Kredyty firmowe występują obecnie w wielu różnych formach dopasowanych do potrzeb przedsiębiorców. Kiedy potrzebujesz dodatkowego finansowania na rzecz bieżącej działalności lub pokrycia kosztów dowolnej inwestycji, koniecznie zainteresuj się tym, w jaki sposób działają kredyty dla firm. Decydując się na taką formę finansowania, zwiększysz szansę na sukces swojego przedsiębiorstwa. Sprawdź, na jakich zasadach udzielane są kredyty dla firm oraz czy warto z nich korzystać, prowadząc własną działalność gospodarczą.
Kredyt firmowy – czym jest i jak działa?
Kredyt firmowy – czym jest i jak działa?
Kredyt dla firm to nic innego, jak forma finansowania pozwalająca na rozkręcenie własnej działalności gospodarczej lub pokrycie kosztów prowadzenia bieżących działań. Oczywiście jak każde inne zobowiązanie wobec banku, kredyt firmowy również stanowi pewne obciążenie dla firmy. Jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki na sfinansowanie działań firmy, koniecznie zastanów się nad złożeniem wniosku o kredyt firmowy w banku.
Zasada działania finansowania dla firm jest bardzo podobna, jak w przypadku np. kredytów gotówkowych. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku finansowanie często udzielane jest na konkretny cel np. pokrycie kosztów inwestycji. Oprócz tego część odsetkową kredytu firmowego wliczysz w koszty firmy, a także odliczysz wszelkie opłaty związane z jego obsługa oraz udzieleniem.
Rodzaje kredytów firmowych – najważniejsze informacje
Rodzaje kredytów firmowych – najważniejsze informacje
Zastanawiasz się, jaki kredyt firmowy wybrać dla swojego przedsiębiorstwa? Poniżej znajdziesz rodzaje finansowania dla przedsiębiorców, które są warte uwagi. Przeanalizuj je dokładnie, a na pewno wybierzesz opcję, która będzie dla Ciebie odpowiednia.
Kredyt obrotowy
Kredyty obrotowe to popularna forma finansowania, na którą decyduje się znaczna większość przedsiębiorców w Polsce. Finansowanie tego typu pozwoli Ci na pokrycie bieżących kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Masz problemy z terminowymi rozliczeniami ze swoimi kontrahentami? A może brakuje Ci środków na zakup towarów potrzebnych do dalszego działania w branży? W takiej sytuacji sprawdź oferty kredytów obrotowych udzielanych przez banki.
Kredyt inwestycyjny
Kiedy planujesz nową inwestycję w swojej firmie, zabezpiecz swoje interesy kredytem inwestycyjnym. W ten sposób zyskasz pewność, że zawsze w zanadrzu będziesz mieć środki na zakup nieruchomości, sprzętu lub materiałów potrzebnych do zrealizowania dowolnej inwestycji. Do kredytu inwestycyjnego banki wymagają przedstawienia biznesplanu oraz dokumentów finansowych przedsiębiorstwa.
Kredyt hipoteczny
Kredyty hipoteczne dla firm są w większości przypadków o wiele droższe i mniej atrakcyjne pod względem finansowym w porównaniu do kredytów hipotecznych dla klientów indywidualnych. Kiedy jednak potrzebujesz dodatkowej gotówki w swojej firmie na zakup lokalu użytkowego, prawdopodobnie nie znajdziesz lepszej opcji, niż kredyt hipoteczny dla firmy. Firmowym kredytem hipotecznym sfinansujesz przede wszystkim:
- Rozbudowę nieruchomości
- Odbudowę nieruchomości
- Prace remontowe.
Środki w ramach firmowego kredytu hipotecznego bez problemu przeznaczysz także na spłatę innego zobowiązania hipotecznego, czy nawet opłacenie VAT naliczonego w ramach zakupu lub budowy lokalu komercyjnego.
Kredyt pod zastaw nieruchomości
Możesz też skorzystać z kredytu hipotecznego pod zastaw nieruchomości, zwanego inaczej pożyczką hipoteczną. Ta forma finansowania pozwala na zaciągnięcie dodatkowego zobowiązania, którego zabezpieczeniem jest wybrana przez wnioskodawcę nieruchomość, do której ma pełne prawa własności. Co ciekawe, kwota kredytu najczęściej sięga nawet do 70% wartości nieruchomości.
Kredyt pomostowy
Forma finansowania w postaci kredytów pomostowych dostępna jest dla przedsiębiorców realizujących projekty inwestycyjne. Na czym polega taka forma pomocy bankowej dla firm? Jako inwestor możesz skorzystać z opcji kredytu pomostowego. Dzięki temu zdobędziesz środki potrzebne na realizację celu w czasie, kiedy np. oczekujesz na przyznanie dotacji unijnej. O wsparcie w tej formie wniosek mogą składać:
- Przedsiębiorcy
- Rolnicy
- Jednostki samorządu terytorialnego
- Instytucje publiczne.
