Leasing vs kredyt – jakie są różnice?
Leasing vs kredyt – jakie są różnice?
Przed podjęciem decyzji o wyborze leasingu lub kredytu warto przeanalizować parametry każdej dostępnej oferty. Dla przedsiębiorców kluczową rolę odgrywa w tym przypadku opłacalność podpisania umowy. Chcesz dowiedzieć się, co będzie korzystniejsze dla Ciebie? Sprawdź poniższy poradnik i dokonaj wyboru: leasing albo kredyt firmowy.
Jeśli chodzi o różnice pomiędzy kredytem a leasingiem, możemy wskazać na co najmniej kilka aspektów przemawiających zarówno za jedną, jak i drugą formą finansowania. Poniżej przedstawiamy najważniejsze różnice dla tych dwóch form finansowania skierowanych dla przedsiębiorców.
- Koszty – leasingi dla firm (operacyjny lub finansowy) są najczęściej atrakcyjniejszą forma finansowania pod względem kosztów. Z tego tytułu można skorzystać z licznych ulg podatkowych oraz odpisów amortyzacyjnych. Co więcej, oprocentowanie leasingu jest najczęściej znacznie niższe niż standardowego kredytu firmowego.
- Procedury – leasingobiorcy o wiele szybciej są w stanie przyznać leasing dla firmy. Do pozyskania kredytu firmowego potrzeba nawet kilku dni roboczych, gdzie leasing można otrzymać nawet w ten sam dzień po złożeniu wniosku. Co więcej, w przypadku standardowego leasingu najczęściej nie ma konieczności dostarczania dokumentów dochodowych.
- Amortyzacja i odpisy – środki trwałe to wszystkie przedmioty zakupione na kredyt firmowy lub leasing. Warto jednak dodać, że pojazdy lub maszyny kupione w leasing na firmę mogą być wpisane bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu przedsiębiorstwa.
- Dostępność ofert – choć standardowe kredyty bankowe są dostępne prawie w każdym banku komercyjnym to jednak w celu pokrycia kosztów zakupu pojazdów lub maszyn firmowych o wiele większą dostępnością wyróżniają się leasingi.
Leasing wydaje się nieco korzystniejszym rozwiązaniem, choć wiele zależy od preferencji i potrzeb przedsiębiorstwa. Jeśli liczą się jak najmniejsze koszty finansowania i zachowanie płynności finansowej firmy – warto postawić na leasing. Oczywiście nie wszystkie firmowe koszty można pokryć w ten sposób. Jeśli w grę wchodzi rozwój przedsiębiorstwa i budowa nowej hali przemysłowej – wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie kredyt firmowy, np. inwestycyjny.
Leasing konsumencki, firmowy a kredyt samochodowy – co wybrać?
Leasing konsumencki, firmowy a kredyt samochodowy – co wybrać?
Umowa cywilnoprawna leasingu firmowego występuje w dwóch formach: finansowej i operacyjnej. Niezależnie od wybranego rozwiązania – każda z tych form finansowania jest dostępna wyłącznie dla przedsiębiorców. Na rynku już od dłuższego czasu dostępne są także inne opcje finansowania – także dla klientów indywidualnych. Jakie? To kredyt samochodowy i leasing konsumencki. W poniższej tabeli przedstawiamy najważniejsze różnice tych dwóch form finansowania.
Leasing konsumencki |
Kredyt samochodowy |
|
Prawa własności |
Właścicielem pojazdu jest firma leasingowa na czas trwania umowy. |
Właścicielem pojazdu pozostaje kredytobiorca, a zabezpieczeniem finansowania jest samochód. |
Formalności |
W obydwu przypadkach konieczne jest dostarczenie dokumentów dochodowych dla instytucji finansującej, celem sprawdzania zdolności kredytowej klienta. |
|
Weryfikacja BIK |
TAK |
|
Koszty |
Wymagany najczęściej wkład własny do kilkunastu procent wartości pojazdu. |
Prowizja za udzielenie kredytu samochodowego, koszty ubezpieczeń. |
Ubezpieczenie |
Wymagany pełny pakiet OC, AC i NNW |
Pomiędzy leasingiem konsumenckim a kredytem samochodowym są pewne różnice, które wpływają głównie na koszty finansowania. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku kredytu firmowego (na cele firmowe) oraz leasingu operacyjnego/finansowego.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie dopasowania formy finansowania do swoich potrzeb? Jeśli masz działalność gospodarczą i planujesz leasing, koniecznie wybierz się do placówki kredytowej Fines w swoim regionie. Na miejscu otrzymasz pełne wsparcie merytoryczne i poznasz najlepsze oferty dopasowane do swoich potrzeb.
Leasing firmowy a kredyt – w jakich sytuacjach wybrać konkretną opcję finansowania?
Leasing firmowy a kredyt – w jakich sytuacjach wybrać konkretną opcję finansowania?
Nie da się jednoznacznie wskazać tego, jaka forma finansowania będzie korzystniejsza. Wiele zależy od sytuacji przedsiębiorstwa, a także celu pozyskania nowego źródła wsparcia finansowego. Kredyty powinni wybierać przedsiębiorcy, którzy:
- nie boją się formalności,
- wykazują wysoką zdolność kredytową,
- są zdecydowani na zakup pojazdu, a nie np. wynajem.
Kredyty są dobrym wyborem w celu pokrycia kosztów inwestycji firmowych lub bieżących wydatków związanych z prowadzeniem działalności. Na leasing warto się zdecydować w celu:
- zminimalizowania kosztów finansowania,
- szybkiego pozyskania źródła pieniędzy potrzebnych na zakup środków trwałych.
Wybór pomiędzy leasingiem a kredytem firmowym, to nie taka prosta sprawa. Aby podjąć właściwą decyzję, trzeba uwzględnić kilka składowych, przeanalizować parametry oferty finansowania. Jeśli masz własną działalność i nie wiesz, na co się zdecydować – nie czekaj i skontaktuj się z ekspertem Fines!