Zastanawiasz się, w jaki sposób działa konsolidacja kredytu? Jeśli potrzebujesz odciążyć swój domowy budżet z wielu miesięcznych zobowiązań, koniecznie rozważ to rozwiązanie. W ten sposób połączysz kilka mniejszych kredytów w jeden, który dostępny będzie z niższą miesięczną ratą. Sprawdź, jak działa konsolidacja w banku i kto może się o nią ubiegać!
Kredyt konsolidacyjny – co to jest i na czym polega?
Kredyt konsolidacyjny – co to jest i na czym polega?
Konsolidacja to nic innego, jak forma finansowania, która pozwala na zespolenie wielu innych zobowiązań finansowych w jedno większe. Jako klient banku możesz płacić wiele różnych kredytów lub pożyczek w tym samym czasie. Każde zobowiązanie to jednak dodatkowe obciążenie dla domowego budżetu. Kredyty konsolidacyjne pozwalają na zmniejszenie miesięcznych wydatków na raty kredytów poprzez ich połączenie. W ramach konsolidacji następuje także ujednolicenie oprocentowania oraz ustalenie stałego harmonogramu spłaty zobowiązania.
Zasada działania kredytu konsolidacyjnego jest prosta. Wystarczy, że złożysz stosowny wniosek, dostarczysz niezbędną dokumentację do banku, a następnie poczekasz na decyzję o przyznaniu finansowania. To wygodny sposób na zażegnanie problemów ze spłatą aktualnych kredytów i pożyczek (w tym również niektórych pożyczek pozabankowych).
Kto może ubiegać się o kredyt konsolidacyjny?
Kto może ubiegać się o kredyt konsolidacyjny?
O kredyt konsolidacyjny może starać się każdy, kto:
- Ma pełną zdolność do czynności prawnych
- Ukończył 18 rok życia
- Posiada zdolność kredytową
- Nie ma negatywnych wpisów w BIK lub innych bazach dłużników.
Powyższe elementy to podstawowe warunki, jakie musisz spełnić jako wnioskujący o kredyt konsolidacyjny w banku. Kiedy spełnisz te podstawowe kryteria, możesz liczyć na wydanie pozytywnej decyzji kredytowej. Pamiętaj jednak, że banki do każdego wniosku podchodzą indywidualnie. Jako potencjalny kredytobiorca zadbaj o to, aby dostarczyć do banku niezbędną dokumentację oraz poprawnie uzupełniony wniosek o konsolidację. Masz problem z samodzielnym uzupełnieniem wniosku i kompletacją dokumentów? Skorzystaj z pomocy eksperta Fines, a cały proces wnioskowania przebiegnie bez zbędnych komplikacji.
Dokumenty wymagane przy kredycie konsolidacyjnym
Dokumenty wymagane przy kredycie konsolidacyjnym
Kiedy decydujesz się na kredyt konsolidacyjny, bank najczęściej poprosi Cię o dostarczenie Twoich dokumentów dochodowych, a także umów zawartych w ramach konsolidowanych kredytów lub innych zobowiązań finansowych. Do najważniejszych dokumentów, jakie są wymagane do konsolidacji zobowiązań, zaliczamy:
- Umowy kredytowe konsolidowanych zobowiązań
- Harmonogram konsolidowanego kredytu lub pożyczki
- Wyciągi z konta bankowego z ostatnich 3, 6 lub 12 miesięcy
- Zaświadczenia o dochodach od pracodawcy.
Z takim kompletem dokumentów oraz uzupełnionym wnioskiem o udzielenie kredytu konsolidacyjnego możesz bez problemu udać się do dowolnej placówki bankowej bądź biura kredytowego Fines celem ich złożenia.
Jakie rodzaje zobowiązań można skonsolidować w ramach kredytu konsolidacyjnego?
Jakie rodzaje zobowiązań można skonsolidować w ramach kredytu konsolidacyjnego?
W ramach konsolidacji bez problemu połączysz w jedno kilka takich zobowiązań finansowych, jak:
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty gotówkowe
- Kredyty odnawialne
- Kredyty ratalne
- Kredyty samochodowe
- Limity na koncie
- Karty kredytowe
- Pożyczki bankowe (rzadziej pozabankowe).
Zawsze dokładnie zapoznaj się z warunkami finansowania, aby dowiedzieć się, że w ramach kredytu skonsolidujesz swoje aktualne kredyty lub pożyczki tak, jak chcesz.
Jak złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny? Krok po kroku
Jak złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny? Krok po kroku
Wniosek o kredyt konsolidacyjny złożysz wygodnie w dowolnej placówce wybranego banku lub w placówce kredytowej Fines Operator Bankowy. Ekspert kredytowy w tym miejscu nie tylko pomoże Ci w uzupełnieniu wniosku, ale także doradzi, na jaką ofertę finansowania warto się obecnie zdecydować.
Pamiętaj, że tylko nieliczne instytucje pozwalają na dopełnienie formalności online. Sam proces wnioskowania o kredyt konsolidacyjny jest dość prosty. Wystarczy, że uzupełnisz wniosek kredytowy, skompletujesz niezbędną dokumentację oraz spełnisz podstawowe wymogi wybranej instytucji. Kiedy dostarczysz kompletną dokumentację wraz z wnioskiem do banku, poczekaj na decyzję kredytową, a następnie w razie pozytywnego wyniku podpisz umowę z bankiem.
Co wpływa na koszty kredytu konsolidacyjnego?