Kredyt na start
Kredyty na start to forma finansowania przeznaczona dla instytucji, które dopiero zaczynają swoją działalność w dowolnej branży. Na początkowych etapach rozwoju własnej działalności młodzi przedsiębiorcy prowadzący firmę nawet krócej niż 6 miesięcy mogą skorzystać z kredytów na start. Aby złożyć wniosek o kredyt na start i liczyć na pozytywne jego rozpatrzenie, dołącz do niego także:
- Zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS i US
- Biznesplan firmy lub przedsięwzięcia
- Wpis do KRS
- Zaświadczenia o dostępnych opcjach zabezpieczenia kredytu.
Kredyt w rachunku bieżącym
Ten rodzaj kredytu firmowego pozwala na pozyskanie dodatkowych środków, które znajdą się bezpośrednio na rachunku bankowym firmy. Możesz je wykorzystać w każdej chwili i na dowolnie wybrany cel. Pamiętaj, że w tym przypadku odsetki są naliczane dopiero od wykorzystanej kwoty, a wpływy na konto przeznaczone zostaną na spłatę zobowiązania.
Jakie wymagania trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt dla firmy?
Jakie wymagania trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt dla firmy?
Pamiętaj, że banki na etapie analizowania wniosku o kredyty firmowe również analizują zdolność kredytową oraz bazy dłużników. Dzięki temu instytucje finansowe są w stanie wyeliminować nadmierne ryzyko udzielenia finansowania dla danego przedsiębiorstwa. Aby otrzymać kredyt firmowy najlepiej będzie, jeśli firma działa minimum rok lub dwa lata. Kiedy prowadzisz działalność krócej, prawdopodobnie Twój wybór ograniczy się tylko do kredytów na start. W skrajnych przypadkach bank może poprosić Cię także o udostępnienie rachunków firmowych do wglądu.
Jakie dokumenty są potrzebne do wnioskowania o kredyt firmowy?
Wymagania odnośnie kredytów firmowych są różne. Banki najczęściej proszą firmy na etapie wnioskowania o takie dokumenty, jak:
- Biznesplan
- Zaświadczenie o wpisie przedsiębiorstwa do KRS
- Zgoda członków zarządu w przypadku spółek
- Informacje o sytuacji finansowej firmy.
Jak złożyć wniosek o kredyt firmowy? Krótki poradnik
Jak złożyć wniosek o kredyt firmowy? Krótki poradnik
O kredyt firmowy możesz wnioskować online, stacjonarnie w wybranej placówce bankowej lub w jednym z biur kredytowych Fines. Pamiętaj, że każda metoda jest dobra, pod warunkiem, że rzetelnie podejdziesz do tego tematu, uzupełnisz wniosek kredytowy oraz dostarczysz niezbędną dokumentację. Pamiętaj, że kredyt firmowy online nie zawsze będzie dostępny w tak wielu opcjach, jak w przypadku stacjonarnego składania wniosku. Sama procedura wnioskowania jest dość prosta. Wystarczy, że uzupełnisz wniosek, skompletujesz dokumenty firmowe i poczekasz na decyzję banku odnośnie przyznania kredytu lub odmowy jego udzielenia.
Kiedy masz wiele pytań, skorzystaj z pomocy eksperta kredytowego w biurze Fines. Na miejscu otrzymasz zawsze rzetelną pomoc w zakresie kredytów firmowych.
Wady i zalety kredytów firmowych
Wady i zalety kredytów firmowych
Wady
- Konieczność dokładnego sprawdzenia zdolności kredytowej firmy
- Dużo formalności do załatwienia na etapie wnioskowania.
Zalety
- Praktycznie nieograniczone możliwości finansowania
- Proste procedury wnioskowania
- Niskie koszty udzielenia kredytu firmowego.
Kredyty dla przedsiębiorców – pytania i odpowiedzi
Kredyty dla przedsiębiorców – pytania i odpowiedzi
Dla jakiej formy prowadzenia działalności dostępne są kredyty firmowe?
Kredyty firmowe dostępne są praktycznie dla każdego typu prowadzenia działalności. Możesz ubiegać się o finansowanie jeśli prowadzisz:
- Jednoosobową działalność gospodarczą
- Spółkę z o.o., partnerską, komandytowo-akcyjną, akcyjną
- Organizację
- Stowarzyszenie
Jaki staż musi mieć firma, aby otrzymać kredyt?
Aby otrzymać kredyt firmowy, firma powinna działać na rynku od minimum 12, a najlepiej 24 miesięcy. Istnieją jednak pewne odstępstwa od tej reguły. Kredyty na start dostępne są obecnie dla przedsiębiorców, którzy działają na rynku nawet od 6 miesięcy.
Ile poczekam na decyzję po złożeniu wniosku o kredyt firmowy?
Standardem w bankach zarówno w przypadku kredytów konsumenckich, jak i firmowych czas oczekiwania na weryfikację wniosku wynosi od 15 minut do kilku dni roboczych. Najczęściej możesz spodziewać się decyzji o przyznaniu finansowania już następnego dnia roboczego.
Jaka jest maksymalna kwota finansowania dla przedsiębiorców?
Maksymalna kwota finansowania dla przedsiębiorców w ramach kredytu firmowego to często nawet 500 000 zł. Ostateczna kwota oraz warunki finansowania zależne są przede wszystkim od tego, jaka jest zdolność kredytowa przedsiębiorcy.