratą. Najciekawsze oferty kredytów konsolidacyjnych znajdziesz np. w biurze kredytowym Fines, gdzie z pomocą eksperta porównasz oferty wielu banków.
3. Refinansowanie kredytu
To popularna opcja wyjścia z problemów finansowych, szczególnie jeśli chodzi o kredyty hipoteczne. Przeniesienie zobowiązania z jednego banku do drugiego powoduje, iż można uzyskać znacznie lepsze warunki niż początkowo. Korzystając z opcji refinansowania, możesz też otrzymać dodatkowe środki na dowolny cel, o ile pozwala na to Twoja zdolność kredytowa.
4. Ustawowe wakacje kredytowe
Rządowe wakacje kredytowe zostały wprowadzone przez rząd w 2022 roku. Pozwalają na zawieszenie aż 8 rat kapitałowo-odsetkowych dla kredytów hipotecznych (4 raty w 2022 roku oraz 4 raty w 2023 roku – raz na kwartał).
5. Fundusz wsparcia kredytobiorców
To forma pomocy oferowana przez rząd dla kredytobiorców, którzy znaleźli się w naprawdę trudnej sytuacji finansowej. W tym przypadku możesz starać się o pomoc w wysokości świadczenia do 2 tys. zł miesięcznie przez 3 lata. Aby jednak otrzymać świadczenie, kredytobiorcy muszą spełniać szereg warunków. Więcej na ten temat przeczytasz na rządowej stronie funduszu wsparcia kredytobiorców.
6. Zmiana oprocentowania kredytu
Zmiana oprocentowania to skuteczna opcja, aby uchronić się przed podwyżkami stóp procentowych. Możesz złożyć wniosek do banku o zmianę oprocentowania ze zmiennego na stałe lub po prostu przenieść swój kredyt do innego banku na nowych warunkach.
7. Zawieszenie spłaty rat
Większość instytucji finansowych w Polsce pozwala na zawieszenie spłaty raty kredytu. Taka pomoc dotyczy całej raty kapitałowo-odsetkowej lub tylko części kapitałowej lub odsetkowej. W zależności od oferty banku zawiesisz nawet do kilku miesięcy spłaty w skali roku, a to pozwoli Ci nieco odciążyć swój domowy budżet.
8. Upadłość konsumencka
Można powiedzieć, że upadłość konsumencka to ostateczność w sytuacji, kiedy nie jesteś w stanie spłacić żadnego z zaciągniętych zobowiązań. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej oznacza, że sąd przeznaczy całość dochodów oraz majątek na spłatę zobowiązań finansowych w ramach programu planu spłaty wierzycieli.
Teraz już znasz najskuteczniejsze sposoby na pozbycie się problemów ze spłatą kredytów i pożyczek. Pamiętaj, że opóźnienia w spłacie powodują szereg przykrych konsekwencji, jak np. naliczanie odsetek karnych, rozpoczęcie procesów windykacyjnych, a finalnie nawet wizytę komornika. W razie jakichkolwiek kłopotów finansowych zawsze przeanalizuj wszystkie możliwe formy pomocy i wybierz taką, która pozwoli Ci na wyjście z problemów związanych ze spłatą kredytów gotówkowych, hipotecznych oraz pożyczek.
dla mnie kredyty to zło, bo przez nie wpadłemw długi. na szczęście powoli z tego wychodzę, ale też dobrze że kruk mnie windykuje bo oni rozumiejom że ludizom czasem się tak przytrafi gorzej w zyciu