Co wpływa na koszty kredytu konsolidacyjnego?
Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego najczęściej wynika z chęci połączenia kilku innych zobowiązań w jedno z mniejszą miesięczną ratą. Pamiętaj, że wiele czynników ma wpływ na to, jaki będzie ostateczny koszt finansowania. W tym przypadku koszt kredytu zależy w dużej mierze od:
- Wieku wnioskodawcy
- Sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy
- Kwoty, na jaką zostanie udzielony kredyt
- Okresu spłaty zobowiązania.
Im dłuższy okres spłaty zobowiązania w formie kredytu konsolidacyjnego wybierzesz, tym większe odsetki zapłacisz. Pamiętaj, aby zawsze dokładnie przeanalizować oprocentowanie kredytu i prowizję na rzecz banku. W ten sposób dowiesz się, jaki będzie realny koszt podpisania umowy kredytu konsolidacyjnego z wybranym bankiem. Koszt kredytu będzie zawsze większy, kiedy jego udzielenie wiąże się ze sporym ryzykiem dla banku. Kiedy jednak mieścisz się we właściwym przedziale wiekowym i masz zdolność kredytową, najczęściej możesz liczyć na naprawdę atrakcyjne oferty.
Na co zwrócić uwagę, biorąc kredyt konsolidacyjny?
Na co zwrócić uwagę, biorąc kredyt konsolidacyjny?
Nie każdy wie, na co zwracać uwagę na etapie poszukiwania kredytu konsolidacyjnego. Jeśli szukasz źródła finansowania, które pozwoli Ci na połączenie kilku innych kredytów w jeden i jednocześnie spełni wszelkie Twoje oczekiwania, zwróć uwagę na takie elementy, jak:
- Oprocentowanie
- Prowizja banku
- Produkty dodatkowe np. ubezpieczenie kredytu
- Dodatkowe opłaty za wcześniejszą spłatę lub opóźnienia w spłacie kapitału.
Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, dokonaj też porównania najciekawszych propozycji finansowania. W ten sposób dokładnie przeanalizujesz wszystkie warunki i wybierzesz propozycję kredytu konsolidacyjnego, która w 100% spełni Twoje oczekiwania. Chcesz mieć pewność, że podpiszesz dobrą umowę kredytu konsolidacyjnego? W takim razie skontaktuj się z ekspertem kredytowym Fines. Osoba na tym stanowisku udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji na temat finansowania, a także pomoże w uzupełnieniu wniosku do banku.
Kredyty konsolidacyjne – sekcja FAQ
Kredyty konsolidacyjne – sekcja FAQ
Jakie źródła dochodów akceptują banki przy kredytach konsolidacyjnych?
Banki do kredytu konsolidacyjnego akceptują takie źródła dochodu, jak:
- Umowa o pracę na czas określony/nieokreślony
- Umowa o dzieło/zlecenie
- Powołanie
- Mianowanie
- Renta/emerytura.
Czy kredyt konsolidacyjny można dostać bez zdolności kredytowej?
Kredyty konsolidacyjne dostępne w bankach udzielane są wyłącznie osobom, które posiadają odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Kiedy chcesz połączyć kilka zobowiązań w jedno, ale Twoje dochody Cię mocno ograniczają, sprawdź alternatywne źródło finansowania w postaci pożyczek konsolidacyjnych. Te udzielane są przez firmy pożyczkowe nawet dla osób z niską zdolnością kredytową.
Na jak długo mogę zaciągnąć kredyt konsolidacyjny? Ile wynosi okres spłaty?
Najpopularniejsze oferty kredytów konsolidacyjnych w bankach pozwalają na wydłużenie okresu spłaty nawet do 120 miesięcy.
Czy banki konsolidują chwilówki i pożyczki pozabankowe?
Banki w Polsce najczęściej nie konsolidują chwilówek i pożyczek pozabankowych. Oczywiście nie jest to regułą, gdyż niektóre instytucje finansowe dają taką opcję.
Kiedy warto się zdecydować na kredyt konsolidacyjny?
Kiedy warto się zdecydować na kredyt konsolidacyjny?
Na kredyt konsolidacyjny warto zdecydować się przede wszystkim wtedy, kiedy spłata kilku zobowiązań finansowych stała się kłopotliwa dla kredytobiorcy. Przykładowo: osoby, które zaciągnęły kilka kredytów gotówkowych, a nawet chwilówek, mogą wybrać konsolidację i połączyć aktualne długi w jedno zobowiązanie. Dzięki temu można uzyskać niższą miesięczną ratę, choć całkowite koszty finansowania będą większe – ze względu na wydłużenie okresu trwania umowy (w przypadku konsolidacji maksymalnie do 120 miesięcy).
Weryfikacja kredytobiorcy a kredyt konsolidacyjny – jak to wygląda w praktyce?
Weryfikacja kredytobiorcy a kredyt konsolidacyjny – jak to wygląda w praktyce?
W przypadku kredytu konsolidacyjnego, weryfikacja potencjalnego klienta odbywa się na standardowych warunkach. Bank sprawdza zdolność kredytową, historię kredytobiorcy w BIK i rejestrach dłużników, a także poprawność danych, które zostały podane we wniosku o udzielenie kredytu. Warto też dodać, że do uzyskania pozytywnej decyzji odnośnie do konsolidacji, konieczne jest dostarczenie dokumentów potwierdzających wysokość konsolidowanych zobowiązań.