Faktoring to pewna forma finansowania stworzona dla przedsiębiorców, którzy nie mogą pozwolić sobie na opóźnienia kontrahentów z uregulowaniem płatności za sprzedane towary lub zrealizowane usługi. Usługi faktoringu są dość proste, choć przed nawiązaniem współpracy zawsze warto sprawdzić warunki proponowane przez faktora. Najlepsze oferty na faktoring można znaleźć z pomocą eksperta kredytowego Fines w dowolnie wybranej placówce na terenie Polski.
Faktoring – kto może z niego skorzystać?
Faktoring – kto może z niego skorzystać?
Z usługi faktoringu może skorzystać przede wszystkim firma, która chce jak najszybciej otrzymać środki należne z faktury z odroczonym terminem płatności. Faktoring przeznaczony jest dla przedsiębiorców prowadzących spółkę, organizację lub nawet jednoosobową działalność gospodarczą. Branża, która najczęściej korzysta z usług faktoringu to handel – głównie ze względu na fakt, iż właśnie w tej branży występują największe opóźnienia związane z płatnością faktur za towary i usługi.
Dlaczego warto korzystać z usługi faktoringu? Wady i zalety
Dlaczego warto korzystać z usługi faktoringu? Wady i zalety
Powody, dla jakich faktoring jest usługą wartą uwagi są naprawdę różne. Taka forma finansowania pozwala przede wszystkim na zachowanie wysokiego poziomu płynności finansowej przedsiębiorstwa. Wszelkie faktury z odroczonym terminem płatności mogą skutkować tym, iż firma nie będzie mieć środków potrzebnych na prowadzenie dalszych działań, aż do czasu zapłaty przez klienta. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi faktoring dla firm.
Główne zalety faktoringu to:
Główne zalety faktoringu to:
- Minimum formalności do załatwienia
- Pełna ochrona przed ewentualnymi problemami z płynnością finansową przedsiębiorstwa
- Prosty sposób przekazywania faktur pomiędzy faktorem a faktorantem
- Całkiem spore kwoty finansowania – nawet do 1 mln zł
- Szybka wypłata należnych środków w ramach faktury VAT przekazanej faktorowi.
Oczywiście faktoring ma także pewne wady, o których warto wiedzieć przed podpisaniem umowy z instytucją oferującą takie rozwiązania finansowe dla przedsiębiorców. Największa wada faktoringu to głównie opłaty, choć te można zniwelować, wybierając najlepsze oferty faktoringu z pomocą ekspertów kredytowych Fines. Pewnym minusem faktoringu może być też fakt, iż pojawia się konieczność poinformowania swoich kontrahentów o takiej formie rozliczania faktur VAT. Firmy, które działają ze sobą od wielu lat nie powinny mieć jednak żadnych wątpliwości jeśli chodzi o taką formę utrzymywania płynności finansowej przedsiębiorstwa.
Na jakie warunki finansowania można liczyć w ramach faktoringu?
Na jakie warunki finansowania można liczyć w ramach faktoringu?
Decydując się na faktoring w swojej firmie, warto wiedzieć, że przedsiębiorstwo w zależności od wybranego faktora może otrzymać limit finansowania nawet do 1 mln złotych oraz szybki przelew środków nawet w ciągu kilku godzin po przesłaniu faktury VAT. Usługa faktoringu jest przeznaczona dla firm, które potrzebują wsparcia w celu zapewnienia płynności finansowej już od pierwszych dni działalności. Warunki współpracy w ramach faktoringu uwzględniają przede wszystkim wypłatę środków za faktury z odroczonym terminem płatności na 30, 60, a nawet 120 dni. Aby móc otrzymać limit faktoringowy w konkretnej instytucji, firma musi spełniać kilka podstawowych warunków, a mianowicie:
- Posiadać zdolność kredytową pozwalającą na wypłatę środków w ramach przyznanego limitu
- Prowadzić działalność gospodarczą przez minimum rok lub więcej.
Warto dodać, że faktoring nie ogranicza się na jedną branżę, a pozwala na finansowanie faktur VAT praktycznie każdej firmie, która posiada zdolność kredytową.
Faktor a faktorant – co warto wiedzieć?
Faktor a faktorant – co warto wiedzieć?
Decydując się na usługi faktoringu dla firm, warto wcześniej poznać dwa pojęcia, a mianowicie: faktorant i faktor. Definicja faktora jest prosta. Jest to jedna ze stron umowy faktoringowej, która zapewnia finansowanie z określonym limitem kwotowym. Główne zadania faktora, ale i obowiązki, to:
- Wypłata należnych środków w określonym terminie na rzecz faktoranta
- Pobieranie ustalonych prowizji za świadczone usługi
- Przejęcie ryzyka niewypłacalności ewentualnego klienta za wystawione faktury VAT, choć nie we wszystkich przypadkach.
Faktorant to przedsiębiorca, który wystawia faktury VAT z odroczonym terminem płatności dla swoich klientów, ale jednocześnie chce otrzymać jak najszybciej należne środki – w tym przypadku od faktora. Podpisanie umowy faktoringowej wymaga dostarczania faktur do faktora, które mają zostać sfinansowane, a także uprawnia do pobierania należnych środków od faktora zgodnie z ustalonymi prowizjami i opłatami.
Jak wybrać idealny faktoring dla firmy?
Jak wybrać idealny faktoring dla firmy?
Wybór odpowiedniej oferty na faktoring nie jest prosty. Warto skorzystać z pomocy ekspertów kredytowych Fines Operator Bankowy w tym zakresie. Dzięki temu można zyskać pewność, że podpisana umowa faktoringowa przyniesie firmie wiele korzyści finansowych. przed wyborem oferty faktoringu dla firmy, kluczowe są takie warunki umowy, jak:
- Koszty finansowania
- Terminy wypłaty należnych środków
- Branże obsługiwane przez faktoranta
- Model rozliczeniowy.
Faktoring dla firm – jak złożyć wniosek o finansowanie?
Faktoring dla firm – jak złożyć wniosek o finansowanie?
Złożenie wniosku o przyznanie limitu faktoringowego jest dość proste. Można to zrobić w biurze kredytowym Fines Operator Bankowy w dowolnie wybranej miejscowości w Polsce. Pomoc eksperta kredytowego w tym przypadku jest nieoceniona. Na miejscu można porównać wiele ofert finansowania dla firm (nie tylko faktoringu), a także skorzystać z pomocy przy dopełnieniu formalności kredytowej. Aby skorzystać z usługi faktoringu, wystarczy złożyć uzupełniony wniosek o przyznanie limitu i poczekać na wydanie decyzji przez instytucję będącą faktorem. Kolejno trzeba dostarczyć faktury, które mają zostać opłacone w ramach usługi i poczekać na wypłatę należnych środków.