fbpx

Złóż wniosek bez wychodzenia z domu.

Jeśli poszukujesz dodatkowej gotówki a nie możesz odwiedzić naszego biura,
serdecznie zachęcamy do złożenia wniosku przez Internet.

Kliknij przycisk złóż wniosek przy interesującej Cię ofercie.

Produkt
Kwoty
Akceptowane źródła dochodu
RRSO
Produkt
Kwoty
od 800 zł
do 20 000 zł
Akceptowane źródła dochodu
  • Umowa o pracę/zlecenie/o dzieło,
  • Emerytura/Renta/ Zasiłek przedemerytalny
  • Działalność/ gospodarcza/Kontrakt/Gospodarstwo rolne
  • Inne
RRSO
77,12%
Produkt
Kwoty
do 3000 zł
Akceptowane źródła dochodu
  • umowa o pracę/ umowa zlecenie/ o dzieło/ kontrakt
  • Renta/ emerytura/ zasiłek przedemerytalny
  • zasiłek
  • gospodarstwo rolne
  • działalność gospodarcza
  • 500 +
  • Alimenty
  • inne
RRSO
144,00%
29.05.2023
3 min czytania

Co lepsze dla firmy kredyt czy leasing?

Leasingi i kredyty to dwie najpopularniejsze formy finansowania wybierane przez przedsiębiorców w Polsce. Właściciele dużych i małych przedsiębiorstw często zadają sobie pytanie, co wybrać: kredyt czy leasing? Zdecydowanie częściej wybierane są leasingi, chociażby ze względu na brak obciążenia zdolności kredytowej przedsiębiorstwa, a także możliwość nabycia dodatkowych środków trwałych z minimum kosztów początkowych.

Strona główna > Porady > Co lepsze dla firmy kredyt czy leasing?

Mężczyzna z brodą w niebieskiej koszuli stoi w drzwiach z założonymi rękoma

Leasing vs kredyt – jakie są różnice?

Przed podjęciem decyzji o wyborze leasingu lub kredytu warto przeanalizować parametry każdej dostępnej oferty. Dla przedsiębiorców kluczową rolę odgrywa w tym przypadku opłacalność podpisania umowy. Chcesz dowiedzieć się, co będzie korzystniejsze dla Ciebie? Sprawdź poniższy poradnik i dokonaj wyboru: leasing albo kredyt firmowy.

Jeśli chodzi o różnice pomiędzy kredytem a leasingiem, możemy wskazać na co najmniej kilka aspektów przemawiających zarówno za jedną, jak i drugą formą finansowania. Poniżej przedstawiamy najważniejsze różnice dla tych dwóch form finansowania skierowanych dla przedsiębiorców.

  1. Koszty – leasingi dla firm (operacyjny lub finansowy) są najczęściej atrakcyjniejszą forma finansowania pod względem kosztów. Z tego tytułu można skorzystać z licznych ulg podatkowych oraz odpisów amortyzacyjnych. Co więcej, oprocentowanie leasingu jest najczęściej znacznie niższe niż standardowego kredytu firmowego.
  2. Procedury – leasingobiorcy o wiele szybciej są w stanie przyznać leasing dla firmy. Do pozyskania kredytu firmowego potrzeba nawet kilku dni roboczych, gdzie leasing można otrzymać nawet w ten sam dzień po złożeniu wniosku. Co więcej, w przypadku standardowego leasingu najczęściej nie ma konieczności dostarczania dokumentów dochodowych.
  3. Amortyzacja i odpisy – środki trwałe to wszystkie przedmioty zakupione na kredyt firmowy lub leasing. Warto jednak dodać, że pojazdy lub maszyny kupione w leasing na firmę mogą być wpisane bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu przedsiębiorstwa.
  4. Dostępność ofert – choć standardowe kredyty bankowe są dostępne prawie w każdym banku komercyjnym to jednak w celu pokrycia kosztów zakupu pojazdów lub maszyn firmowych o wiele większą dostępnością wyróżniają się leasingi.

