Wszelkiego rodzaju pożyczki oraz kredyty rolnicze zostały stworzone po to, aby pomóc rolnikom w rozwoju własnego gospodarstwa rolnego. Warto też dodać, że kredyty dla rolników są udzielane na prowadzenie i rozwój hodowli bydła, zakup zwierząt, a także nawozów specjalistycznych. Aby poznać najciekawsze oferty kredytów i pożyczek dla rolników, wystarczy udać się do placówki Fines, gdzie ekspert szybko przedstawi i porówna oferty wielu banków.
Na co mogą być przeznaczone kredyty rolnicze?
Na co mogą być przeznaczone kredyty rolnicze?
Rolnicy w Polsce mogą ubiegać się o kredyty rolnicze, a także pożyczki na różne cele ściśle związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Wśród wielu możliwych celów, na jakie przyznawane jest finansowanie dla rolników, najpopularniejsze to:
- Zakup ziemi rolnej w celu zwiększenia powierzchni gospodarstwa
- Modernizacja budynków rolnych
- Finansowanie skupu produkcji roślinnej i zwierzęcej
- Zakup nowych maszyn rolnych oraz rozwój linii technologicznej
- Zakup nawozów i materiałów siewnych
- Zakup zwierząt hodowlanych
- Na dowolny cel.
Jakie są warunki udzielenia kredytu rolniczego?
Jakie są warunki udzielenia kredytu rolniczego?
Rolnicy, którzy chcą ubiegać się o przyznanie kredytu rolniczego muszą spełnić kilka podstawowych warunków oraz dostarczyć do banku wymaganą dokumentację. Najważniejsze aspekty, o jakich trzeba pamiętać na etapie wnioskowania o kredyt rolniczy, to:
- Zaświadczenie z KRUS o niezaleganiu z zapłatą składek na ubezpieczenia społeczne
- Zaświadczenia o całkowitej powierzchni gruntów posiadanych na mocy gospodarstwa rolnego
- Decyzję o nadaniu numeru NIP
- Faktury oraz rachunki z ostatnich 12 miesięcy
- Opcjonalnie dokumenty potwierdzające korzystanie ze środków w ramach dopłat z UE
- Historia rachunku bankowego z ostatnich kilku miesięcy
- Oświadczenie o planowanych dochodach na najbliższe lata.
Spełniając poniższe kryteria pojawia się szansa na otrzymanie kredytu rolniczego na warunkach określonych przez bank lub firmę pożyczkową:
- Ukończył co najmniej 18 lat
- Ma pełną zdolność do czynności prawnych
- Posiada odpowiednio wysoką zdolność kredytową z racji prowadzenia działalności rolniczej
- Nie ma negatywnych wpisów w bazach dłużników.
Po spełnieniu powyższych warunków można składać wniosek do wybranego banku o udzielenie kredytu dla rolnika. Każdy może szukać ofert finansowania na własną rękę, choć znacznie wygodniejszą opcją jest współpraca z ekspertem biura kredytowego Fines Operator Bankowy. Z pomocą specjalisty znacznie szybciej można znaleźć najatrakcyjniejszą ofertę finansowania dla swojego gospodarstwa rolnego, a także łatwiej dopełnić niezbędnych formalności.
Kredyt dla rolnika – ile można otrzymać?
Kredyt dla rolnika – ile można otrzymać?
Warunki finansowania w ramach kredytów rolniczych są różne i w dużej mierze zależą od tego, na jaki cel zostaną przeznaczone pozyskane środki. Ostateczna kwota zależy też od zdolności kredytowej rolnika i indywidualnej interpretacji wniosku przez analityka banku. Niektóre instytucje udzielają kredytów rolniczych na kwoty sięgające nawet do kilku milionów złotych z niskim udziałem własnym już od 10%.
Jak złożyć wniosek o kredyt/pożyczkę dla rolnika?
Jak złożyć wniosek o kredyt/pożyczkę dla rolnika?
Sposób wnioskowana o kredyty i pożyczki dla rolników jest bardzo podobny do tego, który tyczy się kredytów gotówkowych, Wystarczy przygotować odpowiednio uzupełniony wniosek kredytowy oraz szereg dokumentów (tych jednak jest znacznie więcej w przypadku finansowania dla rolnika). Formalności można załatwić samodzielnie w banku lub udać się do placówki Fines Operator Bankowy w najbliższej miejscowości. To wygodny sposób, aby porównać oferty wielu banków i firm pożyczkowych w jednym miejscu i wybrać najlepszą ofertę z pomocą specjalisty kredytowego. Sam proces wnioskowania o kredyt dla rolnika ogranicza się do trzech prostych kroków:
- Złożenie wniosku z kompletem dokumentów.
- Oczekiwanie na decyzję.
- Podpisanie umowy i wypłata należnych środków.
Pożyczki i kredyty rolnicze mają to do siebie, iż występują w różnych konfiguracjach. Każdy rolnik ubiegający się o kredyt rolniczy w banku może zdecydować się na zobowiązanie pozwalające na sfinansowanie bieżącej działalności rolnej np. kredyt obrotowy, a także na zakup nowego zaplecza technologicznego, czyli kredyt inwestycyjny. Kredytobiorca, który chce poznać szczegóły konkretnej oferty może udać się do placówki Fines Operator Bankowy w dowolnie wybranym mieście i poprosić o pomoc eksperta kredytowego.
Rodzaje specjalnych kredytów rolniczych – jakie występują na rynku?
Rodzaje specjalnych kredytów rolniczych – jakie występują na rynku?
Specjalne kredyty dla gospodarstw rolnych udzielane przez banki w Polsce są różne. Można zdecydować się na takie, jak:
- Kredyty klęskowe – dotyczą podratowania gospodarstwa rolnego po chorobie rolnika lub klęsce żywiołowej
- Kredyty inwestycyjne z dopłatami ARiMR
- Kredyty na zakup zwierząt hodowlanych
- Kredyty na zakup pasz
- Kredyty suszowe.
Warto też dodać, że polskie banki proponują kredyty dla rolników na dowolnie wybrany cel. W tym przypadku kwoty są jednak ograniczone do kilkudziesięciu tysięcy złotych oraz na okres spłaty maksymalnie kilka lat. W przypadku standardowych rozwiązań dla przedsiębiorców działających na rynku jako rolnicy banki przygotowały ciekawe propozycje kredytów:
- Obrotowych w rachunku bieżącym
- Obrotowych na zakup środków do produkcji rolnej
- Inwestycyjnych
- Rewolwingowych
- W postaci kart kredytowych.
Jak wybrać najlepszy kredyt dla rolnika?
Jak wybrać najlepszy kredyt dla rolnika?
Wybór odpowiedniego źródła finansowania dla gospodarstwa rolnego to kluczowa kwestia, szczególnie jeśli chodzi o jego przetrwanie w trudnych czasach np. suszy lub innej klęski żywiołowej. Wybierając instytucję udzielającą kredytu lub pożyczki dla rolnika zawsze warto wziąć pod uwagę takie kwestie, jak:
- RRSO
- Maksymalna dostępna kwota finansowania
- Okres spłaty
- Prowizje
- Dodatkowe koszty kredytowania np. ubezpieczenia obowiązkowe.
Przed złożeniem wniosku o kredyt rolniczy warto zainteresować się tematem zdolności kredytowej osoby prowadzącej gospodarstwo rolne. Tutaj kwestia udzielania zobowiązań przez instytucje finansowe wygląda nieco inaczej, aniżeli w przypadku kredytów dla pozostałych klientów banków. Podstawa do obliczenia zdolności finansowej rolnika w przypadku banków to analiza przyszłych dochodów zadeklarowanych przez dane gospodarstwo rolne.
Niestety w tym przypadku nie sprawdzą się zaświadczenia o dochodach, tak, jak np. w przypadku klientów indywidualnych, ubiegających się o kredyty gotówkowe. Banki przed przyznaniem kredytu rolniczego uwzględniają zaświadczenia z Urzędu Gminy, Urzędu Skarbowego oraz faktury rolnika będącego wnioskodawcą. Warto dodać, że niektóre instytucje finansowe (np. Alior Bank, BNP Paribas, Ikano Bank, mBank) akceptują również dochody uzyskiwane z tytułu upraw na gruntach dzierżawionych.