Obecnie banki proponują wiele form finansowania klientom indywidualnym. Kiedy przeglądasz propozycje wybranych instytucji finansowych, na pewno zauważysz, że ciekawą opcją są kredyty gotówkowe. Ta forma finansowania nadaje się do pokrycia kosztów dowolnego przedsięwzięcia, jak np. zakup samochodu, remont mieszkania, zakup wyposażenia AGD i RTV do domu, a nawet sfinansowanie wymarzonej podróży. Jakie warunki musisz spełniać, aby otrzymać kredyt w banku? Jak złożyć wniosek o taką formę finansowania? Jak bank weryfikuje potencjalnych kredytobiorców? Sprawdź najistotniejsze informacje!
Kredyt gotówkowy – podstawowe informacje
Kredyt gotówkowy – podstawowe informacje
Kredyt gotówkowy według prawa ma charakter pieniężny, zwrotny, odpłatny, celowy i zabezpieczony. Ogólnie rzecz biorąc, taka forma finansowania ma charakter umowy pomiędzy bankiem a drugą stroną transakcji, czyli klientem. Pieniądze w ramach kredytu bankowego wypłacane są fizycznie w gotówce lub bezpośrednio na rachunek bankowy. Taka forma finansowania występuje wyłącznie w ofertach banków. Finansowanie tego typu wymaga spełnienia wszystkich warunków stawianych przez banki. Warto zaznaczyć, iż w odróżnieniu od pożyczek pozabankowych, kredyty wymagają dokładnej weryfikacji wnioskodawcy pod kątem zdolności finansowej oraz historii kredytowej w BIK i innych bazach dłużników.
Wysokość kredytu bankowego oscyluje najczęściej w przedziale od 150 000 do 200 000 zł. Pamiętaj jednak, że ostateczna wysokość kredytu, jaką bank przyzna Ci w ramach umowy kredytowej, zależy od wysokości Twojego dochodu. Oprócz tego maksymalny okres spłaty dla kredytów gotówkowych ustalony został na okres 120 miesięcy.
Kto może otrzymać finansowanie w formie kredytu gotówkowego?
Kto może otrzymać finansowanie w formie kredytu gotówkowego?
Kredyt gotówkowy to produkt bankowy, z którego środki przeznaczysz na dowolnie wybrany cel. Prawo bankowe jasno wskazuje to, na jakich warunkach przyznawane są kredyty gotówkowe przez banki oraz jak wygląda proces weryfikacji konsumentów. Aby otrzymać kredyt gotówkowy, musisz spełnić kilka istotnych warunków. Banki przed wydaniem pozytywnej decyzji kredytowej sprawdzają:
- Wiek kredytobiorcy
- Źródło dochodu i okres zatrudnienia
- Zdolność kredytową
- Wiarygodność kredytową.
Co oznaczają powyższe aspekty? Aby otrzymać finansowanie w formie kredytu gotówkowego, musisz spełniać kryteria wiekowe (najczęściej mieć ukończone 18 lat) oraz wykazywać odpowiednio wysokie dochody. W przypadku kredytów bankowych liczy się też pozytywna historia kredytowa. Jeśli nigdy nie występowały zaległości w spłatach zobowiązań, a dochody są odpowiednio wysokie – masz duże szanse na otrzymanie kredytu gotówkowego nawet w maksymalnej kwocie dostępnej w danym banku.
Formalności przy kredycie gotówkowym – wymogi i dokumenty
Formalności przy kredycie gotówkowym – wymogi i dokumenty
Wnioskowanie o kredyt gotówkowy jest dość prostym procesem. Kiedy wiesz, że planujesz kredyt gotówkowy w wybranym banku, koniecznie dowiedz się, jakie dokumenty będą wymagane do jego udzielenia. Jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, udaj się do eksperta kredytowego Fines. Do najczęstszych wymogów odnośnie dokumentacji, zaliczamy:
- Ważny dowód tożsamości
- Wyciągi z konta bankowego
- Zaświadczenia o dochodach od pracodawców
- Wypełniony wniosek o udzielenie kredytu gotówkowego.
Pamiętaj o powyższych kwestiach, jeśli planujesz złożyć wniosek o kredyt gotówkowy w banku.
Co to jest zdolność kredytowa i co na nią wpływa?
Co to jest zdolność kredytowa i co na nią wpływa?
Zdolność kredytowa to nic innego, jak możliwość spłaty zobowiązania wraz z należnymi na rzecz banku odsetkami. Banki dokładnie analizują zdolność kredytową swoich potencjalnych klientów, na podstawie:
- Osiąganych dochodów
- Okresu zatrudnienia u pracodawcy
- Rodzaju umowy
- Historii kredytowej w BIK
- Wieku kredytobiorcy
- Aktywnych zobowiązań finansowych.
Jeśli chcesz mieć maksymalnie wysoką zdolność kredytową, zadbaj przede wszystkim o umowę o pracę i wysokie zarobki. Spłać wszystkie pozostałe kredyty i pożyczki, a Twoja zdolność osiągnie maksymalny poziom. Możesz również dokonać konsolidacji swoich zobowiązań. Pamiętaj, że wpływ na Twoją zdolność kredytową ma także liczba osób na utrzymaniu w gospodarstwie domowym.
Kredyt gotówkowy – rodzaje
Kredyt gotówkowy – rodzaje
Banki w Polsce dostosowują swoje oferty do swoich kredytobiorców. Z tego względu oferty finansowania występują w następujących formach:
Kredyt gotówkowy dla osób fizycznych – to najpopularniejsza forma finansowania przeznaczona dla największej grupy odbiorców.
Kredyt gotówkowy dla małżeństw – kredyty gotówkowe małżeńskie to świetna opcja, kiedy kwota finansowania dostępna dla jednego wnioskodawcy nie jest wystarczająca. Wnioskowanie jako małżeństwo uwzględnia dochody całego gospodarstwa domowego, co może pozytywnie wpłynąć na zdolność kredytową.
Kredyt gotówkowy dla młodych osób – niektóre banki w ofercie posiadają atrakcyjne finansowo kredyty gotówkowe dla studentów. W tym przypadku akceptowane są także dochody w ramach stypendiów.
Kredyt gotówkowy dla emerytów i rencistów – jako rencista do 75 roku życia bez problemu otrzymasz finansowanie w banku, ale na krótki okres spłaty np. 5 lat. Banki najczęściej uwzględniają maksymalny okres spłaty zobowiązania do osiągnięcia przez kredytobiorcę wieku 80 lat.
Kredyt gotówkowy dla obcokrajowców i osób pracujących za granicą – aktualne oferty kredytów gotówkowych uwzględniają osoby pracujące za granicą, a także obcokrajowców. Ważne jest, aby wynagrodzenie od zagranicznego pracodawcy było przelewane bezpośrednio na polski rachunek bankowy.
Kredyt gotówkowy dla osób prowadzących własną firmę – jeśli potrzebujesz dodatkowych środków na prywatne cele i prowadzisz JDG, bez problemu otrzymasz kredyt gotówkowy w banku. Pamiętaj jednak, że częste wahania dochodów w ramach własnej działalności mocno ograniczają zdolność w oczach banków.
Kredyt gotówkowy dla rolników – rolnicy również mogą ubiegać się o kredyty gotówkowe. Taka forma finansowania przeznaczona jest na dowolny cel, dlatego można ją także przeznaczyć na pokrycie koszów działalności rolniczej. To świetna alternatywa dla kredytów rolniczych, które wymagają dostarczenia dodatkowej dokumentacji.
Kredyty gotówkowe – jakie są koszty kredytu?
Kredyty gotówkowe – jakie są koszty kredytu?
Zastanawiasz się, jakie są koszty kredytu gotówkowego? Banki w swoich ofertach uwzględniają przede wszystkim oprocentowanie, RRSO i prowizję za udzielenie finansowania. Te elementy wpływają bezpośrednio na całkowite koszty kredytu bankowego. Pamiętaj, że niektóre oferty kredytów dostępne są bez prowizji na rzecz banku, co pozwala znacznie ograniczyć ostateczne koszty.
Wpływ na realne wydatki związane z kredytem gotówkowym ma także ubezpieczenie. Jest to produkt, który możesz wybrać opcjonalnie na etapie podpisywania umowy kredytowej. Kiedy jednak chcesz zabezpieczyć swoje interesy, koniecznie uwzględnij kwotę ubezpieczenia kredytu w jego całkowitych kosztach.
Kredyt gotówkowy ze stałym czy zmiennym oprocentowaniem?
Kredyt gotówkowy ze stałym czy zmiennym oprocentowaniem?
Na rynku dostępne są różne formy finansowania w postaci kredytów gotówkowych. Banki w Polsce proponują zobowiązania:
- Ze zmiennym oprocentowaniem
- Ze stałym oprocentowaniem.
Kiedy wybierzesz kredyt gotówkowy ze zmiennym oprocentowaniem, Twoja miesięczna rata będzie się zmieniać wraz ze zmianą stawki bazowej oprocentowania. Kalkulacja raty kredytu z nowym oprocentowaniem najczęściej odbywa się w skali 3 lub 6 miesięcy. Jeśli wybierasz zobowiązanie ze stałą stopą oprocentowania, nie musisz obawiać się, że koszty kredytu wzrosną w przyszłości. W tym przypadku przez cały okres kredytowania masz stałą ratę niezależnie od sytuacji na rynku.
Jak złożyć wniosek o kredyt gotówkowy? Krok po kroku
Jak złożyć wniosek o kredyt gotówkowy? Krok po kroku
Wniosek o kredyt gotówkowy w dowolnym banku złożysz na kilka prostych sposobów. Możesz to zrobić:
- W oddziale banku, przez aplikację lub online przez stronę Internetową
- W placówce Fines z pomocą eksperta kredytowego.
Niezależnie od tego, jaką formę wnioskowania wybierzesz, pamiętaj o niezbędnych dokumentach potrzebnych do analizy Twojej wiarygodności przez bank. Na etapie wnioskowania musisz określić preferowaną kwotę kredytu oraz okres spłaty. Następnie podaj swoje dane osobowe, złóż zaświadczenia o zarobkach i to wszystko. Niektóre banki decyzje kredytowe wydają nawet w ciągu kilku minut. Kiedy jednak wniosek wymaga dokładniejszej weryfikacji, czas ten może wydłużyć się do kilku dni.
Kredyt gotówkowy – często zadawane pytania
Kredyt gotówkowy – często zadawane pytania
Czy banki sprawdzają BIK i historię kredytową w przypadku kredytów gotówkowych?
W przypadku kredytów gotówkowych banki ZAWSZE sprawdzają bazy dłużników oraz biorą pod uwagę zdolność kredytową. Przygotuj się odpowiednio do wnioskowania o kredyt bankowy. Zweryfikuj swoje dochody, ustal, czy nie masz negatywnych wpisów w BIK-u. Jeśli chcesz sprawdzić swoją zdolność kredytową i szanse na otrzymanie kredytu, skonsultuj się z ekspertem kredytowym Fines.
Na co trzeba zwrócić uwagę, biorąc kredyt gotówkowy?
Kiedy planujesz kredyt gotówkowy, koniecznie zwracaj uwagę na takie aspekty, jak:
- Maksymalna dostępna kwota kredytu
- Koszty udzielenia kredytu przez bank
- Dodatkowe wymagania banku wynikające z umowy np. założenie konta osobistego.
Kiedy uwzględnisz wszystkie te kwestie, na pewno podpiszesz korzystną dla siebie umowę kredytu. Uwzględnij także prowizje za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Najlepiej jeśli wybierzesz taką ofertę, która pozwoli na bezkosztową nadpłatę częściową lub całkowitą spłatę zobowiązania.
Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytu?
Aby wybrać jak najlepszą ofertę finansowania w formie kredytu gotówkowego, uwzględnij przede wszystkim wysokość oprocentowania, jego rodzaj oraz prowizję banku. Jeśli chcesz wybrać najlepszą dostępną ofertę kredytu, koniecznie porównaj kilka opcji. Możesz również udać się do eksperta Fines, który dobierze ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.
Czy opłaca się wcześniej spłacić kredyt gotówkowy?
Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego jak najbardziej jest opłacalna, ale tylko wtedy, kiedy bank nie nalicza dodatkowej prowizji za takie działania. W ramach wcześniejszej spłaty kapitału możesz wybrać dwie opcje:
- Skrócenie okresu kredytowania
- Zmniejszenie miesięcznej raty.
Pomoc eksperta Fines a kredyty gotówkowe
Pomoc eksperta Fines a kredyty gotówkowe
Decydując się na pomoc eksperta Fines w zakresie pozyskiwania ofert kredytów gotówkowych, można przede wszystkim liczyć na: porównanie ofert wielu banków w jednym miejscu, pomoc w dopełnieniu formalności kredytowych i wsparcie w zakresie doradztwa finansowego. Wnioskując o kredyt gotówkowy z pomocą eksperta, np. przez aplikację eFines, można przede wszystkim szybko załatwić formalności i zminimalizować czas potrzebny na weryfikację wniosku przez bank. Ekspert Fines zadba o to, aby wybrana oferta finansowania była korzystna dla kredytobiorcy i nie stanowiła nadmiernego obciążenia dla domowego budżetu.
Maksymalna kwota kredytu gotówkowego – ile wynosi?
Maksymalna kwota kredytu gotówkowego – ile wynosi?
W Polsce maksymalna kwota kredytu gotówkowego wynosi 255 500 złotych. Dokładne przepisy związane z dostępną kwotą finansowania określane są przez ustawę z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim w Art 3. pkt 1. Warto jednak wiedzieć, że ostateczna wysokość kredytu gotówkowego, która zostanie przyznana potencjalnemu kredytobiorcy, jest uzależniona od indywidualnej oceny zdolności kredytowej.