Leasing wydaje się nieco korzystniejszym rozwiązaniem, choć wiele zależy od preferencji i potrzeb przedsiębiorstwa. Jeśli liczą się jak najmniejsze koszty finansowania i zachowanie płynności finansowej firmy – warto postawić na leasing. Oczywiście nie wszystkie firmowe koszty można pokryć w ten sposób. Jeśli w grę wchodzi rozwój przedsiębiorstwa i budowa nowej hali przemysłowej – wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie kredyt firmowy, np. inwestycyjny.

Leasing konsumencki, firmowy a kredyt samochodowy – co wybrać?

Umowa cywilnoprawna leasingu firmowego występuje w dwóch formach: finansowej i operacyjnej. Niezależnie od wybranego rozwiązania – każda z tych form finansowania jest dostępna wyłącznie dla przedsiębiorców. Na rynku już od dłuższego czasu dostępne są także inne opcje finansowania – także dla klientów indywidualnych. Jakie? To kredyt samochodowy i leasing konsumencki. W poniższej tabeli przedstawiamy najważniejsze różnice tych dwóch form finansowania.

Leasing konsumencki

Kredyt samochodowy

Prawa własności

Właścicielem pojazdu jest firma leasingowa na czas trwania umowy.

Właścicielem pojazdu pozostaje kredytobiorca, a zabezpieczeniem finansowania jest samochód.

Formalności

W obydwu przypadkach konieczne jest dostarczenie dokumentów dochodowych dla instytucji finansującej, celem sprawdzania zdolności kredytowej klienta.

Weryfikacja BIK

TAK

Koszty

Wymagany najczęściej wkład własny do kilkunastu procent wartości pojazdu.

Prowizja za udzielenie kredytu samochodowego, koszty ubezpieczeń.

Ubezpieczenie

Wymagany pełny pakiet OC, AC i NNW

Pomiędzy leasingiem konsumenckim a kredytem samochodowym są pewne różnice, które wpływają głównie na koszty finansowania. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku kredytu firmowego (na cele firmowe) oraz leasingu operacyjnego/finansowego.

Potrzebujesz wsparcia w zakresie dopasowania formy finansowania do swoich potrzeb? Jeśli masz działalność gospodarczą i planujesz leasing, koniecznie wybierz się do placówki kredytowej Fines w swoim regionie. Na miejscu otrzymasz pełne wsparcie merytoryczne i poznasz najlepsze oferty dopasowane do swoich potrzeb.

Leasing firmowy a kredyt – w jakich sytuacjach wybrać konkretną opcję finansowania?

Nie da się jednoznacznie wskazać tego, jaka forma finansowania będzie korzystniejsza. Wiele zależy od sytuacji przedsiębiorstwa, a także celu pozyskania nowego źródła wsparcia finansowego. Kredyty powinni wybierać przedsiębiorcy, którzy:

  • nie boją się formalności,
  • wykazują wysoką zdolność kredytową,
  • są zdecydowani na zakup pojazdu, a nie np. wynajem.

Kredyty są dobrym wyborem w celu pokrycia kosztów inwestycji firmowych lub bieżących wydatków związanych z prowadzeniem działalności. Na leasing warto się zdecydować w celu:

  • zminimalizowania kosztów finansowania,
  • szybkiego pozyskania źródła pieniędzy potrzebnych na zakup środków trwałych.

Wybór pomiędzy leasingiem a kredytem firmowym, to nie taka prosta sprawa. Aby podjąć właściwą decyzję, trzeba uwzględnić kilka składowych, przeanalizować parametry oferty finansowania. Jeśli masz własną działalność i nie wiesz, na co się zdecydować – nie czekaj i skontaktuj się z ekspertem Fines!

0 0 oceny
 
Subscribe
Powiadom o
guest
Twoja ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments